HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > IT > Internet > Egy lépéssel közelebb a világuralomhoz a Firefox

t: 2075

Egy lépéssel közelebb a világuralomhoz a Firefox

Az Opera webforradalmi kísérletéről [1], meg a Safari 4 újdonságairól [2] már megemlékeztünk, amikor az első béták megjelentek, most lássuk, mit tud az Európában már több országban piacvezető, és az Internet Explorert világszerte egyre jobban szorongató Firefox legújabb változata [3].

Az első fontos újdonság a privát böngészés, amit az összes konkurens tud már egy ideje, de most a Firefox is csatlakozott hozzájuk. A pornómódnak is nevezett funkció lényege, hogy semmilyen nyomot nem hagy maga után a böngésző, a ténykedésünk nem tűnik fel az eddig meglátogatott oldalak listájában, nem ment el jelszavakat, beállításokat, semmit. Ezen felül a böngészési előzményeket törölhetjük szelektíven, egy-két órára visszamenőleg, sőt, akár egyesével is eltüntethetünk címeket belőle, aztán próbálja valaki ránk bizonyítani, hogy egész nap a japáncsajok blogot [4] nézegettük munka helyett.

A másik mostanában divatos funkciót, a Speed Dialt (amikor új oldalt nyitva nem üres lap jelenik meg, hanem képes lista előre beállított oldalakkal, a könyvjelzőinkkel, vagy a legutóbb megnyitott, illetve bezárt oldalakkal) viszont hiába keressük, úgy tűnik a Firefox ezzel is utolsó lesz, vagy az egészet ráhagyja a kiegészítő modulok íróira, csinálják meg ők. Szintén a Safari-Chrome-Opera trióhoz felzárkózást jelent az a funkció, hogy egy böngészőablakon belül, egy fülön megnyitott oldalt bármikor kihúzhatunk külön ablakká és vissza.

Jópofa újdonság a földrajzi helyzetünk felhasználása, ezen sokáig dolgoztak a Mozilla programozói, aztán úgy döntöttek, hagyják inkább a fenébe, és átveszik a Google Location Services megoldását. A kihasználásához egy olyan weboldalra kell navigálnunk, ami támogatja ezt a funkciót, az ip-címünk alapján lenyomozza a földrajzi helyzetünket, majd ezt felhasználja a saját belátása szerint, például egy keresésnél másképp szűkíti a találati listát egy budapesti és egy pekingi júzernek (annyira nem nagy varázslat, mint ahogy hangzik, egy csomó ingyenes webes szolgáltatás [5] képes erre).


Végül említsünk meg egy apró, de annál hasznosabb funkciót: a böngésző folyamatosan menti a webes szövegmezőkbe írt tartalmat, így ha véletlenül bezárnánk az ablakot, nem vész el a félig megírt, kilométerhosszú blogkommentünk vagy fórumhozzászólásunk.

Fogy az étvágy

Funkciókban tehát láthatóan nem ígér különösebb égszakadás-földindulást az új Firefox (már ha nem turkálunk olyan mélyre a brózer lelkivilágába, hogy a

2009.07.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok