HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > IT > Internet > Így használd a Google-t!

t: 1929

Így használd a Google-t!

Ha tényleg a barátai szeretnénk lenni a legnépszerűbb netes keresőprogramnak, nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan érdemes használni.

Hogyan működik?

• A Google a PageRank eljáráson alapszik, amelynek lényege, hogy méri, hány link mutat egy adott weboldalra. Ez a rendszer a netes oldalak népszerűségének és fontosságának segítségével rendezi sorba a keresési eredményeinket.

• A nyitó lapján a beállítások menüpont alatt meghatározhatjuk az alapértelmezett nyelvet. Beállíthatjuk a laponként megjeleníthető találatok számát. Engedélyezhetjük a keresési javaslatokat és a keresési eredmények sorrendjének megváltoztatását is.

• A kereső a beírt szöveg első 32 szavát veszi figyelembe, és maximum az első ezer találatot jeleníti meg, laponként legfeljebb százat.

• A kis- vagy nagybetű között nem tesz különbséget. Olyan találatokat ad, amelyekben az összes keresett szó szerepel, ám figyelmen kívül hagyja a töltelékszavakat és az egyedül álló karaktereket.

Tippek a kereséshez

1. Ha valamit fontosnak tartunk, és nem szeretnénk kihagyni a keresésből, írjunk közvetlenül elé egy pluszjelet. (pl. star wars episode +I)

2. A keresés a hasonló szavak között is megtörténik, és a sorrend is változhat, ha azonban pontosan az adott mondatra szeretnénk keresni, tegyük idézőjelbe azt.

3. Ha viszont el szeretnénk kerülni az adott szót tartalmazó találatokat, akkor a nem kívánt kifejezés elé egy mínusz jelet tegyünk.

4. Lehetőségünk van csak egy honlapra vonatkozó eredmények közül válogatni. Például ha a kánikula site: blikk.hu szavakat írjuk a keresőmezőbe, akkor csak a blikk.hu kánikulával kapcsolatos oldalait kapjuk eredményül.

5. Ha az ’or’ szócskát (angol szó jelentése: vagy) írjuk a keresőmezőbe (pl. fradi 2005 or 2009), akkor a Google olyan FTC-s oldalakat is fog találni, amelyek csak 2005-tel, és olyat is, amelyek csak 2009-cel vannak kapcsolatban.

6. Abban az esetben, ha a Google keresés helyett a ’Jó napom van’ funkciót választjuk, a honlap egyből az első találatra ugrik, és nem jeleníti meg a többi lehetséges eredményt.

7. Ha egy fájl letölthető változatát szeretnénk megtalálni, érdemes beírnunk annak kiterjesztését, így sokkal használhatóbb eredményt kapunk.

Újabb fejlesztések

• 2007 májusában vezették be az univerzális keresés funkciót. Ez arra jó, hogy a Google nemcsak a weblapok, hanem a videók, képek, hírek, blogok, térképek és könyvek között is keres.

• 2008 novembere óta a bejelentkezett felhasználók a SearchWiki koncepció jegyében a saját találati listájuk egyes tételeit lejjebb vagy feljebb rangsorolhatják, eltüntethetik, illetve mások számára is elérhető megjegyzéssel láthatják el.

• Az Images (képkereső) pedig lehetővé teszi a weben kimondottan vizuális tartalomra való keresést. A keresés kulcs szavai vonatkozhatnak a képfájl nevére, a képre mutató hivatkozás szövegére vagy az oldalon a kép mellett elhelyezkedő szövegre.

Blikk

2009.08.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok