HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Igyunk vizet!

t: 1656

Igyunk vizet!

Nyakunkon a nyár, a kánikulában pedig hajlamosak vagyunk megfeledkezni a kellő folyadékpótlásról, holott a szervezetünknek nagyon nagy szüksége van rá. Dr. Leichtner Tamás belgyógyász szerint a magas vérnyomásúaknak és akik bizonyos gyógyszereket szednek, nem szabad túl sok ásványvizet inniuk, de ez nem jelenti azt, hogy mellőzniük kellene a vizet. Az időseknek és a fiataloknak pedig különösen sok folyadékot kell fogyasztaniuk.

A folyadék fogyasztásának jelentőségét nem lehet elégszer hangsúlyozni. A nyári hőségben gyakran érezzük, hogy szomjazunk, ez egyfajta vészjelzés a szervezetünktől, ezért oda kell rá figyelni. Nem szabad megvárni a kiszáradás állapotát, bizonyos időközönként tehát igyunk folyadékot, inkább többet, mint kevesebbet.

Hogyha száraznak érezzük az ajkunkat, ne habozzunk, azonnal kezdjünk inni! Az emberi test mintegy kétharmada vízből áll, és ez a vízmennyiség nélkülözhetetlen a szervezetben lejátszódó folyamatokhoz. A testsúlytól és a verejtékezés mértékétől függően a különféle testmozgások során óránként körülbelül 1 liter folyadék távozik a szervezetünkből. Ez a mennyiség a mozgás intenzitásával és a környezeti hőmérséklet emelkedésével egyenes arányban növekszik.

Erős középmezőny
A palackozottásványvíz-fogyasztás tekintetében a nagy ásványvízfogyasztó nemzetekhez képest mi az erős középmezőnyben vagyunk – a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács (MÁSzT) információi szerint. Tavaly személyenként 85 liter volt az átlagos éves fogyasztás, ami összesen 850 millió litert jelent. Összehasonlításként Ausztriában ez az érték 85-90 liter, Németországban és Svájcban 120 liter, Franciaországban 130-140 liter, Olaszországban, pedig több mint 150 liter.A nyári folyadékpótlás tehát nem tréfa! A gyümölcsök mellett az italokról sem szabad megfeledkezni. Naponta körülbelül két liter folyadékot kell a szervezetünkbe juttatnunk, azonban nem mindegy, hogy mit iszunk!

A nyaralások alkalmával, előszeretettel térünk be valamelyik közeli parti büfébe vagy akár egy presszóba, de a szomjúságunkat nem szabad alkoholos, koffeintartalmú vagy cukrozott italok fogyasztásával csillapítani, hiszen ezekkel éppen az ellenkező hatást érjük el, vagyis felgyorsítják a folyadék távozását. A túl sok cukor megköti a vizet, így attól csak még szomjasabbak leszünk.

Ha mégis elcsábulunk, vagy a napirendünkben szerepel a kávé, akkor sem szabad megfeledkezni a vízivásról. Persze nem kell az összes finom italt megvonni magunktól, számtalan folyadék között válogathatunk. A legideálisabb az ásványvíz vagy a gyógyvizek, de kiváló a világos tea, a citromos víz vagy a limonádé is. Magunknak is készíthetünk frissítőt, zöld citrom (lime), esetleg gyümölcstea felhasználásával. Annak ellenére, hogy nyáron úgy érezzük, kizárólag a jéghideg ital csillapítja szomjunkat, mégis célszerű a folyadékokat szobahőmérsékleten fogyasztani, hiszen a nagy mennyiségű jeges nedű könnyen gyomorgörcsöt okozhat.

A víz jelentőségét már az ókorban is felismerték, egyfajta őselemnek tartották. Az élelmiszerekben található víz csekély mennyiség a napi folyadékbevitelhez, amelynek legnagyobb részét különböző italok fogyasztásával pótolhatjuk. Kis mennyiségben a csapvíz is tartalmaz ásványi anyagokat, mégis célszerűbb az ásványvizeket választani. Van miből válogatni, hiszen hazánk sokféle természetes ásványvízzel rendelkező ország. Az ásványvizeket kizárólag természetes, felszín alatti vízadó rétegből nyerik, és közvetlenül a forrásból palackozzák. Kalóriát nem tartalmaznak, és a szomjoltó hatásuk igen magas. Vásárolhatunk erősen szénsavas, enyhén dúsított és szénsavmentes fajtákat. Az ásványvizek egyik legnagyobb előnye, hogy rendkívül nagy az ásványi-, illetve az oldottanyagtartalmuk, valamint jó ízűek. A gyógyvizek mindamellett, hogy összetételüknek köszönhetően gyógyító hatásúak, remekül csillapítják a szomjat.

Blikk

2009.07.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok