HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Érdekességek > Így védekezhet a darázscsípés ellen

t: 3633

Így védekezhet a darázscsípés ellen

Aki veszélyeztetett, hordjon magánál injekciót.

Enyhébb esetekben a csípésre helyezett hideg vizes, ecetes borogatással, felaprított citromfű- vagy petrezselyemlevéllel csillapíthatjuk a fájdalmat és a duzzanatotViszket, szúr vagy fáj a csípés helye? Lehet, segít egy egyszerű ecetes borogatás, de előfordulhat az is, hogy komolyabb a probléma, mint gondolnánk. Darázs- vagy méhcsípéskor olyan méreganyag kerül a bőrbe, ami általában erős helyi reakciót, gyulladást vált ki. Hatására akár tenyérnyire növő duzzanat, bőrpír, fájdalom és viszketés jelentkezik.

A „mérges” fullánkosok támadása két esetben jelenthet igazán komoly veszélyt. Egyrészt, ha rossz helyen ér valakit a csípés, így a száj környéki s a fej egyéb területeit érő szúrás még „normál” esetben sem mindig veszélytelen, a szájüreget vagy a nyelvet érintő pedig a fellépő duzzanat miatt akár fulladást is okozhat. Másrészt viszont allergia is kialakulhat a rovarméreggel szemben, s ilyenkor egy későbbi, újabb csípés már rendkívül súlyos reakciót – szédülés, ájulás, a vérkeringés összeomlása – válthat ki a betegnél.

Ha tehát a fej környékén ér valakit csípés, vagy szokatlan tüneteket tapasztal a rovartámadás után (pl. a csípés helyén több napon keresztül tartósan meglévő vörös, viszkető, nagyméretű duzzanatot), mindenképpen forduljon orvoshoz – figyelmeztet dr. Kóczán István, a Blikk orvos szakértője.

Erre jó a vizsgálat

Allergológus szakorvos vérvizsgálat segítségével képes kimutatni, ha valakinél a darázs vagy méh méreganyagával szemben allergiás reakció várható. Ráadásul a vizsgálat nemcsak közvetlenül a csípést követően hoz eredményt, hanem bármikor elvégezhető. A vérben ugyanis kimutatható az az ellenanyag, amit a korábbi csípés alkalmával termelt az immunrendszer, ez pedig fi gyelmeztetés ző csípés már komoly veszéllyel jár.

Életmentő adrenalin

Aki tudja magáról, hogy veszélyeztetett, az hordjon magánál mindig adrenalintartalmú injekciót, amely gyorsan megszünteti a tüneteket. Ezt szakorvos írhatja fel receptre. Fontos, hogy a beteg vagy családtagjai szakember segítségével megtanulják a tű helyes és szakszerű használatát.

Veszélyes a túladagolás

Az esetek nagy többségében egyetlen dózis is segít, amíg megérkezik az orvosi segítség, véletlenül se adagoljuk azonban túl magunkat. Az önbelövő injekció 0,3 mg adrenalint tartalmaz, nagyobb adagoknál ellenben számos mellékhatás léphet fel, így például a szív is tők az allergiás panaszok az ún. Mora-terápiával is, tette hozzá dr. Kóczán István.

Blikk

2009.06.23

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok