HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Új vírus elleni védelem: egyből kettőt?

t: 1520

Új vírus elleni védelem: egyből kettőt?

Körülbelül két hét múlva a gyógyszertárakba kerülnek az H1N1 elleni vakcinák. A sokak által megfogalmazott kérdésre, vajon szükséges és szabad-e egyszerre beadatnunk mindkét védőoltást, az ÁNTSZ szakemberei egyértelmű igennel válaszoltak. Kiknek ajánlott leginkább az új vírus elleni védelem?

Kik nem úszhatják meg?

Leginkább a fiatalokat és a krónikus betegeket kell beoltani. A szívbetegeknek, a cukorbetegeknek és a krónikus légzőszervi betegségben szenvedőknek feltétlenül érdemes, mert egy tartós lázas állapot, avagy szövődményként fellépő tüdőgyulladás náluk különösen súlyos következményekkel járhat. Hiába csendesebb lefolyású az új vírus, mint a hagyományos influenza, nagyon gyors terjedése miatt a szövődmények sokkal komolyabbak lehetnek, amihez képest az oltással járó kockázatok - esetleges bőrpír, fejfájás, láz - elhanyagolhatóak. Ez utóbbiak ráadásul a tapasztalatok szerint egy-két nap alatt el is múlnak. Komolyabb veszélyt jelenthetnek azonban az oltás vivőanyagaira adott allergiás reakciók. Így azok, akik allergiásak például a tojásfehérjére, sem a pandémiás H1N1, sem pedig a szezonális influenza elleni védőoltást nem kaphatják meg.

Két oltás már sok?

Az ÁNTSZ szakemberei szerint nem jár veszéllyel a két influenza elleni oltás együttes beadása. Ilyen esetben csupán az a fontos, hogy két különböző testtájba szúrják az ellenanyagot. A szezonális oltóanyag egyébként most is kapható, az általunk megkeresett gyógyszertárban 970 forint volt, így aki szeretné, már beadathatja. A H1N1 elleni oltóanyagot október végére várják a patikák, s előreláthatólag maximum 1930 Ft + kiszerelési díjért (utóbbi patikánként eltérő lehet, de kb. 60 Ft) válthatjuk majd be a háziorvos receptjét. Az oltás beadásáért legfeljebb az oltóanyag árának megfelelő összeget kérhet el a háziorvos, aki ezt a rendelőben kifüggesztett tájékoztatón köteles feltüntetni.

Nekik ingyenes a H1N1 elleni védőoltás

Az ingyenes oltások beadása már megkezdődött, s az alábbiak szerint, három ütemben folyamatosan oltják a legveszélyeztetettebbeket, köztük:

1.
Hat hónaposnál idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett, a szezonális influenza által is veszélyeztetett csoportok, pl.:
X krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, asztmások,
X kóros elhízás miatt korlátozott légzési funkciójú betegek,
X szív- és érrendszeri betegségben szenvedők,
X immunhiányos állapotban szenvedő betegek,
X krónikus máj- és vesebetegek,
X anyagcsere-betegségben szenvedők,
X várandós nők és azok, akik a következő néhány hónapban tervezik, hogy teherbe esnek,
X egészségügyi vagy ápolást nyújtó intézmények, lakóotthonok dolgozói, az itt huzamosabb ideig gondozottak.

2.
6-36 hó közötti, közösségbe járó csecsemők és kisgyermekek, illetve intézmények dolgozói,
X nevelési-oktatási intézményekbe járó, 14 éven aluli gyermekek, intézmények dolgozói, kollégiumban lakó diákok.

3.
A 6 hónapos vagy annál fiatalabb csecsemőkkel egy háztartásban élők.


Várandósoknak káros?
Czeizel Endre orvos-genetikus úgy véli, a kismamáknak mindenképpen ajánlott a védőoltás. Az elmúlt évben az Egyesült Államokban például több százezer terhes nőt oltottak be az influenza elleni védőoltással, de ez egyetlen esetben sem befolyásolta rossz irányban a magzat fejlődését. Az influenzavírus szervezetbe kerülése önmagában nem okoz fejlődési rendellenességet, a magas láz azonban, amellyel a H1N1 is gyakorta jár, akár hatszorosára is emelheti annak kockázatát.

Blikk

2009.10.13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok