HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Egészség > Stresszhelyzetben valóban lelassul az idő?

t: 793

Stresszhelyzetben valóban lelassul az idő?

A Mátrix című filmben a főhős körül harc közben mindig lelassul az idő. A való világban a balesetek áldozatai is sokszor számolnak be hasonló élményről, mintha lassított felvételben látnák az eseményeket. Vajon valóban képes rá az emberi agy, hogy stresszhelyzetben lelassítsa az időt?

A nemrég erre irányuló kísérleteket végző houstoni Baylor Egészségügyi Egyetem kutatói szerint, nem. Bár a kísérletben részt vevők állították, hogy az idő lelassult, igazából csak az érzékelésük változott meg, de ennek ellenére nem voltak képesek több, a külvilágból érkező inger felfogására. A kísérlet leírását közlő tanulmány a 'Public Library of Science One' című tudományos folyóiratban jelent meg a napokban.

"Rengeteg beszámolót hallhattunk arról, hogy az autóbalesetek áldozatai lassított felvételként élik meg az ütközés előtti pillanatokat" - nyilatkozta Dr. David Eagleman, a Baylor Egyetem neurológus professzora - "Eredményeink szerint azonban az agy nem képes lelassítani az időt, csak memóriánk tréfál meg ilyenkor minket."

A kísérlet során a tesztalanyok számára szabadesést szimuláltak a kutatók. Az első részben megvizsgálták, milyen hosszúnak érzékelik az alanyok a zuhanás időtartamát (amely a valóságban mintegy 3 másodpercig tartott). Az eredmények szerint a szabadesés 3 másodpercét minden résztvevő megközelítőleg 36 százalékkal érzékelte hosszabbnak.

A kutatók ezután megkérték az alanyokat, hogy esés közben olvassák le a felvillanó számokat, amelyeket az előttük lévő képernyőre vetítettek. A tudósok ugyanis feltételezték, ha az idő lelassul, akkor a stresszhelyzetben lévő alanyok több számot tudnak majd leolvasni a képernyőről.

A valóságban azonban nem történt ilyesmi, a szabadesés során hasonló mennyiségű ingert érzékeltek az alanyok, mint nyugalomban, azaz nem voltak képesek több számot leolvasni a képernyőről.

"Úgy tűnik, hogy az időérzékelés és a memória szorosan összefüggenek, még ha ez paradox módon is hangzik. Egész egyszerűen arról van szó, hogy hosszabbnak érzékeljük a stresszhelyzetben töltött időt, és minél több emlékünk van az adott eseményről, annál hosszabbnak tűnik az eltelt idő" - nyilatkozta Dr. Eagleman.


ma.hu

2007.12.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok