HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Sport, fitness > Teher alatt nő a pálma

t: 3132

Teher alatt nő a pálma

Aki először merészkedik le az edzőterembe, általában ámulattal figyeli azokat a fanatikus sportrajongókat, akik már a harmadik aerobikórát nyomják le sorozatban, vagy másfél órája le sem jönnek a futógépről. Pedig a jó forma titka nem a maratoni edzésekben rejlik, a sportban is érdemes mértéket tartani.

Szervezetünk a sportot stresszként éli meg, melyhez alkalmazkodnia kell. Megfigyelheted magadon, hogy ha életedben először vagy épp hosszabb kihagyás után mész futni, esetleg bemerészkedsz egy sztepaerobik órára, tizenöt-húsz perc után lóg a nyelved, ám ha kitartó vagy, néhány alkalom után egy hosszabb távot teljesítve vagy az óra végén is lesz erőd mosolyogni. Szervezeted hozzászokik a terheléshez, fejlődik az állóképességed, erősebb leszel. Ám a meredeken felfelé ívelő teljesítménynövekedés sajnos egy idő után megáll.

Ne félj a túlterheléstől

Ahhoz, hogy fejlődni tudj, és egyre többet bírj, akkora terhelésre van szükséged, amekkora meghaladja a szervezeted adaptációs szintjét, alkalmazkodásra készteti. A túlterhelés tehát a teljesítmény javulásának alapfeltétele, ahhoz, hogy erősödj, a kényelmesnél mindig egy kicsit többet dolgozz. Ha úgy érzed, nem bírod tovább a hasizomgyakorlatokat, csinálj még nyolc hasprést, és biztos lehetsz benne, hogy nem volt hiába az edzés. Ha az előző edzésen húsz perc futás volt az adag, következő alkalommal növeld 1-2 perccel, vagy fokozd a sebességet, esetleg a lejtőszöget, de ne mindegyiket egyszerre. Ne azon akard azonban lemérni, hatékony volt-e az edzés, hogy érzel-e másnap kínzó izomlázat.
Ha mozdulni is alig tudsz, az valószínűleg azt jelenti, hogy nem volt megfelelő az edzés előtti bemelegítés, vagy hiányzott a szervezet megnyugtatásához, a megrövidült izmok regenerálódásához szükséges levezetés és nyújtás. A túlterhelés nem azonos a túledzettséggel, ami általában az élsportolóknál jelentkezik. A rendszeresen végzett hosszú, megterhelő edzések okozhatják náluk az idegrendszer tartós elfáradását.

Készítsd fel a szervezeted

Néhány egyszerű szabály betartásával elkerülheted, hogy az egészségesnél jobban megterheld a szervezeted.

• Az edzés előtti bemelegítést soha ne hagyd ki, így elkerülheted a sportsérüléseket.
• Ne akarj egyszerre mindent. Heti két edzéssel kezdj, ezt emeld néhány héten belül 3-4 alkalomra.
• Tarts pihenőnapokat. Fanatikus sportrajongók gyakran esnek abba a hibába, hogy minden nap edzenek. A szervezetnek is szüksége van pihenésre, időreahhoz, hogy regenerálódjon, ha nem hagysz neki ehhez időt, nem tud megbirkózni a megnövelt edzésadaggal.
• Kis súlyokkal kezdj. Aerobik órán először akár súlyzó nélkül is végezheted a gyakorlatokat, 1 kg-os súlyokkal folytasd, másfél-két kilósnál nehezebbet semmiképp ne használj! Az edzőteremben se lépd túl soha az edzéstervben előírt fokozatosan emelkedő mennyiséget, még akkor sem, ha többre érzed magad képesnek.
• Fokozatosan növeld az ismétlések számát. Ha minden edzésen kicsivel többet bírsz, mint előtte, már fejlődsz.

Túl sok volt az edzés, ha
• A végére erősen kivörösödik vagy épp teljesen elsápad az arcod.
• A derékvonal alatt is erősen megizzadsz
• Szédülsz, hányingered van, nehéznek érzed a végtagjaidat.
• Képtelen vagy pontosan, koordináltan végezni a gyakorlatokat.

Nem volt elegendő számodra a terhelés, ha
• Szinte egyáltalán nem izzadsz meg edzés végére
• Enyhe bőrpír sem jelenik meg az arcodon
• Nagy kedvet érzel tovább folytatni az edzést, nem érzel kellemes fáradtságot sem.


2005.03.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok