HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Érdekességek > Kilenc hűsítő tipp a kánikulában

t: 2680

Kilenc hűsítő tipp a kánikulában

Néhány egyszerű praktika is segíthet a hőség elviselésében, ezek közül ajánlunk most néhányat:

1. Zárjuk ki a napfényt!
Reggel, mielőtt elmegyünk otthonról, ne felejtsük el bezárni az ablakokat, leengedni a redőnyt, a reluxát, vagy elhúzni a sötétítőfüggönyöket. Csak a hűvösebb, éjszakai órákban szellőztessünk.

2. Hűtsünk párával!
A nedvesen kiterített törülközők, ágyneműk, amíg száradnak, hűtik a környezetüket.

3. Mozgassuk meg a levegőt!
Néhány ezer forintért már kaphatók a kis asztali ventilátorok. Használatakor ügyeljünk arra, hogy magas fokozatra állítva, a ventilátorral hosszú időn keresztül szembe ülve is kaphatunk huzatot. Ennek elkerülésére válasszuk a forgó fejes változatot.

4. Langyos vízzel zuhanyozzunk!
A túl hideg és a túl meleg víz egyaránt élénkíti a vérkeringést, növeli a belső hőtermelést, ezért legjobb, ha langyos, 25 fok körüli vizet használunk a fürdéshez, tusoláshoz.

Útközben

5. Öltözzünk lengén!
Az apró, szűk top és sort helyett viseljünk hosszú, de lenge, jól szellőző öltözetet, amely véd a nap sugaraitól, ugyanakkor nem akadályozza bőrünket a hőleadásban. Kánikulában mindenképpen a világos színű, természetes alapanyagú ruhákat érdemes előnyben részesíteni.

6. Húzzunk kalapot!
Fedetlen fővel gyorsan napszúrást kaphatunk, s ez különösen igaz kisgyermekek esetében. Hordjunk tehát széles karimájú kalapot, de legalább kendőt, sapkát; kiránduláson, strandon rendszeresen hűthetjük vízzel is a fejünket.

7. Ne felejtsük otthon!
Vízzel feltöltött félliteres műanyag palackot előző este tegyünk a mélyhűtőbe, reggel a táskánkba süllyesztve bármikor hűsíthetjük vele magunkat. Gyors segítséget jelent, ha a csuklóhoz, könyökhajlathoz, nyakunkhoz szorítjuk egy kis időre. Ugyanezt a célt szolgálhatja egy behűtött jégakku is.

Mit együnk, mit igyunk?

8. Kalóriadús ételeket csak reggel, utána zöldségeket, gyümölcsöket, könnyű salátákat, leveseket fogyasszunk.

9. Kerüljük a cukros üdítőket, igyunk sok, citromlével, csipetnyi sóval „dúsított” tiszta vizet, zöld vagy hűsítő mentateát, izzadáscsökkentő zsályateát. A jeges italoknál a langyos üdítők, meleg teák hatásosabban hűtik szervezetünket.

A kánikula
A hőség megterheli szervezetünket, és ha nem vagyunk elég óvatosak, több betegséget is okozhat, például:

Meleg miatti ájulás

A rövid ideig tartó eszméletvesztést átmeneti vérkeringési zavar váltja ki. Ájulás előtt gyengeség, émelygés, fülzúgás, a látás elhomályosulása, izzadás figyelmeztethet.

Napszúrás

Enyhébb esetben fejfájás, szédülés, kábultság, émelygés jelentkezhet, súlyosabb formában azonban lázzal, a tarkó merevségével, erős fejfájással, eszméletvesztéssel is járhat.

Kiszáradás – vízmérgezés

Az izzadás folyadék- és sóveszteséggel is jár, ami pótlás nélkül kiszáradáshoz vezet. Tünetei: fáradékonyság, étvágytalanság, szédülés, fejfájás, szapora szívverésérzés, hányinger-hányás. Ha viszont csak a folyadékot pótoljuk, de a sót nem, vízmérgezés alakulhat ki, ennek legfőbb tünetei az izomgörcsök.

Hőguta

Ha a kánikula ellenére fizikailag erősen terheljük szervezetüket (munka, sport), a testhőmérséklet akár 41 fokra is felszökhet; kezdetben fejfájás, szédülés, hányinger, hányás, majd tudatzavar, eszméletvesztés is bekövetkezhet.

Hőkimerülés

Hosszan tartó hőség esetén, több nap alatt alakul ki. A tünetek fejfájás, szédülés, hányinger, ingerlékenység, bágyadtság formájában jelentkezhetnek. Kezdetben kisebb, majd később nagyobb kiterjedésű, fájdalmas görcsök jelentkezhetnek.görcsök jelentkezhetnek.

Blikk

2009.07.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok