HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Házi szerek megfázásra

t: 2141

Házi szerek megfázásra

Erősítő vitaminok

Sok ásványi anyag bevitelével alaposan „megtornáztathatjuk" immunrendszerünket. Az A-vitamin fokozza az ellenálló képességet, vagyis megvéd bennünket a vírusokkal szemben, a C-vitamin pedig enyhíti a megfázás kellemetlen tüneteit. Étrendünkben hagyjunk hát sok-sok helyet a vitaminoknak és ásványi anyagoknak! Ha tehetjük, igyunk mindennap frissen facsart citruslevet vagy sok, immunsejteket erősítő vitamint, nyomelemet és kalciumot tartalmazó erdeigyümölcs-koktélt! Sokan nem is gondolnák, de bizony azzal is terhet vehetünk le szervezetünkről, gyomrunkról és emésztőrendszerünkről, ha megpróbálunk mindig azonos időpontban étkezni.

Gyógyító ételek

A vírusokkal teli hűvös hónapokban ne csak a vasárnapi menüben szerepeljen a húsleves, hanem ha tehetjük, minél gyakrabban készítsünk egy jó nagy adagot ebből a remek ételből. Köztudott, hogy a vírusok tönkreteszik a fehérjéket, ám tyúkhúsleves fogyasztásával segíthetünk szervezetünknek újratermelni ezeket. Ráadásul az ételben található rengeteg, vitamint tartalmazó ízletes zöldség - zeller, sárgarépa, petrezselyem, karalábé stb. - jótékony hatásairól sem szabad elfeledkeznünk. Az Omega-3 zsírsavnak is erős az antivírusos hatása, ez a halakban és a növényekben található meg nagy mennyiségben. Ételeink elkészítésekor ne spóroljunk a hagymával, fokhagymával, a csilivel és az oregánóval, ugyanis ezek is elpusztítják a vírusokat.

Minden, ami tea

Bár mindig fontos, de vírusos időszakban különösen lényeges a megfelelő folyadékpótlás. Anyagcserénket másfél liternyi ásvány- vagy tiszta víz fogyasztásával serkenthetjük, ám ebben az időszakban ajánlott ennél többet, naponta akár 2-3 liter folyadékot innunk. A megfázás tüneteinek enyhítésében a különféle gyógyteák is segítenek. A kamilla például köztudottan remek gyulladáscsökkentő, és a légúti betegségek leküzdésében igen hatékony. A hársfatea kitűnő segítség lehet köhögés ellen, valamint felső légúti panaszok és a megfázás tüneteinek enyhítésében, de a csipkebogyó is jó megoldás a lázzal együtt járó meghűlésre.

Jótékony gőz

Védekezőrendszerünkre jótékonyan hat a gőz, így ha tehetjük, szaunázzunk! Ezzel karbantarthatjuk immunrendszerünket, hiszen segítségével szervezetünk megszabadulhat a méreganyagoktól. Apropó, gőz! Ne feledjük: az orrfolyást megakadályozhatjuk sós vízgőz inhalálásával, de ha már megfáztunk, akkor a kamillás inhalálás is kitűnő megoldás. Egy liter vízbe kanalazzunk 3-4 evőkanálnyi kamillavirágot, majd forraljuk fel. Hagyjuk néhány percig így állni a főzetet, majd lélegezzük be a gőzt, miközben a fejünket letakarjuk egy törülközővel. A kendőt az inhalálás után is tartsuk a fejünkön, hogy a hirtelen hőmérséklet-változás ne ártson meg.

Jó hőmérséklet kívül-belül

A megfázás és más meghűléses betegségek ellen leghatáha melegen tartjuk a lábunkat. A lábfürdő például nemcsak kellemes, hanem egész testünket felmelegíti. Ami az ideális hőmérsékletet illeti, gondoskodjunk arról, hogy ne hagyjuk kihűlni, de ne is fűtsük túl a lakást! Elég a nappalinkban 21 °C-ra, hálószobánkban pedig 18 °C-ra beállítani a hőmérsékletet. Emellett fi gyeljünk otthonunk levegőjére is, ne hagyjuk, hogy túl száraz legyen, hiszen így könnyebben támadnak a vírusok. Ha szükséges, szerezzünk be párologtatót, de egy fazékkal teli víz vagy a szobában kiteregetett ruhák is jó szolgálatot tesznek.

Blikk

2009.11.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok