HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Egészség > Soha többé hátfájás!

t: 1009

Soha többé hátfájás!

A Blikk nyolcrészes sorozata neves szakemberek segítségével mutatja be a legújabb egészséggel kapcsolatos tudományos kutatások eredményeit. Ismerd meg te is a legjobb gyógymódokat, és gazdagodj hasznos tippekkel! A sorozat hetedik részéből megtudhatod, hogyan szabadulhatsz meg a hátfájástól. Egészségedre váljék!
Ha küzdött már derék- vagy hátfájással, esetleg egy rossz mozdulat után napokig nem tudott könnyedén mozogni, akkor érdemes megfogadnia dr. Ráthonyi Gábor ortopéd sebész szakorvos tanácsait! A gerincgyógyász specialista most elárulja önnek, hogy melyek a vezető orvosok legújabb eredményei a hátfájás gyógyításában, és segít abban is, hogy többé ne kelljen a kellemetlen tünetektől szenvednie.

Mivel a hátfájásnak sokszor semmilyen igazolható betegség nincs a hátterében, ezért a kezelése is bonyolult. A Sheffieldi Egyetem szakemberei 241 hátfájós betegen végeztek kutatás. A pácienseket két csoportba sorolták: az egyik csapat hagyományos kezelést kapott (81 fő), a másik csoport tagjai pedig (160 fő) ősi kínai akupunktúrás beavatkozáson estek át 10 alkalommal. Az akupunktúrás betegek 1 év után enyhe, 2 év után pedig jelentős fájdalomcsökkenésről számoltak be. Ezzel szemben a másik csoport esetében a tünetek alig enyhültek. Bár a két csoport közti eltérés nem volt jelentős, a szakemberek szerint ez az enyhe különbség is fontos. Dr. Ráthonyi Gábor hozzáteszi, hogy más kutatások eltérő eredményre jutottak, ezért fontos tudnunk, hogy mindenkinek ugyanannyira hatékony megoldás nincs, a legfontosabb az egyéni terápia.

Tudtad-e?

• A rossz tartást a mozgásszegény életmód is okozza, amely megbontja a gerinc természetes egyensúlyát. Ez tartáskorrekcióval, izomerősítéssel előzhető meg. l Akinek nincsenek panaszai, de rossz a tartása, gyenge a hátizomzata, annak érdemes odafigyelni a megelőzésre, és a gerinc stabilizálására.
• A szokásos edzésmódszerekkel a gerinc nehezen erősíthető, ezért fordulhat elő az, hogy élsportolóknak is sokszor gyenge a hátizma. Segíthet a hátúszás, a gyógytornagyakorlatok, amelyek nyújtjk a hátizmunkat. Ha a törzsizmot erősítjük, akkor a ferde hasizmok tornáztatására is fordítsunk időt.

Viszlát, fájdalom!

• Lazítja az izmokat a hideg-meleg borogatás váltakoztatása, jegeléssel csökkenthetjük a gyulladást. Használhatunk jégzselét, vagy akár fagyasztott zöldséget is, amelyet törülközőbe csavarva 20 percre tegyünk a fájlalt testrészre. l A fájdalomcsillapítók megszabadítanak minket a kellemetlen érzettől, de a tüneteket nem szüntetik meg. Ezzel szemben a gyulladáscsökkentők a bedagadt, fájdalmas, nehezen mozgatható testrészeinkről leviszik a gyulladást, így a fájdalom nem tér vissza . Választhatunk kenőcsöt, tapaszt vagy tablettát is.
• Használhatunk izomlazítókat, amelyek csökkentik az izomgörcsöket. l A legtöbb szakember elsőként ajánlja a fiziko-, illetve fizioterápiát, hiszen nagyon hatásos mindenkinél, akit derékfájás, gerincbetegség gyötör, és akinek gyenge az izmozata. Megfelelő gyógytornával kiegészítve a későbbi panaszok kivédhetők, megelőzhetők.

Alternatív gyógymódok

• Manuálterápia, kiropraktika: egy amerikai felmérés alapján kis mértékben gyorsítja a felépülést, de megfelelő szakember kezében biztonságos módszer.
• Akupunktúra: az ősi kínai gyógymódban leírt „trigger-fájdalom”-pontokat finom tűvel, lézerrel, vagy akupresszúrával kezelik, és ennek következtében a fájdalom csökkenthető.
• Jóga: Növeli a hajlékonyságot, és erősíti az izmokat.
• Mágnesterápia: remek izomlazító és gyulladáscsökkentő. Németországban a fizikoterápia bevett része.
• Pilates: ennek a módszernek a lényege, hogy olyan egyenletes, fokozatosan felépített gyakorlatokból áll, amelyek elősegítik az izomzat harmonikus egységként történő működését. Ez magában foglal egy speciális légzéstechnikát.
• Taj csi: az ősi kínai mozgásművészet során 100-150 alapmozdulat sajátítható el, amelyeket egymásba építve kell végrehajtani. A lassú mozdulatok kevésbé terhelik az ízületeket, így alkalmasak a kötött gerincizomzat átmozgatására.
• Alexander technika: ez a módszer segít kialakítani az ideális tartást. Az oktató alaposan megfigyeli, és kis lépésekben korrigálja a páciens tartását, ülését, járását, mozgásait.
• Stresszcsökkentés: a különféle relaxációs technikák (meditáció, sport, jóga, hobbik, természetjárás stb.) hatásosak lehetnek abban, hogy ne mindig a problémákkal foglalkozzunk, amelyek ronthatják fennálló gerincpanaszainkat.

Tipp:
Ha az alternatív gyógymódok kipróbálása ellenére tüneteink rosszabbodnak, vagy 3-5 napon belül nem javulnak, feltétlenül keressünk fel egy gerincgyógyászatban járatos mozgásszervi szakorvost (ortopédust vagy reumatológust) – figyelmeztet dr. Ráthonyi Gábor.

blikk

2007.11.28

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok