HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > A hét leggyakoribb gerincbaj – és ami mögötte van

t: 1667

A hét leggyakoribb gerincbaj – és ami mögötte van

Gerincsérv

Hirtelen rossz mozdulat vagy megerőltető fi zikai terhelés során porckorongsérv is felléphet. Tünetei: erős lesugárzó lábfájdalom és zsibbadás.

Dr. Ráthonyi: Nem mindig a műtét a megoldás. Egészséges embereket vizsgálva is sokszor találunk olyan elváltozásokat (tünetmentes porckorongsérv, porcsérülés), amely a megfelelő tünetekkel társulva megnyugtató műtéti indikációt képeznének.

Gerincferdülés

Hátulnézetben normál esetben nem látunk oldalirányú görbületet. Ha görbület alakul ki, ezáltal a csigolyák és a csigolya közti porckorongok megterhelése egyenetlenné válik.

Dr. Ráthonyi: A ferdülés fájdalmas is lehet, ugyanis a görbület miatt a hátizmok rendellenesen működnek, így izomfájdalom és korai porckopás is felléphet.

Kopásos gerincbetegség

A porckorongok víztartalma fiatal korban csökkenni kezd. Ez a porckorong ellapulásához vezethet, ami egyes idegeket, lágy részeket nyomva rövidebb vagy tartós fájdalmakhoz vezethet.

Dr. Ráthonyi: Az ízületeink, így csípőnk is akkor marad egészséges, ha eleget és minél változatosabb mozgásformákban használjuk.

Porckorong-károsodás

A gerinc megfeszül, túlterhelése miatt porckorongtokja megszakad, a belső állomány pedig kitüremkedik. Ez nyomhatja az idegeket, így derékfájás, lesugárzó lábfájdalom, zsibbadás léphet fel.

Dr. Ráthonyi: A legveszélyeztetettebbek azok, akik egész napos ülőmunkát vagy nehéz fizikai munkát végeznek.

Rossz testtartás

Ez megbontja a gerinc természetes egyensúlyát. A helytelen testtartás legtöbbször a gyenge törzsizmok miatt alakul ki.

Dr. Ráthonyi: A fejünkre, nyakunkra, vállunkra és medencénkre is oda kell figyelni, ugyanis ezen testrészek rossz tartása, például előretolása is szerepet játszhat a hát görbületének kialakulásában.


Serdülőkori hátgörbület

Korábban „tanoncpúpnak” hívták: legtöbbször a padban görnyedő nebulók esnek áldozatául. A csigolya széle károsodhat, így a gerinc teherbírása csökken.

Dr. Ráthonyi: Ha nem kezelik időben, lehetetlenné válik a hát kiegyenesítése, a gyengült izomzat további panaszokat is okozhat.

Derékfájás

A felnőttlakosság megközelítőleg 80 százaléka kínlódik élete során derékfájdalmaktól, legfőképp azok, akiknek például porckorong-károsodása, csontritkulása vagy egyéb gerincbetegsége van. Az okok között felmerül még a mozgási, testtartási rendellenesség.

Dr. Ráthonyi: Az utóbbi években a magyar gyerekek és fiatalok 60 százalékánál diagnosztizálható gerincrendellenesség. Ez is bizonyítja, hogy a probléma már ifjúkorban is észrevehető, ezért fontos a korai felismerés, hogy a megfelelő kezeléssel megelőzhetők legyenek a maradandó elváltozások és a későbbi fájdalmak, panaszok.

Fontos a gyermekkori gerincvizsgálat

Rendszeres testmozgással és odafigyeléssel a legtöbb gerincprobléma megelőzhető, súlyos esetben is enyhíteni lehet a fájdalmakat, a gerincbetegségek kialakulása pedig kitolható.

– Az öröklött vagy veleszületett elváltozásokon nehezebb segíteni, de a rossz testtartást, hátgörbületet meg lehet előzni. Mivel ezek fiatalkorban alakulnak ki, fontos a rendszeres iskolás kori gerincvizsgálat, hogy időben felismerjék a problémát. A gyerekkel meg kell értetni, miért fontos, hogy egyenes háttal üljön a padban, és miért tesz jót testének a sport, a hátúszás és az olyan tartásjavító gerinctorna, mint a pilates – magyarázza dr. Ráthonyi Gábor.

A gerincbetegségek későbbi szakaszában általában háromféle kezelési módozat van: gyógyszerek, mozgásterápia és műtét. A panaszok csökkentése érdekében elektroterápia, fénykezelések, hőkezelések, gyógytorna, masszázs is javasolt

Blikk

2009.10.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok