HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Egészség > Köhögéscsillapító herbák

t: 876

Köhögéscsillapító herbák

Sajnos, a tél egyik velejárója a köhögés, a rekedtség. Egyrészt, mert már kifogytunk a meleg hónapokban bevitt vitamintartalékainkból, így immunrendszerünk nem képes oly mértékben védekezni, mint kellene; másrészt, mert a hideg a meghűléses betegségek alapfeltétele...

Könnyű meghűlni a mínuszokban, de nem kell egyből orvoshoz rohanni! A kezdeti tüneteket egyszerű felismerni, és legalább annyira könnyű összekeverni a civilizációs ártalmak okozta köhögéssel. Egy biztos: a betegséget a legelején még "elcsíphetjük", és nem kell feltétlenül két-három hétig nyomnunk az ágyat. Próbáljuk meg inkább kikúrálni magunkat!

Ha három napon belül nem javul az állapotunk, hanem stagnál, vagy még inkább romlik, forduljunk orvoshoz! A gyógynövények számos problémára megoldást nyújtanak, de nem mindenre, és az öndiagnózis mindig kétélű fegyver!

A hiba a rendszerben van

A tüdőnek, az orrnak pont az a szerepe, hogy megszűrje a levegőt és oxigénnel lássa el többi szervünket. Elég strapás munkát végez, így nem is csoda, hogy a kiválasztás folyamán könnyen bejutnak a kórokozók, és a nem megfelelően működő védelmi rendszerünk miatt különböző betegségek alakulnak ki.

Legegyszerűbb talán az lenne, ha elég vitamint és ásványi anyagot vennénk magunkhoz. Ez persze nem ilyen egyszerű. Ha az alábbi tünetek megjelentek, szinte biztos, hogy hörghurutunk van: láz, torokfájás, hátfájás, fejfájás, rekedtség, gyors szívverés és légzés. A köhögés általában fájdalmas, lehet hurutos vagy száraz, jelentkezhet rohamokban.

A légcső két ágra, két főhörgőre oszlik, melyek a tüdőkbe vezetnek, és továbbágaznak hörgőcskékre, majd léghólyagocskákban végződnek. E rendszer feladata, hogy a levegő a tüdőbe áramoltasson, és a test minden részébe friss oxigén jusson. A légjáratokat nyálkahártya béleli, a hörghurut ennek a gyulladása. A keletkező hurutos váladék megnehezíti a levegő áramlását. A köhögés a szervezet azon igyekezete, hogy megszabaduljon ettől a váladéktól.


Rengeteg gyógynövény - rengeteg lehetőség
A köhögés kialakulhat más betegség következményeként, vagy a környezetünkben és a táplálékunkban előforduló ártalmas anyagok hatására. Ez utóbbi lehet dohányfüst, levegőszennyezés, de akár hibáztatható az alkoholizmus, a túl sok finomítottcukor- és keményítőfogyasztás is. Ha gyaníthatóan a nagyvárosi lét a bűnös, segítségünkre lehet a következőteakeverék forró fürdővel és kiadós alvással kiegészítve: illatos macskamenta, közönséges cickafark, citromfű.

Hasznunkra válhat még a növényi antibiotikum, a fokhagyma kivonatából készült olajból naponta 1 kávéskanálnyi; vagy az oly divatos kínai balzsamok közül a Tigris, valamint az eukaliptuszolaj bedörzsölve. Az esetleges fertőzések elkerülésére egy-két óránként vegyünk be echianácia- és grépfrútmagkivonatot, ezzel is erősítve immunrendszerünket. Megszünteti a torokkaparást a propolisz is, mézzel vagy kevés vízzel elkeverve.

A vírusfertőzés, az asztma, a tbc - gyerekeknél -, a kanyaró, a hirtelen hideg következtében kialakult hörghurut esetén inhaláljunk magas illóolaj-tartalmú gyógynövényekkel, például kamillával, balzsamfenyővel, kanadai teával! Az eukaliptusz is hatásos gyógyír lehet.

• Jó tanács: inhaláláskor fejünket takarjuk le egy törülközővel, és igyekezzünk minél nagyobbakat szippantani a kiáramló hatóanyagokból! Közben vigyázzunk arra, hogy nehogy leforrázzuk magunkat!

Szintén mankó szervezetünknek a nyálka feloldásában a rozmaringot, friss fenyőtűt és keserűsót tartalmazó fürdő, hetente kétszer. Ha ránk tör a köhögés, a roham elmúltával mindig igyunk meg egy pohár vizet, de még jobb lenne elkortyolgatnia kakukkfű-, tyúkhúr-, síkosszil-, feketenadálytő-, gombernyő-, fodorka-, orvosiziliz-, eukaliptusz- vagy ökörfarkkóró-teát!

"Elhúzódó hörghurut és bronchitis, köhögés és erős rekedtség esetén különösen ajánlott a papsajtmályva, de heveny gége- és mandulagyulladás, valamint szájszárazság ellen is alkalmazható. Áztassuk éjszakára hideg vízben, hogy a nyálkaanyag ne menjen tönkre! Ebből a napi adagunk két-három csészényi, amit kicsit felmelegítünk, és kortyonként fogyasztunk el. Még a szerfölött makacs és gyakran gyógyíthatatlannak beállított, olykor súlyos légszomjat okozó tüdőtágulatot is meggyógyítja a papsajt" - írta Maria Treben az Egészség Isten patikájából című művében. Napi háromcsészényi elkortyolgatását ajánlja, valamint éjszakai borogatást.

Segíthetik a tüdőnkben kórosan felszaporodott váladék eltávolítását az alábbi növények is: kései meggy kérge, martilapu, hólyagos lobélia, molyhos ökörfarkkóró, örvénygyökér, orvosi pemetefű és ánizs. Csillapíthatja köhögését, ha egyenlő részben összekever martilapuvirágot és -levelet, az ökörfarkkórónak csak a virágát, tüdőfüvet, valamint lándzsás útifűlevelet. Ebből két teáskanálnyit forrázzon le 2,5 dl vízzel, majd mézzel édesítve, amilyen melegen csak tudja, igya meg kortyonként!

• Tipp: bioboltokban már hozzájuthatunk Amerikában őshonos füvekhez is. Készítsünk belőlük köptető hatású teát: yerba santa, Grindelia grandiflora, Gileád balzsama, pacsirtafű, harmatfű, lobélia levelének vagy magjának tinktúrája, amerikai lázgyökér és mellhártyagyökér!

A korábban említett fokhagymából egyébként szirup is készíthető: néhány gerezdet mézbe keverünk, és állni hagyjuk. Egy-két óránként együnk meg belőle legalább két teáskanálnyit! Külsőleg is enyhíthetjük a görcsös, vagy éppen szamárköhögéssel járó kellemetlen tüneteket. Kenegessük mellkasunkat kámforolajjal, alkohollal, vagy eukaliptusz kivonatával!

ma.hu

2008.01.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok