Nyugatról terjed az influenza
Közepes mértékű influenzajárvány van az országban - jelentette be az országos tiszti főorvos szerdán. Bujdosó László sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a múlt héthez képest megduplázódott az orvoshoz fordulók száma, a megbetegedésért főleg az influenza "A" vírus a felelős - jelentette az MTI.
A tiszti főorvos kijelentette: a betegség nyugatról keletre terjed, a legintenzívebben Békés, Fejér, Tolna és Baranya megyében. Az előző héthez képest ezeken a területeken megháromszorozódott az influenzás esetek száma.
Hozzátette: a nyugati országrészben valószínűleg jövő héten tetőzik a járványhullám. Az ország két megyéjében rendeltek el eddig látogatási tilalmat a kórházakban.
Veszprém megye mindegyik kórházában ilyen tilalom van péntektől, Fejér megyében pedig a móri rendelőintézetben és a Szent György Kórházban tilos a betegeket látogatni. Budapesten még nem tartják szükségesnek a látogatási tilalom elrendelését - tette hozzá Bujdosó László országos tiszti főorvos.
A tiszti főorvos felhívta a figyelmet, hogy még mindig nem késő influenza-védőoltást kérni a háziorvostól. Elmondta, korábban mintegy 1,3 millió darab védőoltást rendeltek meg, s ebből egymillió adagot használtak már fel.
Védekezés az influenza ellen
Néhány óvintézkedéssel és némi odafigyeléssel van mód az influenzavírusok kicselezésére. A higiénés rendszabályok betartásával, réteges öltözködéssel, az ellenálló képesség növelésével, vitamindús táplálkozással, illetve a zsúfolt helyek, a tömeg elkerülésével kevesebb az esélye a megfertőződésnek.
A szervezet ellenálló képességét fokozza, ha járványos időben C-vitamin-készítményeket, illetve ilyen tartalmú ételeket fogyasztunk. A télen is hozzáférhető zöldségek közül a savanyú káposzta, a fokhagyma és a vöröshagyma a legjobb vírusűző, a gyümölcsök közül pedig a citrom, a narancs, a grapefruit és az alma segíthet megóvni egészségünket.
A vitaminoknál és a szimpla óvatosságnál nagyobb garanciát jelentenek a háziorvosoknál, illetve patikákban beszerezhető, fertőzés elleni oltóanyagok. A védőoltásokat a várható járvány előtti egy-három hónapban ajánlott beadni.
A megfertőződés szempontjából legveszélyeztetettebbnek a csecsemők és kisgyerekek számítanak. Problémás lehet az idősek, illetve legyengült betegek fertőződése is, a járványok évenkénti néhány áldozata általában közülük kerül ki. (Forrás: Origo)