Koszorú friss virágokból
Anyagok: 45 cm átmérőjű hajlított drót forma vagy közepes vastagságú drót, friss kerti és vadvirágok, gyomnövények hosszú szárral
Eszközök: drótvágó olló, kombinált fogó
Az alap elkészítése: Közvetlenül a teljes kinyílás előtt szedjük le a virágokat, méghozzá reggel, miután felszáradt a harmat, így nem veszítik el szép színüket, majd tegyük mindet vízbe, amíg hozzá nem látunk a munkálatokhoz. Alapként használjunk vékony drótkoszorút, de magunk is készíthetünk közepes vastagságú drótból egy körülbelül 45 cm átmérőjű karikát. A kör tetején tekerjük össze a drót két végét, majd vágjuk le a felesleget.
A koszorú összeállítása: Szerencsésebb, ha egyszerre csak egyfajta virággal dolgozunk. Kezdjük egy zöld vagy ezüstös színű növénnyel, például ürömmel, amelynek szárait tekerjük a drót köré, amíg teljesen elfedi azt. Ekkor még nem szükséges, hogy visszadugjuk a szárak végeit. Majd következzenek a virágok; ezeknek a szárait is tekerjük a koszorú köré. Egyszerre egy szállal dolgozzunk, és úgy rendezzük el, hogy a virág feje mindig kifelé nyúljon a körből.
A befejezés: Tehetünk fűszernövényeket is a kompozícióba, ha illatosabbá akarjuk tenni a koszorút! Tekerjünk vékony hajtásokat, például loncot vagy egy hosszabb, vékony drótot a kész koszorú köré. Akasszuk száraz, közvetlen napfénytől védett helyre!
Légfrissítő illatfüzér
Hozzávalók (kb. 5 nagy formához): 1/2 csésze sima liszt, 1/2 csésze kukoricaliszt, 1/2 csésze fehér barkácsragasztó, piros és zöld ételszínezék, 1/2 tk. őrölt fahéj, 1/4 tk. őrölt gyömbér, 1/4 csésze mazsola, 2 narancs
Elkészítése:
1. A lisztet és a kukoricalisztet keverjük össze, s gyúrjuk össze a ragasztóval, amíg összeáll egy kis labdává (kb. 10 perc). Ha a tészta nagyon kemény, adjunk hozzá egy kis vizet, ha túl ragacsos, egy kevés lisztet. Eztán színezzük barnára a piros és zöld ételszínezékkel. Szórjuk bele a fűszereket!
2. Nyújtsuk ki a tésztát két zsírpapír között. Szaggatóval szúrjuk ki belőle a formákat. A szemeket és a gombokat készíthetjük például mazsolából. Hagyjuk száradni a sütiket, hűvös helyen – legalább 24 óráig!
3. A narancsokat szeleteljük fel, szárítsuk ki, s a sütikkel váltakozva, szalagra erősítve akasszuk fel a falra. Ha kezd veszíteni az illatából, cseppentsünk rá néhány csepp frissítő, fertőtlenítő hatású narancsolajat.
Asztali tálca gyümölcsöknek
Anyagok: fatálca, virágképek, átlátszó akrilspray, alapozólakk, akrilfesték tetszés szerinti színben, dörzspapír, dekupázsragasztó, vízalapú lakk, ragasztószalag
Eszközök: lapos ecsetek, 1-1,5 cm és 2,5 cm nagyságban, kicsi, éles olló, törlőruha
Előkészületek: Dörzsöljük át óvatosan a dörzspapírral a tálcát, majd egy törlőruhával töröljük tisztára. Ha a kiválasztott képek vékonyak, régiek vagy törékenyek, úgy tehetjük őket tartósabbá, ha vékony rétegben akrillakkot fújunk rájuk.
Festés: Vigyük fel az alapozólakkot a tálcára a 2,5 cm-es ecsettel, száliránnyal megegyező ecsetvonásokkal, előbb az aljára, majd a tetejére. Ezután vékony rétegben kenjük rá a festéket is. Ha megszáradt, kissé smirglizzük át és töröljük le tiszta ruhával, s vigyünk fel még két réteg festéket. Hagyjuk teljesen megszáradni a díszítés előtt.
Dekupázsolás: Vágjuk ki a mintákat, majd rendezzük el a tálcán. Rögzítsük kis ragasztószalag-darabokkal. A keskenyebb ecsettel vigyünk fel egy vékony réteg dekupázsragasztót mindegyik minta hátoldalára, aztán helyezzük el újra a tálcán. Simítsuk őket a felületre, majd hagyjuk, hogy megszáradjon.
Befejezés: A szélesebb ecsettel vigyünk fel legalább két réteg lakkot, az egyes rétegek között hagyjuk megszáradni a tálcát. Enyhén smirglizzük le, és tisztítsuk meg a törlőruhával. Miután megszáradt az utolsó réteg lakk is, várjuk néhány napot a használatbavétel előtt!
Blikk