HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Programajánló > Királyi Szakácsok Nyomdokán – Jubileumi Királyi Szakács Találkozó Nagyszakácsiban - 2007. augusztus 2-4.

t: 3619

Királyi Szakácsok Nyomdokán – Jubileumi Királyi Szakács Találkozó Nagyszakácsiban - 2007. augusztus 2-4.

A „Királyi Szakácsok Nyomdokán” Hagyományőrző Egyesület, a „Különleges Asztali Örömök Somogyban” programsorozat keretében, 2007. augusztus 2-4. között 15. alkalommal rendezi meg a Királyi Szakácsok bemutatóját, ami rendhagyó módon idén nem verseny lesz, hanem az elmúlt évek Királyi Szakácsainak Jubileumi Találkozója.

Az 1993 óta minden évben megrendezésre kerülő verseny keretében az „ősi” királyi szakácsok szokásait, titkait elevenítik fel korunk legjobb magyar és külföldi szakácscsapatai, akik szigorú feltételek és szabályok mellett küzdenek meg a „Királyi Szakács” címért.
Az idén –mint eddig is minden évben - a királyi asztalra csak a XIV-XV. században használatos alapanyagokból, fűszerekből és korhű technikai eljárással készített ételek és italok kerülhetnek. További feltétel, hogy korunk minőségi követelményeinek és a higiéniai előírásoknak megfeleljenek az ételek, melyek évről évre szigorúbbak és komolyabbak.


Programok:

A polgármesterek napja - augusztus 2, csütörtök
Somogy megye településeinek polgármesterei találkoznak, és ezzel kezdetét veszi a három napos rendezvénysorozat. A pogácsasütők viadala és a polgármesterek főzőversenye mellett borverseny és számos színpadi előadás várja az érdeklődőket.

Bio ízek kavalkádja - augusztus 3, péntek
Az elmúlt évekhez hasonlóan a péntek most is a böjt napja lesz: egészséges alapanyagokból készült böjti ételek várják a látogatókat. Az egészséges táplálékok, korabeli gabonaételek és különlegességek bemutatója mellett számukra különleges programokat is kínál a Jubileumi Rendezvény, hiszen már pénteken megkezdődik a Nemzetközi Szent György Lovagrend Találkozója.



A Királyi Szakácsverseny - augusztus 4, szombat
10 órakor kezdődik a 15-dik, Jubileumi Királyi Szakács Találkozó. A falu az elmúlt években alakított ki egy kemence-skanzent, amely méltó sütő-főző helyet biztosít a gasztronómia mestereinek, de a középkor csábító ízei mellett programok sorozata mutatja be hazánk középkori kultúráját. Lesznek zászlóforgatók, bábszínház, hastáncosok, bajvívók és folytatódik a Szent György Lovagrend Találkozója is.
A királyi szakácsok díszes felvonulására 17 órakor kerül sor. Ekkor adják át az immár 5-sik alkalommal a Királyi Borász címet is, amelynek idei győztese Bock József, villányi borász.

Pénteken és szombaton Népi Udvarok is várják a hagyományos ételek kedvelőit.
Különböző régiók és megyék falvai - beköltözve egy-egy lakóház udvarába - bemutatják településük kultúráját, táncait, kézműveseit, miközben a vendég végigkóstolhatja a régi népi ételeket..


A korábbi évekhez hasonlóan idén is lehetőség nyílik a rendezvény helyszínéről képeslapok küldésére, melyeket a Magyar Posta által készített egyedi, Nagyszakácsi bélyegzővel pecsételnek le.

Az évről évre mintegy 20.000 látogatót vonzó esemény infrastruktúrája tavaly változott, hiszen kialakítottak egy elkerülőutat, így a dél (Tapsony) felől érkezők könnyebben megközelíthetik a rendezvényt.

A Nemzetközi Királyi Szakácsverseny rendezvénye idén is színes programot kínál a közönségének, akik tartalmas időtöltésre vágynak, szeretik a történelmet, és szívesen kóstolgatnak „Somogyország konyhájában”.

A rendezvényről további információk a www.nagyszakacsi.hu oldalon találhatók.


***


További információ:

Császár Bíró János
Királyi Szakácsok Nyomdokán Egyesület
Tel: 06-70/242-9003

Nagyszakácsiról
A Somogy megyei Nagyszakácsi (régi nevén Nagzakach, német nevén Grosskochdorf)
középkori település, melynek kialakulásában szerepet játszott, hogy királyaink, Mátyás és Zsigmond itt adományoztak földterületet kiváló szakácsaiknak. A magyar királyi udvar szakácsai – vagy inkább szakácsdinasztiái – a hagyományok szerint évszázadokon keresztül Somogyország szülöttei voltak. Nagyszakácsi már a XVI. század közepén városi kiváltságokat kapott. A jelenleg 530 fős település érdekessége, hogy a királyi szakácsok leszármazottjai a mai napig is itt élnek, és sokan nevükben hordozzák az ősi szakmát. (Kövér, Szita, Bárány)



forrás: WELL PR



UTAZÁSI AJÁNLATOK >>>

2007.07.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok