HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Londoni elemzők: a végtörlesztés nemtörlesztésnek felel meg

t: 1059

Londoni elemzők: a végtörlesztés nemtörlesztésnek felel meg

A Capital Economics a végtörlesztésről befektetőknek összeállított helyzetértékelésében annak a véleményének ad hangot, hogy a magyar bankrendszer el tudja viselni a programot a Tier 1 szintű tőkemegfelelési ráta jelentősebb károsodása nélkül. A szakértő 10-20 százalék közötti részvételi arányt valószínűsít, ami számításai szerint 0,4-0,8 százalékponttal csökkentené a magyar bankok rendszerszintű Tier 1 tőkemegfelelési rátáját.

Jackson szerint csak "szélsőséges" körülmények között, csaknem teljes részvétel esetén csökkenne e kockázatfedezeti mutató a Bázel-II. előírásban szereplő 8 százalékos minimum alá, ami alatt a bankok újratőkésítése válna szükségessé.

A Capital Economics közgazdásza azonban úgy véli: a programban meghatározott árfolyamok azt jelentik, hogy a devizaalapú jelzálog-kinnlevőségek tőkehányada hozzávetőleg 25 százalékkal csökken, és ennek költségei kizárólag a bankokra hárulnak. Ennek alapján a végtörlesztési program jelenlegi formájában "ki nem mondott részleges nem törlesztésnek" felel meg az adósok részéről - áll az elemzésben.

Jackson szerint - a cég által várt 10-20 százalékos részvétel esetén - a program 0,2-0,3 százalékkal emelheti a fogyasztási kiadásokat, ám vannak olyan tényezők, amelyek ezt az élénkítő hatást ellentételezik. Egyrészt csak a viszonylag jó pénzügyi helyzetű háztartások tudnak majd egy összegben törleszteni, márpedig ezek fogyasztási határhajlandósága - vagyis többletfogyasztási készségük jövedelemplusz esetén - általában alacsonyabb. A fogyasztást emellett visszafoghatja a hitelkiáramlás növekedésének gyengülése, és a program további forintgyengülést is okozhat, ami viszont a végtörlesztésből kimaradó háztartások - vagyis "a hatalmas többség" - adósságszolgálati terheit emelné - áll a Capital Economics szakértőjének szerdai elemzésében.

Fitch: 25 százalék él majd a végtörlesztés lehetőségével


A devizaalapú hitelek végtörlesztése hatással lesz a magyar bankrendszer tőkemegfelelési rátájára, a befektetési ajánlású magyar adósbesorolást azonban önmagában nem befolyásolja - áll a Fitch Ratings hitelminősítő Londonban ismertetett új helyzetértékelésében. A hétoldalas elemzésben közölték, hogy feltételezésük szerint a végtörlesztési lehetőséggel a jogosult magyar devizahitelesek 25 százaléka él majd. Ennek alapján a Fitch megerősítette azt a már korábban is közölt becslését, hogy a lejárati idő előtti törlesztések hozzávetőleg 1,5 százalékpontnyit emészthetnek fel el a magyar bankszektor alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési rátájából.

A legnagyobb európai hitelminősítő szerint ettől még nem válna azonnal szükségessé a magyar bankok tőkepótlása a tulajdonos bankok vagy a magyar állam részéről, tekintettel azonban arra, hogy a rendszeren belül jelentős különbségek vannak az egyes bankok Tier 1 szintű tőkemegfelelési rátái és devizaalapú jelzáloghitel-kitettségei között, egyes bankok az összesített számítás által sugalltnál nagyobb tőkeveszteséget szenvedhetnek el.

A Fitch Ratings londoni elemzői felidézik, hogy a cég nemrégiben jelentősen lefelé módosította az idei és jövő évi magyarországi gazdasági növekedésre adott előrejelzéseit, 2,8 százalékról 1,6 százalékra, illetve 3,2 százalékról 1,5 százalékra. A cég szerint Magyarország fő nyugat-európai kereskedelmi partnereinek romló növekedési kilátásaival, valamint a hazai költségvetési takarékossági intézkedésekkel összehasonlítva "eltörpülnek" a végtörlesztésből a gazdasági aktivitásra gyakorolt hatások, ám ez az intézkedés visszafoghatja a bankok hitelfolyósításának élénkülését, és a Magyarországgal kapcsolatos befektetői várakozások is romolhatnak, aminek középtávon kedvezőtlen hatásai lehetnek a gazdasági növekedésre.

Nem várható Magyarország leminősítése?

A Fitch Ratings az elemzésben közölte: véleménye szerint a devizaalapú adósságteher problémájával kapcsolatos magyar kormányzati intézkedések kockázatokat jelentenek a bankszektorra és Magyarország befektetői megítélésére is. A jövőbeni adósosztályzati lépések fő vezérlő tényezői azonban a középtávú deficit- és közadósság-csökkentés melletti elkötelezettség, valamint a növekedési kilátások és a külső finanszírozási kockázatok lesznek - áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében.

A Fitch hangsúlyozta: a devizaalapú hitelek végtörlesztésével kapcsolatos kormányzati intézkedések önmagukban nem gyakorolnak Magyarország adósosztályzatára olyan mértékű további nyomást, amely negatív hitelminősítői lépéshez vezetne. Az elemzés biztatónak nevezi ebből a szempontból azokat a legutóbbi nyilatkozatokat, amelyek szerint a kormány kitart a jelenlegi konszolidációs célok mellett.

A Fitch Ratings - csakúgy, mint a másik két nagy hitelminősítő, a Standard Ú PoorÍs és a MoodyÍs Investors Service - a befektetésre ajánlott besorolási sáv alsó szélén, "BBB mínusz" osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint szuverén adóst. Erre az osztályzatra stabil kilátás érvényes, a másik két cég magyar osztályzati kilátása ugyanakkor leminősítés lehetőségére utaló negatív. Ha a három nagy hitelminősítő közül bármelyik leminősítené a magyar adósosztályzatot, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett osztályzati sávba.

hirado

2011.10.05. 23:40

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek