HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Ha felmegy a pumpa

t: 1474

Ha felmegy a pumpa

Közel egymilliárd ember életét veszélyezteti világszerte a gyakran tünetmentes betegség.

Hazánkban mintegy 600-800 ezer embert érint a magas vérnyomás (hipertónia) betegség. Figyelemre méltó az is, hogy a legalább öt évig fogamzásgátló tablettát szedő nők körében közel kétszer-háromszor gyakoribb a kialakulása, mint azoknál, akik nem szednek ilyen pirulát. Közöttük is különösen veszélyeztetettek a 35 év feletti, dohányzó nők.

Örökölhető-e a hipertónia?
Habár maga a betegség nem, de az arra való hajlam örökölhető. Ha akár apai, akár anyai ágon előfordult a családban hipertónia, nagyobb az esélye, hogy felnőttkorban a leszármazókban is kialakul, tudtuk meg dr. Kóczán Istvántól, a Blikk orvos szakértőjétől.

A betegség típusai: juvenilis, amely általában a kamaszkorban alakul ki, idősebb kori, ami többnyire 45 éves kor után jelentkezik. Ezeken belül is létezik elsődleges és másodlagos hipertónia. Az elsődleges fajtánál maga a magas vérnyomás jelenti a betegséget. Kialakulásának oka egyelőre ismeretlen, noha számos hajlamosító tényező (a dohányzás, a túlzott alkohol- és sófogyasztás, a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a túlzott lelki és fizikai igénybevétel stb.) létezik. Ide sorolható a betegek 93-95 százaléka. · A másodlagos hipertónia, az elsődlegessel ellentétben, nem önállóan jelentkezik, hanem valamilyen egyéb betegség (leggyakrabban vese- vagy hormonális) kísérő tüneteként.


Milyen szövődményei lehetnek?
Szemfenék-elváltozások; agyvérzés; infarktus; vesekárosodás; bármely belső szervben kialakulhat vérzés.

Annak ellenére, hogy mind a szűrővizsgálat, mind az otthoni vérnyomásmérő készülék kimutatja, ha eltérés van a normál értéktől, a betegek legalább egyharmada még ma sem tud arról, hogy problémája van, vagy nem fordul emiatt orvoshoz. Az is komoly problémát jelent, hogy bár sok jó gyógyszer áll rendelkezésre, a pácienseknek csupán 30 százalékát kezelik jól. Ez utóbbiért pedig valószínűleg mind az orvos, mind a beteg felelős – hívta fel a figyelmet dr. Kóczán István.


blikk.hu

2009.06.09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat
Ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat

Legfrissebb magazinok