HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > MOBIL > Telefonok > Új bőrben a Nokia 3G-s okostelefonja

t: 1755

Új bőrben a Nokia 3G-s okostelefonja

Szép, de nem feltétlenül előnyös külső

Az egységes formatervű N-sorozat kapcsán leginkább a multimédiás képességeket hangsúlyozza a gyártó: a termékcsalád mobilfotózáshoz és -videózáshoz optimalizált első tagját, az N90-est nyáron már a Techbázis oldalain is bemutattuk.
Az N-esek közé átigazolt okostelefonon a 6680-as előd markáns formajegyeire ismerhetünk rá, ha viszont a két készüléket egymás mellé tesszük, az újonc valamivel kisebbnek tűnik.

Mivel az N-es design kötelező elemei, a kijelzőt szegélyező fém borítás és gombok azt a hatást keltik, mintha egy masszív, nehéz készüléket kapnánk, amire ráerősítenek az N90-essel kapcsolatos emlékeink is. A különbség csupán pár milliméter, amit csak az N70-es lekerekített, kompakt kialakítása tesz hangsúlyossá, ennél azonban sokkal lényegesebb a súlykülönbség. Valójában az N70-es 7 grammal könnyebb, mint elődje: 126 grammos, így megítélésünk szerint jóval könnyebb annál, mint amilyennek látszik.

Fényképezőgép helyett nem vált be

A videotelefonáláshoz szükséges segéd, egy VGA-kamera a kijelző felső pereméről néz szembe a felhasználóval, a hátlapon pedig egy elcsúsztatható műanyag flip mögött találjuk a második, vakuval felszerelt két megapixeles optikát. Ez a felbontás elvileg már lehetővé tenné, hogy a telefonnal akár egy kisebb tudású, hobbi célra használt digitális fényképezőgépet is kiváltsunk, de gyakorlati tapasztalataink alapján ezt még mindig nem tudjuk jó szívvel javasolni.

Annak, aki szeret spontán, lépten-nyomon fényképezni, esetleg képekkel illusztrált webnaplót ír, hasznos, ha mindig ott lapul a zsebében egy olyan készülék, amellyel 1600x1200-as felbontásban teheti ezt meg. Fotózási próbálkozásaink során viszont gyakran produkált készülék elmosódott képet még ragyogó napsütésben, tehát jó fényviszonyok között is, ami sajnos csak az után derült ki, hogy a felvételt a számítógép képernyőjén is megtekintettük, mivel a mobil kijelzője sajnos nem fed fel minden hibát. Ezért aztán nem szerencsés, ha képeket az asztali PC-n való retusálás nélkül egyenesen egy nyomtatóra küldjük, amire a készülék USB- és Bluetooth-csatlakozási képessége egyébként lehetővé tesz.

A 6680-ashoz képest az N70-esen megnövelték a kamerát védő fedőlap méretét is, és ez a műanyag alkatrész tűnik a készülék Achilles-sarkának. Ha ugyanis zsebben hordjuk a telefont, a flip könnyen elcsúszik és bekapcsolja a fényképezőgépet, amit a kipróbálás során is gyakran ösztönösen a lapka oda-vissza csúsztatásával kapcsoltuk ismét be, ha egy véletlen gombnyomással kiléptünk a főmenüből. Ezt valószínűleg sok felhasználó hasonlóan csinálja majd, viszont kérdéses, hogy az alkatrész mennyire strapabíró - a 6680-as fedlapja mindenesetre pontosabban jár és jobban illeszkedik.

Szebb, de nem mindenben praktikus

A készülék külleme főleg a fém nyomógomboknak köszönhetően változott előnyére, amelyek az előd hatalmas, átlátszó vagy fényesen csillogó gombjait váltották fel. Sajnos az N70-es billentyűzetét valamivel kisebb területen zsúfolták össze a tervezők, ami a készülék kezelését megnehezíti. Emiatt könnyebben félrenyúlhatunk, sms-t írni pedig kimondottan kényelmetlen, és nem csak a kisebb méret, hanem a telefon súlyelosztása miatt is. A készülék alsó felén található gombok nyomogatása közben gyakran az volt az érzésünk, hogy a telefon könnyen kibillenhet a tenyerünkből, így célszerű használni a hozzá mellékelt csuklópántot is.

Mindent tudni akar

A telefon kijelzője megegyezik az elődével: 176x208 pixeles felbontású, és 262 ezer szín megjelenítésére képes. Jól áttekinthető, viszont a korábbihoz képest szintén körülményesebben kezelhető a Nokia új menüje, amelyen egy sorban sorakoznak a tervezők által legfontosabbnak tartott funkciók - a telefonkönyv, az üzenetek, a naptár, a galéria és a nyomtatás - ikonjai.

Az iránybillentyűk lenyomásával így már nem érhetjük el közvetlenül az egyes funkciókat, ehelyett meg kell szoknunk, hosszabban kell majd a kijelzőt bámulnunk, amíg az ikonok között bóklászva a parancsgombokkal kiválasztjuk a szükséges opciót. A gyorsmenü ikonjai alatt a telefon kilistázza az aznapi teendőket és emlékeztetőket is, ami olyan, mintha egy nyitott noteszt hordoznánk magunknál: kényelmes, de bárki beletekinthet, ha a készülék szem előtt van.

Okos, de kimért

A telefon külsejéhez hasonlóan a virtuális kezelőfelület megjelenése is kiforrottabb lett: szebb, átgondoltan méretezett feliratokat és ikonokat kapunk. A készülék használatának elsajátítását egy részletes oktatóprogram is segíti, amely animált ábrákkal kiegészített, jól áttekinthető prezentációkkal magyarázza el a tudnivalókat egészen az alapoktól kezdve. Mint azt már a 6680-ason is megszokhattunk, a szövegszerkesztést (kivágás, másolás) a ceruza-ikonnal azonosított billentyű könnyíti meg, emellett az N70-esen helyet kapott egy szabadon konfigurálható nyomógomb is, amelyhez tetszőleges multimédiás funkciót rendelhetünk.

A készülék a Symbian-operácós rendszer alá telepíthető Java-alkalmazások révén képes minden olyan dokumentumtípust kezelni, amit csak e-mailben megkaphatunk: Word-dokumentumokat, Excel-táblázatokat, prezentációkat és PDF-fájlokat is megnyithatunk rajta. A telefon saját e-mail klienssel is rendelkezik, a webböngészéshez pedig akár az Opera mobilos változatát is telepíthetjük rá. A nagy tudás ára a lassúság: a készülék gyakran elgondolkodik pár másodpercre a dokumentumok, vagy az animált multimédiás galéria böngészése közben, amihez nem árt hozzászokni, ha okostelefont használunk.

Az N70-esbe FM-rádiót is építettek, amit a hozzá mellékelt headsettel együtt érdemes használni. A készülék egy olyan funkciót is ismer, amit Magyarországon egyelőre nem lehet kihasználni: ez a Visual Radio, amely az éppen hallgatott rádióadással összhangban jelenítene meg a netről letöltött szöveges és képes információkat. A fejhallgatót akkor is érdemes magunknál tartani, ha videotelefonálásra vagy a 3G-s hálózaton sugárzott tévéadások megtekintésére szeretnénk használni a mobilt.


Megéri váltani?

A Nokia okostelefonja tudását és multimédiás képességeit tekintve valahol félúton van a menedzsereknek szánt mobil iroda és a szórakoztató high-tech kütyü között, amibe a készítők érezhetően igyekeztek minden lehetséges funkciót belezsúfolni - kérdés, hogy ezek közül mit használnak majd ki ténylegesen a felhasználók.

Letisztult formájának köszönhetően elődjénél, a 6680-asnál kétségtelenül szebb és mutatósabb az N70-es Nokia, viszont használhatóságát tekintve sem a nagyobb felbontású kamera, sem az átalakított menürendszer nem akkora újítás, amelyek miatt megérné erre lecserélni a korábbi modellt. A vonzó külső egy korszerű 3G-s mobiltelefont takar, amely tudását és funckióit tekintve kétségtelenül lépést tart a jelenlegi elvárásokkal, viszont kategóriatársaihoz hasonlóan az N70-esnék is megvan az a negatív következménye, hogy lassan működik, menürendszere pedig zsúfolt, nehezen áttekinthető. A készüléket kártyafüggetlen változatban 130 ezer forint körüli összegért lehet megvásárolni, előfizetéssel pedig már 100 ezer forintos áron kapható az egyik hazai mobilszolgáltatónál.

origo

2005.11.23

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok