HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Kalóztámadások – már Európában is

t: 1762

Kalóztámadások – már Európában is

Az utóbbi években egyre többet hallani erőszakos kalóztámadásokról, különösen Indonézia, Malajzia, Brazília és Nyugat-Afrika partjainál. A támadások száma valószínűleg az idén sem lesz kisebb, és komoly a veszélye annak, hogy mostantól az európai felségvizeken hajózók sem lesznek biztonságban.

Nemrég egy, a korzikai partoknál elkövetett kalózakció borzolta fel a kedélyeket: a jól felfegyverzett rablók éjjel támadtak meg egy charter szuperjachtot, amelynek széfjéből 138 ezer eurót vittek el. A támadás alig 10 perc alatt zajlott le, a négy rabló egy szempillantás alatt lefegyverezte a 10 főnyi legénységet és a 9 vendéget, ezután vették kezelésbe a széfet. A hatóságok egyelőre még nem bukkantak a nyomukra, és félő, hogy nem ez lesz az utolsó eset az európai partoknál.

Persze máshol sem lustálkodnak a kalózok: Indonézia és Szomália partvidéke még mindig a legveszélyesebb terület. A szomáliai rablók jellenleg közel 130 embert tartanak fogva túszként, és minimum 8 hajó van még a birtokukban. A szomáliai és indonéz partok mellett a legveszélyesebb helyek közt van Malajzia, de nem biztonságosak a nigériai partok, valamint Szumátra szigete sem. A korábbi évtizedek kalózoktól hemzsegő vizei is tartogathatnak kellemetlen meglepetéseket: ilyen India, Banglades és a Vörös-tenger déli része. Latin-Amerikában pedig Brazília, Haiti, Dominika, Jamaica és Peru veszélyesek.


Egyre több hajót rabolnak ki

A támadások száma 1993 és 2003 között megháromszorozódott, ebben döntő szerepet játszott a Szovjetunió bukásával megkezdődött leszerelési láz, amelynek során szinte minden ország csökkentette hadiflottájáját, és ezáltal nagyobb területeket hagyott ellenőrizetlenül. 2003-ban már 445 támadást regisztráltak, amelyekben 21 ember vesztette életét. A rákövetkező évben már „csak” 325 alkalommal csaptak le a rablók, ám ezúttal 30-an haltak meg. A kevesebb támadásban a december 26-án Indonézia partjainál tomboló hatalmas szökőár is szerepet játszhatott, hiszen feltehetően sok kalózhajó megsemmisült a cunamiban.

A kalózok haladnak a korral: Afrika és Indonézia partjainál már nehézfegyverzetű hajók is cirkálnak prédára lesve. Tavaly már 267 támadásról érkezett hír, ami 10 százalákos növekedést jelent 2006-hoz képest. Ez a tendencia nagy valószínűséggel a 2008-as évre is jellemző lesz, az idén különösen a szomáliai és a nigériai partok veszélyeztetettek.


A horgonyzó és a lassan haladó hajókat támadják

Különösen a szorosokban kell a kalózokra ügyelni, hiszen itt a hajóknak általában lassítaniuk kell, és ilyenkor könnyebben beérik őket a kisebb motorcsónakok. A rossz látási viszonyok is a rablóknak kedveznek, nagyon résen kell tehát lenniük az arra hajózóknak, annál is inkább, mert ha időben észreveszik a támadókat, viszonylag könnyű meghiúsítani a tervüket hirtelen gyorsítással, manőverekkel, sőt olykor a keresőfények bekapcsolása is elég ahhoz, hogy elriassza őket.

Ha viszont sikerül becserkészniük a hajót, többnyire csáklyákkal, vagy a horgonyláncon másznak fel a fedélzetre. Általában a könnyen mozdítható zsákmányt keresik, de akadt olyan eset, amikor a páncélszekrénnyel távoztak, mialatt a hajó kapitánya elbújt a fedélközben. Rosszabb esetben az egész hajót viszik, később átfestik és úgy adnak rajta túl. Ilyenkor a hajón tartózkodókat elrabolják, és busás váltságdíjat követelnek értük, de van, hogy egy kisebb csónakba teszik őket és magukra hagyják a nyílt tengeren. Sajnos sok esetben nem ilyen „kedvesek” és minden teketória nélkül végeznek a legénységgel. A túszejtés különösen a szomáliai kalózokra jellemző, míg a Távol-keleten gyakoribbak a halálos kimenetelű támadások.


blikk.hu

2008.09.09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok