HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Család > Így óvhatjuk a kicsiket a naptól

t: 2021

Így óvhatjuk a kicsiket a naptól

A gyerekek sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve a nagy melegben, mint a felnőttek: könnyebben leéghetnek vagy kiszáradhatnak. Mindez azzal magyarázható, hogy hőháztartásuk nem alkalmazkodik jól a szélsőséges környezeti viszonyokhoz.

Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a tikkasztó hőségben fokozottan odafigyeljünk csemetéinkre! A Blikk orvos szakértője, dr. Kóczán István hasznos tanácsaival még a kánikulában is jól érezhetik magukat a gyerekek.

1. A legfontosabb: a kicsikkel ne tartózkodjunk a tűző napon, keressünk inkább árnyékos, félárnyékos helyet, még akkor is, ha vízparton vagyunk.

2. A nyári szünetben a gyerekek lehetőleg legyenek minél többet víz közelében. Akár egy kerti medencét is felállíthatunk, vagy többször is megfürdethetjük őket.

3. Ne öltöztessük túl a csemetéket, mindenképpen lenge, világos, jól szellőző ruhába bújtassuk őket. Fejükre kerüljön valamilyen sapka vagy kalap.

4. Gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről, figyeljünk arra, hogy gyermekünk naponta legalább 2 liternyi vizet, teát vagy cukor nélküli italt igyon. A folyadék hőmérsékletére azonban ügyeljünk: ne legyen se túl meleg, se túl hideg.

5. Kerüljük a nehéz, zsíros étkeket, helyettük inkább gyümölcsöt, zöldséget adjunk, és könnyű ételeket készítsünk.

6. Még az árnyékos helyeken is védjük bőrüket az erős naptól, mindenképpen kenjük be őket napvédő kozmetikumokkal.

7. Óvjuk a kicsiket a hirtelen hőmérséklet-változástól is. Ha kintről légkondicionált helyiségbe megyünk velük, gondoskodjunk megfelelő ruházatról.

8. Még egy rövid ügyintézés idejére se hagyjuk a csemetét az autóban, mert a forróság miatt rosszul lehet.

9. Fejbőrük és hajhagymájuk nem fázik majd meg, ha hajmosás után kinn, a szabadban szárad meg a hajuk.

10. Figyeljünk a huzatra, hiszen még a legnagyobb melegben is könnyen megfázhatnak a csemeték.


Ezek a napszúrás tünetei
Különösen a kisebb gyermekeknél nagy a napszúrás esélye. Ennek egyértelmű jele a gyengeség, a szédülés, az erős fejfájás, az émelygés, nemritkán a hányás, súlyosabb esetben pedig az ájulás. Ha a tünetek valamelyikét észleljük, fontos, hogy pótoljuk a folyadékot, a kis beteget fektessük sötét szobába, és ilyenkor jót tesz a homlokra helyezett hideg borogatás is. Ha azonban nem javul az állapota, mindenképp orvoshoz kell fordulni.

A nagy melegben fizikai megterhelés esetén a szervezet hőháztartása is felborulhat, és a hőfelesleg miatt hőguta alakulhat ki. Ekkor felgyorsul a légzés, szaporább lesz a pulzus, láz, fejfájás, szédülés jelentkezik, jellemző ilyenkor az erős verejtékezés, ám súlyos esetben előfordulhat eszméletvesztés is. Lényeges, hogy ekkor is sötét szobába fektessük a beteget, testét folyamatosan hűtsük, és itassunk vele sós vizet. Hőguta esetén azonban ajánlott rögtön orvost hívni.


blikk.hu

2008.08.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Tűző napra soha ne vigyük gyermekünket! Vízparton is lényeges a napvédelem, kenjük be napvédő kozmetikummal a picit, és adjunk rá sapkát vagy kalapot
Tűző napra soha ne vigyük gyermekünket! Vízparton is lényeges a napvédelem, kenjük be napvédő kozmetikummal a picit, és adjunk rá sapkát vagy kalapot

Legfrissebb magazinok