HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Környező országok > Országismertető Osztrák Köztársaság

t: 4703

Országismertető Osztrák Köztársaság

Diplomáciai képviseletek:

A képviseletek elsõdlegesen telefonon adnak információt.
Bécsben a Magyar Nagykövetség: I., Bankgasse 4-6. Tel.:0043/1/533 26 31
Budapesten az Osztrák Követség: VI. Benczúr u. 16. Tel.:351-6700
Osztrák Követség Kereskedelmi Osztálya: Tel.: 351-1196

Határátkelés

Vám és úti okmányok, határátkelõhelyek:
Határállomások autóval :
Nickelsdorf - Hegyeshalom (0-24), Pamhagen - Fertõd (06-24), Klingenbach - Sopron (0-24), Deutschkreuz - Kópháza (0-24), Rattersdorf-Liebing - Kõszeg (0-24), Rechnitz (06-22), Schachendorf - Bucsu (0-24), Eberau (06-22), Heiligenkreuz - Rábafüzes (0-24),Jennersdorf (0-19)
Gyalogos és kerékpár: Andau, Mörbisch

Magyar állampolgároknak a ki- és beutazáshoz szükséges: érvényes útlevél jogosítvány, forgalmi engedély.

Nem kell: vízum, zöld kártya, vámpapír a gépkocsihoz.

Ajánlott: az utazás idejére balesetbiztosítás, valamint kiegészítõ biztosítás a gépkocsira. Kutya, macska kivitele esetén érvényes (30 napos) oltási bizonyítvány. Összesen bevihetõ élelmiszer személyenként( 18 év ) 1 kg húsféleség, 200 db cigaretta vagy 50 szivar, vagy 250 gr dohány.

Ausztriába utazó magyar állampolgárok figyelmét az alábbiakra kívánjuk felhívni:

Biztosítás: Rendkívül lényeges és hasznos, hogy a beutazók utasbiztosítást kössenek az utazás teljes időtartamára (tekintettel az ausztriai orvosi ellátás rendkívül magas költségeire).

Okmányok: Elhasználódott, sérült, nehezen olvasható úti, illetve gépkocsi okmánnyal ne induljanak el. Ilyen esetben előfordulhat, hogy egy ellenőrzés során krimináltechnikai vizsgálatot írnak elő az okmány bevonása mellett.

Bejelentési kötelezettség Beutazást követően magyar állampolgár 90 napot tartózkodhat Ausztriában vízum nélkül. Pérően értelmezik. Vannak tartományok, ahol úgy értelmezik, hogy 90 nap eltöltése után 90 napig nem utazhat be Ausztriába. Lényeges azonban, hogy privát szálláson tartózkodás esetén is eleget kell tenni a bejelentkezési kötelezettségnek.

Vám: Ausztriába vámmentesen az alábbi áruk hozhatók be nem EU-tagállamokból:
1 liter égetett szeszes ital vagy 2 liter 22 %-osnál kisebb alkoholtartalmú ital (shake, likőr, borpárlat), vagy 2 liter bor és 2 liter pezsgő v 25 db cigaretta vagy 5 db szivar vagy 25 gramm dohány 50 gr parfüm 0,25 ml kölnivíz. 175,- eurónak megfelelő összértékben egyéb áruk is behozhatók. Kivétel, ha az árut a cseh, a szlovák és szlovén határon áthozzák be, akkor ez az érték 75,- euróra csökken. Ez az érték az együtt utazók számával nem növelhető és évente egyszer vehető igénybe.

Közlekedés: Gépkocsikon kötelező az ország-jelzés elhelyezése. Ha valaki autópályán is közlekedik, előre meg kell vásárolnia és a szélvédőre fel kell ragasztania az autópálya vignettát. Amennyiben valaki csak országúton kíván közlekedni, de azt csak egy 200-300 m-es autópálya szakasz igénybevételével érheti el, ebben az esetben is kötelező vignetta megvásárlása (pl. Nickelsdorfnál a visszaút során).

Gépkocsik műszaki állapota: A gépjárművek ellenőrzése során gyakori a közúti műszaki vizsgálat. Ha a gépkocsit ennek során a közlekedés biztonsága szempontjából alkalmatlannak minősítik, a rendszámtáblát bevonják, és kötelezik a gépkocsi vezetőjét a gépjármű helyben történő megjavíttatására. A hibák igazolt kijavíttatása után szolgáltatják vissza a rendszámot.

Parkolás: Bécsben és valamennyi osztrák város központjában "rövid parkolási zónákat" alakítottak ki. Fontos ennek figyelembe vétele parkolás esetén. A megengedett parkolási idő túllépését szigorúan büntetik, előfordulhat a gépkocsi elszállíttatása is. Ha a gépkocsit már elszállították, erről az adott kerület rendőrsége ad tájékoztatást (a gépkocsi visszaszerzésének költsége 150-220,- EUR). A legtöbb városközpontban a megengedett legnagyobb sebesség 30 km/óra. Bécs központjában a turisták is ingyenesen bérelhetnek kerékpárt, amelyet a használat után a kijelölt helyekre kell leállítani.

Pénzbírság: Előfordulhat, hogy valamilyen szabálytalanság miatt pénzbüntetés megfizetésére kötelezik a magyar állampolgárt. A vonatkozó hatályos osztrák jogszabályok szerint az intézkedő rendőrnek jogában áll a pénzbüntetés mértékéig biztosítékként személyes tárgyakat, műszaki eszközöket lefoglalni, amennyiben valaki nem tudja a büntetést a helyszínen kifizetni. (A bírság befizetése után a lefoglalt tárgyat a rendőrség visszaszolgáltatja.)

Téli sportolás céljából történő beutazáskor célszerű az adott területre vonatkozó, az utazási feltételekről kiadott sajtóközleményeket figyelni (például, amennyiben hólánc használatát előírják, annak hiánya "visszautasítást" vonhat maga után).

Magyar állampolgár 90 napra vízummentesen, megfelelő anyagi fedezet felmutatásával utazhat be Ausztriába. Az útlevélnek a tervezett tartózkodás időtartamáig érvényesnek kell lennie.

Bankok nyitvatartása:
Hétfõ, kedd, szerda, péntek: 8-12.30-ig és 13.30-15 óráig.
Csütörtök: 8-12.30-ig és 13.30-17.30 óráig.

Pénznem: Bel- és külföldi valutát korlátlan mennyiségben lehet bevinni és kihozni az országból. Hitelkártyát elfogadnak a városokban, turisztikai központokban, számos hotelben, étteremben, üzletben és benzinkútnál. A legtöbb esetben a bejáratnál feltüntetik, hogy a hitelkártyák mely fajtáját fogadják el.

Ünnepek: Ausztriában nincs elõre ledolgozott munkanap az ünnep miatt. Csak az adott napon vannak zárva az üzletek, irodák. A múzeumok azonban általában ezeken a napokon is nyitva tartanak.
Időpontok: január 1 Újév, január 6 Háromkirályok, április 21 Húsvét hétfõ, május 1 Állami ünnep, május 29 Krisztus mennybemenetele, június 9 Pünkösd hétfõ, június 19 Úr napja, augusztus 15 Mária mennybemenetele, október 26 Nemzeti ünnep, november 1 Mindenszentek, december 8 Mária fogantatása, december 25,26 Karácsony. Advent idején minden nagyobb városban karácsonyi vásár van, vasárnap sem az üzletek, sem a bevásárlóközpontok nincsenek nyitva.

Iskolai szünetek 2003-ban.
Húsvéti szünet: minden tartományban április 12-22.
Nyári szünet:
Burgenland, Alsó-Ausztria, Bécs tartományban június 28-augusztus 30.
Karintia, Felsõ-Ausztria, Szalzburg, Stájerország, Tirol, Vorarlberg tartományban július 5-szeptember 6.
Karácsonyi szünet: minden tartományban december 24-január 6.
Szemeszter vagy sí szünet 2004 évben:
Alsó-Ausztria, Bécs február 2-7.
Burgenland, Karintia, Szalzburg, Tirol, Vorarlberg február 9-14.
Felsõ-Ausztria, Stájerország február 16-21.

Étkezés: Az osztrák szakácsmûvészek leghíresebb alkotásai a fenséges sütemények, de egyéb kitûnõ eledelekkel is szolgálnak, jellegzetesen nemzetközi ízekkel. Ausztriában századok óta nagy becsben tartják a gasztronómiai élvezeteket, az osztrák konyha receptjei apáról fiúra öröklõdnek.

Bécsi ételkülönlegességek
Az osztrák konyhát sok esetben azonosítják a bécsi konyhával, ami nem véletlen, hiszten a fõváros évszázados gasztronómiai múltra tekinthet vissza. Nagy hagyományai közé tartozik a rusztikus fogadó, a Beisl. Az ínyencek városának büszkesége a világszerte ismert Wienerschnitzel, melynek készítését mi magyarok is eltanultuk szomszédainktól, valamint a Tafelspitz. Ez sovány marhahús, amelyet húslében párolnak és sült burgonyával, snidlingmártással, spenóttal, tormával és almapürével körítve tálalnak.
Az ebéd a bécsiek számára sem igazi, ha nem adnak hozzá gõzölgõ húslevest grízgaluskával, májgombóccal vagy palacsintával a tányér mélyén. Második fogásnak ajánlott a sertéssült zsemlegombóccal és savanyú káposztával, de megkóstolhatják a Beuschelt is, azaz borjúszívet répával és fûszerekkel. A desszert pedig mi más lehetne, mint almás rétes finom ropogósra sütve. Az „édesszájú“ vendégek tortával is zárhatják étkezésüket, például Sacher tortával – sötét és csokoládéval bevont torta –, amely születési helyérõl, a bécsi Sacher Hotelrõl kapta nevét, vagy linzerrel, islerrel, bécsi kockával.

Vidéki finomságok

A legnyugatibb tartományban, Vorarlbergben számos fogadó kínál olyan étkeket, amelyek receptje nemzedékrõl nemzedékre öröklõdik. A Kässpätzle például házi készítésû nudli, melyet lisztbõl, tejbõl, tojásból gyúrnak, majd vajjal és sajttal szolgálnak fel. Az uzsona nélkülözhetetlen része ezen a vidéken egy nagy szelet gouda vagy ementáli sajt, amit kenyérrel esznek, és egy bögre almaborral öblítenek le. Különlegességenek számít a Konstanzi-tóból kifogott pisztráng, fehér húsú hal és a csuka.

A tiroli konyhát a tápláló, egyszerû étkek jellemzik. A helyi szalonnát és füstölt sertéshúst vagy a tiroli szalonnás gombócba gyúrják, vagy kiadós hidegtálként fogyasztják, s mindezt enciánpárlattal, gyümölcslikõrral vagy berkenyepálinkával öblítik le. Igazi ínyencségnek számít a Bauernschöpsernes, a panírozott bárány, melyet elõször hagymakarikákkal együtt pirítanak, majd a fõzési idõ felében panírozzák. Köretnek vörösborban babérlevéllel és petrezselyemmel fõtt krumplit adnak hozzá. Desszertként pedig következhet a fánk vagy a frissen készült almakompót.

A szomszédos Salzburg tartomány nemcsak Mozarttal, fesztiváljával és híres templomaival lopja bele magát a turisták szívébe. Az ódon falak között sétálva feltétlenül kóstolják meg a salzburgi panírozott marhaszeletet, melyet sörben fõznek ki, vagy a szalonnával tûzdelt, olivaolajban kisütött borjúpecsenyét. Édességnek pedig válasszanak áfonyás felfújtat vagy édes fõtt pudingot. A finomságok leöblítésére pedig nem szabad elmulasztani a kitünõ helyi sört, melyet rendszerint fél literes Krügerlben, krigliben szolgálnak fel. Salzburg másik specialistása az édesség, köztük a világszerte ismert, Wolfgang Amadeus arcmásával díszített marcipángolyó vagy csokoládébonbon, a fenséges Mozartkugeln.

Felsõ-Ausztria ételkülönlegességeibõl kitûnik, hogy valamikor elsõsorban mezõgazdasági vidéknek számított. Az étlap nélkülözhetetlen elemei ezen a vidéken a füstölt disznóhús, a Sauerkraut (savanyú káposzta), valamint a gombóc. A tartományban nem egy fogadó külön gombóchetet is rendez, melynek során minden elképzelhetõ formában – savanyúan, édesen, pikánsan – tálalják e finom eledelt. Az étkezések zárásaként alma- vagy körtebort szolgálnak fel.

A legdélibb osztrák tartományban, Karintiában népszerû eledel a vadhús minden elképzelhetõ módon, például vörösborban párolva. A tavak környékén az étlapot a tisztavizû tavakban fogott halak, tejes és sajtos ételkülönlegességek teszik változatossá. A kisebb fogadókban gyakran házi sütésû búza- és roszliszt keverékébõl készült kenyeret szolgálnak fel, melyek egyike-másika 3-4 kilót nyom.

Stájerországban a helybéliek és a látogatók kedvencei egyaránt az ízletes paraszti ételek. Jellegzetes étel a Heidensterz, a hajdinalisztbõl, sertészsírból és vízbõl gyúrt tepertõs gombóc, valamint a Klachlsuppe, amely sertésláb-darabokból és zöldségbõl készült, különbözõ fûszernövényekkel ízesített leves, A könnyebb fogásokat kedvelõ vendég a friss zöldségek bõséges választékából vagy a helyi tökkülönlegességekbõl válogathat. A saláták különleges ízét a sötéten csillogó tökmagolaj szolgáltatja.

Alsó-Ausztria konyhája szintén rendkívül változatos. A Duna völgyében és a tavak mellett örök kedvenc a vajban kisütött, citrommal ízesített és petrezselyemlevéllel tálalt ízletes halétel. A térség gasztronómiai ínyencségei közé tartozik a vadhús, a szalonnába göngyölt fácántól a vaddisznósültig. Az édességek közül pedig a Strudel, a tejszínhabos rétes örvend hírnévnek. A finom falatok után pedig fogyasszanak a helyi likõrökbõl vagy barackpálinkából.

Burgenland tartomány konyhája ugyanolyan változatos, mint népessége. A magyaros ételek között megtalálhatjuk a gulyást, ragukat, pörköltet vagy a palacsintát. Különösen finomak Burgenland édes borai, közülük is a legjobbak a Neusiedler See (Fertõ-tó) partjáról valók.


Bécs

Bécs - olyan név ez, amely álmokat ébreszt, a fennkölt pompától a Jugendstilig, a Walzertôl a kávéházig, a báli éjszakától a kedélyességig. Bécs - a zene fôvárosa és Közép-Európa kulturális központja, ahol a hagyomány a mai kreatív világgal kapcsolódik össze.
Az álmok városa: Jellemzô a sokszínûség: a barokk elegancia, a paloták és a városalapítás idejébôl származó építmények. Olyan kastélyok, mint Schönbrunn, amely egykor a Habsburg császárok nyári rezidenciája volt, de a csodálatos Jugendstil-építészet, mint pl. az Otto Wagner által épített postatakarékbank és a városi vasút egyes állomásai. Bécs egyszerre régi és új, a gótikus Stephansdommal szemben a posztmodern Hass-ház emelkedik.
A zene városa: Bécs a Walzer világvárosa és a zene fôvárosa. A Wiener Sängernknaben és a Bécsi Filharmonikusok csodálatos klasszikus zenét prezentálnak itt, miközben diszkósok house, techno vagy hiphop zenét játszanak. A Bécsi Állami Opera az egyik legjobb operaház, míg a szabadtéri találkozók és diszkók pedig táncolásra csábítanak. Minden évben ezrek keresik fel Haydn, Mozart, Beethoven, és Schubert életének színhelyeit, csakúgy, ahogy vannak dzsessz-rendezvények és rock produkciók is. Bécsnek a pompásan megrendezett, nagyszabású musical-bemutatóiban pedig az egykori nagyok alkotásai lelnek folytatásra.
A mûvészetek városa: Bécs gazdag város. Évszázadokon keresztül gyûjtöttek valamit a császárok: nagy mesterek képeit éppúgy, mint a kis zsebórákat. Ma a kincsek és furcsaságok Bécs közel száz múzeumában és gyûjteményében csodálhatók meg: a Mûvészettörténeti Múzeumban van a világon a legnagyobb Bruegel-kiállítás, és itt láthatók Dürer, Rubens, Raffael és Tizian mûvei is. De itt vannak a Habsburgok koronaékszerei is a
Hofburg kincseskamrájában, az egykori császári rezidenciában, vagy Gustav Klimtnek a „Csók”-ja a Belvederben, az Osztrák Galériában, ebben a pompás barokk kastéyban.
A felfedezések városa: Ki nem sétál szívesen a belvárosban? A régiségboltoktól kezdve az ékszerészekig, a butikoktól a formatervezett bútorok boltjáig. Nézelôdni, válogatni, összevetni. Így lesznek a sétákból gyakran izgalmas felfedezôutak, az olyan bevásárlóhelyek, mint a Mariahilfer és a Kaertner-Strasse, aktuális divat-cikkeket kínálnak.
Ha megvolt a bevásárlás, ideje megpihenni, mondjuk Bécs kávéházaiban, amelyek a nyugalom szigetei. Este pedig irány a Heuriger - így hívják Bécsben az idei bort és azon lokálokat is, amelyekben mérik. Csábító a nyüzsgés...

Utazzunk.hu

2008.07.31

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok