HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Fogimplantátum cukorbetegeknek is

t: 1574

Fogimplantátum cukorbetegeknek is

Egy ilyen biztos alapra már komplett protézist is rá tudnak erősíteni. Ma már a cukorbetegek is vállalhatnak egy ilyen beavatkozást. Dr. Szakállosy Beatrix írt a témával kapcsolatos gyakori kérdésekről.

– Mi az implantátum előnye a híddal és a protézissel szemben?
Amikor egy fogat gyökerestül elveszítünk, a szomszédos fogakhoz erősítik a pótlást. Egy ilyen híd miatt mind a két szomszédos fogat csiszolni kell és koronázni, így elvileg egészséges részeket veszítünk el fogállományunkból. Az áthidalt rész alatt rágás közben nem helyeződik nyomás az állkapocsra, és az idő előrehaladtával ezen a részen a csont elsorvad. Implantátummal ez a hatás elkerülhető.

– Mennyire körülményes egy implantátum behelyezése?
Az implantátum gyökérrésze különbözik a hagyományos foggyökértől, ezért az állkapocsba kell beültetni. Ezt a körülbelül egyórás műtétet természetesen helyi érzéstelenítéssel végzi a fogorvos. A fogíny felvágása után lyukat fúr az állkapocsba, ebbe helyezi be a 8-13 milliméter hoszszú műgyökeret, amely általában titánból készül, majd összevarrja a sebet. Ezután legalább három, legfeljebb hat hónapot kell várni, hogy az implantátum körbecsontosodjon. Erre az időszakra ideiglenes fogpótlást lehet kérni, és ily módon a foghiányt senki sem veszi észre. A csontosodás után a fogorvos elkészíti a fogpótlást az implantátumra, amely ezután ugyanúgy használható, mint egy igazi fog.


– A cukorbetegek sebei nehezebben gyógyulnak. Ez az implantátumra is igaz?
A seb gyógyulásához zavartalan vérkeringés és fertőzések elleni védettség szükséges. A cukorbetegség megzavarhatja ezt a folyamatot, és a csont anyagcseréje sem tökéletes. Valós rizikó, hogy az implantátum nem csontosodik meg, a seb pedig elfertőződhet, de a veszélyt csökkenteni lehet, ha a páciens a műtét előtt antibiotikumot szed, a fogorvos pedig alaposabban fertőtlenít.

– A diabéteszesek hajlamosak a paradontózisra. Lehet nekik egyáltalán implantátumuk?
Amíg ettől a betegségtől szenvednek, addig nem. A fogágybetegséget előbb ki kell kezelni. Sajnos a paradontózis sokszor krónikussá válik. Elvileg be lehet ültetni az állkapocsba egy implantátumot, de nagy a fertőzés kockázata. Az egészséges emberek 90 százalékánál sikeres az iilyen fogpótlás, a paradontózissal kezeltek esetében ez az arány 70 százalékos. Ez azt jelenti, hogy 10 éven belül tízből átlagosan két ember veszítheti el az implantátumát.

– Miért lökődik ki az implantátum?
Az implantátum akkor vész el, ha valamilyen zavar keletkezik a csontosodás folyamatában. Magyarul úgy megy tönkre, hogy nem gyógyul be, nem ötvöződik bele az állkapocsba. A fogíny gyulladása is akadályozhatja a folyamatot, és a szűnni nem akaró sebfájdalom is arra utal, hogy komplikációkra kell számítani. Az is előfordulhat, hogy az implantátum beágyazódik, majd meglazul, például azért, mert egy lappangó paradontózis átterjed az implantátumot körülvevő fogágyra. Ilyen esetekben az implantátumot sajnos el kell távolítani.

– Mit tehet a cukorbeteg, hogy az implantátum bent maradjon?
Az implantátum megcsontosodásának hónapokon át tartó folyamata alatt a cukorbetegnek különösen ügyelnie kell arra, hogy a lehető legtökéletesebben állítsa be a vércukorszintjét. Ebben az időszakban le kell tenni a cigarettát! A szájhigiénia szerepe is döntő. Aki hajlamos a paradontózisra, annak félévente illene kitisztíttatnia a szájüregét a fogorvosával. Ha újra jelentkezik a betegség, időben megkezdheti a kezelését.

Blikk

2009.10.15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok