HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > IT > Internet > Íme a tíz leggyakoribb internetes csapda

t: 2018

Íme a tíz leggyakoribb internetes csapda

1. Laptop helyett tégla
Nyíregyházán megvertek egy 20 éves fiatalembert, aki laptopokat adott el az interneten utánvétellel. A postán átvett csomag „súlyra” megfelelő volt, csak a fizetés és a kibontás után derült ki, hogy tégla van benne. A 191 ezer forinttal megkárosított férfi két barátjával várta az „eladót”, amikor átvette a pénzt. Megverték; a csaló a további ütlegek elől egy bankfiókba menekült, s hívta a zsarukat.

2. Uram, ön nyert!
Többnyire hatalmas összegről szól a hír, s legtöbbször minden magyarázat nélkül ugrik a számítógépünk monitorára az értesítés. Máskor arról lelkendeznek, hogy az e-mail címünket húzták ki. Azonnal töröljük ki a levelet, mert egyrészt vírust rejthet, másrészt ha felhívjuk a megadott számot, a gatyánkat is ráfizethetjük az emelt díjas telefonra.

3. Autók olcsón
Több mint hatvanmillió forinttal vertek át – többnyire külföldieket – a magyar internetes csalók, akik használt autókat kínáló portálon árultak autókat, a fizetséget pedig bankszámlára kérték. A pénzt felvették, kocsijuk persze nem volt.

4. Ötszáz átverés
Hárman buktak le azok közül, akik az egyik aukciós portálon olcsó műszaki cikkeket kínáltak. A győztes licitálótól előre kérték a pénz átutalását egy lopott személyivel nyitott bankszámlára. Természetesen cserébe nem küldtek semmit. A rendőrség szerint sok milliót kerestek, s legalább ötszáz embert vertek át. Blikk-tipp: Semmiért ne fizessünk előre!

5. Jó helyen járok?
Előfordul, hogy bankok nevében küldött e-mail vagy telefonhívás segítségével csalnak olyan oldalra, amely nagyon hasonlít az eredetire. Itt kérik a kódjainkat, s mire észbe kapunk, leemelik a számlánkról az összes pénzünket.

6. Kémprogram a gépen
Egyes vírusok semmi feltűnőt nem csinálnak, csak az általunk leütött billentyűket figyelik s küldik „haza”. Így a személyes levelezésünkön túl kideríthetik a banki jelszavainkat, kódjainkat is.

7. Feltöltőkártyás átverés
A napokban kaptak el Pécsett egy harmincas éveiben járó komlói férfit, aki telefonon több százezer forintos nyereményt ígért valamelyik mobilszolgáltató nevében; feltételül azt szabta, hogy vásároljanak egy feltöltőkártyát, és a kódját diktálják be neki. Több tucat sértett dőlt be neki.

8. Nigériai csalás
Nigéria vagy más fejlődő ország pénzügyi vezetője veszi fel velünk a kapcsolatot az interneten. Esetleg fotót is küld egy szobányi bankjegyről, sok millió dollárról, amit ki kell mentenie az országból, nekünk csak a pár ezer dolláros banki kezelési költséget kell kiutalnunk, hogy busás részesedés üsse a markunkat. Blikk-tipp: Ne vakítson el a milliárdos, hamis ígéret!

9. Ingyenes családfakutatás
Nálunk még ismeretlen átverés, külföldön indult útjára. Ha beírjuk a netes oldalon a nevünket és e-mail címünket, azonnal válaszolnak, amiből kiderül, megtaláltak bennünket az adatbázisukban, és nagyon érdekes felmenőkkel rendelkezünk, persze a továbbiakért már fizetni kell, nem is keveset.

10. A milliárdos jótevő
Külföldről hivatalosnak tűnő banki papírt kapunk, hogy valaki több millió dollárt helyezett el a nevünkre. Nincs más teendőnk, csak a tranzakcióval kapcsolatos pár ezer dolláros díjat kell átutalnunk a banknak.

Blikk

2009.06.26

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok