HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > MOBIL > Telefonok > Nokia 5140i - Zöldség

t: 2322

Nokia 5140i - Zöldség

Felépítés, kezelhetőség

A finn gyártónak már volt több olyan készüléke, amely elég extrém külsőt kapott. Az is tény, hogy egy ütésálló telefon nem igazán szokott túl szép lenni.

Ezzel együtt az 5140i nekem nem tetszett, erre még rátett a nem éppen jó szín is. Ez a szín is újdonság a régi 5140-hez képest, a feketén kívül még narancs színben létezik gyárilag (persze az 5140 házát is rá lehet tenni). Szerencsére a ház cserélhetősége megmaradt, ugyanúgy tokszerűen szétpattintható. Kár, hogy eleve lötyög és a két darab között rés van. A vízállóság amúgy sem mondható tökéletesnek, mert a felső részen a hangszóró és a zseblámpa résein könnyedén bejut a víz, így ezt ne dobáljuk a kerti tóba. Az alsó csatlakozót egy lenyitható gumifedél védi, viszont a hátlapon lévő kamera némi süllyesztésen kívül semmilyen védelmet nem kapott. A zöld részek kemény gumibetétek, a többi műanyag. A billentyűzet is gumi, viszont a nyomáspont rossz (valahol puha, valahol kemény), a felső gombok pedig elég nehezen használhatóak. Az oldalsó gombok csak a gumin keresztül kezelhetőek és kőkemények. Amúgy jobb oldalon az infrát és a Push to Talk gombot, bal oldalon a hangerő gombjait találjuk.

Ezúttal kicsit nehéz a minőségről beszélni, hiszen elég rideg anyagokat használtak, de a célnak megfelel (normál esetben szörnyű lenne). A tok szétszedése jókora erőt igényel, összerakásnál meg finoman összepattan, a kijelzőnél ha megnyomjuk a tokot, akkor elszíneződik az LCD. A nyakbaakasztást felejtsük el, helyette egy állítható karpánttal használhatjuk (ez jár hozzá). A 128x128 pixeles (27x27 mm), 65 ezer színű kijelző igen alacsony színvonalú, egyedül a világítása megfelelő. A bal felső sarokban egy kis vízszintező légbuborékot találunk, ez az iránytűnél tölt be szerepet, illetve saját világítása miatt jelzőfényként is szolgál. Alapállapotban néha felvillan, nem fogadott hívásnál és üzenetnél pedig sűrűn villog.

Telefonkönyv

A névjegyzék pontos kapacitását nem lehet meghatározni, mert a belső memóriát használja dinamikusan. Egy névhez több számot (általános, mobil, otthon, munkahely, fax), adóvevő , honlap, email és postacímet, szöveges jegyzetet rendelhetünk. Nem maradt ki a hívókép sem, de csengőhangra már nincs lehetőség. Ezt a hívócsoportoknál tehetjük meg, amelyeknél szintén lehet tetszőleges azonosító kép. Több szám esetén megadhatjuk az alapértelmezettet, SMS, MMS és infra segítségével továbbíthatunk, törölhetünk és másolhatunk egyszerre. Van hanghívás, kiválaszthatjuk a megjelenített memóriát (lehet mindkettő is), a névjegyzék típusát. Ide tartozik a jelenlét szolgáltatás kezelése is, ez azonban hazánkban még várat magára.

Üzenetek

Az SMS kezelőfelület a megszokott, többet is összefűzhetünk, a számláló mindig jelzi, hány karakternél és üzenetnél tartunk. Van magyar T9 szótár, a hangulatjelek pedig grafikusan jelennek meg. Jó ötlet a betűméret állítása, a kisebb mérettel egy üzenet majdnem kifér a kijelzőre.

Beszúrhatunk neveket, számokat és szövegsablonokat, csatolhatunk képet a képüzenethez (EMS nincs). MMS-nél kissé fura módon ugyanaz a felület fogad, az opcióknál beilleszthetünk képet, hangot, videót, névjegyet, naptári jegyzetet, és persze új oldalt is. A maximum méret 100 kb lehet, szövegnek oldalanként 1000 karaktert írhatunk, de formázási lehetőségek egyáltalán nincsenek, csak az oldalak időzítése adható meg, ez elég puritán. Lehetőségünk van azonnali üzenet írására is, ez valójában egy olyan SMS, ami rögtön megjelenik a címzett kijelzőjén (ha támogatja a telefon).
Az audioüzenet egy maximum 2 perces diktafon felvétel, amit elküldhetünk másik telefonra, mint Xpress hangüzenet.

Van csevegő is, ezen felül még egy Java alapú email kliens áll rendelkezésre. Ezzel az alapvető funkciókat megoldhatjuk, de semmi különösebb extra nincs benne, egy üzenetben 5000 karaktert írhatunk, ez elég is, csatolmányként csak képet és videót kezel. Törölhetünk egyszerre is, ha elfogyna a tárolóhely. Ez email és MMS esetén a dinamikus memória, SMS-nél pedig 150 férőhely. Van egy üzenetszámláló az elküldött és fogadott üzenetekhez.

Szervezőfunkciók

A naptár havi, heti és napi nézettel is rendelkezik, a bejegyzések száma dinamikus. Feljegyzésnél 5 kategóriából választhatunk (tárgyalás, hívás, születésnap, feljegyzés, emlékeztető), a kategóriától függően megadhatunk tárgyat, szöveget, számot, nevet, születésnapot, kezdési és végidőpontot, hangjelzést.

Kiválaszthatjuk az alapértelmezett nézetet (heti vagy havi), a hét első napját és a jegyzetek automatikus törlési idejét. Van egy külön teendők lista, ide maximum 30 jegyzetet írhatunk, tárgy, szöveg, időpont, hangjelzés és a prioritás. A jegyzettömbnél már csak szöveg van, abból rögtön 3000 karakter.
Az ébresztőóra csak egy időt kezel, de már a kijelölt napokon is tud riasztani, kikapcsolva működik, hangjelzésnek bármit megadhatunk, a szundi ideje tetszőleges is lehet. A számológép hagyományos, árfolyamváltóval egybeépített. A 20 részidős stoppert és időzítőt már máshol találjuk. Érdekes a digitális iránytű, amelyet az első használat előtt kalibrálni is kell. Ehhez van segítségül a kis légbuborék, mivel vízszintesen kell tartani a telefont a helyes működéshez. A hőmérő kevésbé hasznos, mivel nem pontos értéket mutat, de az alapképernyőre is kitehető.

Testreszabhatóság

Összesen 6 környezeti profil segítségével állíthatjuk be a helyzetnek megfelelően a készüléket. Ezen belül a hívásjelzés módja, a csengőhang, a csengés hangereje, a rezgés, az üzenetjelzés hangja (egyedi is lehet), a gombok hangereje, a figyelmeztető hangok, a csevegés és az adóvevő opció között választhatunk.

Ezen felül beállítható a hívásszűrés is, akár több csoportra is. A profilokat időzíthetjük is, így éppen akkor kapcsolhatunk mondjuk néma módra, amikor szükséges. A menü kinézetét témákkal dobhatjuk fel, akár sajáttal is. A kis légbuborék fényhatásait kikapcsolhatjuk, berakhatunk tetszőleges hátteret és kijelzővédőt, utóbbinak az idejét is állíthatjuk. Vannak színsémák is (ezek csak gyáriak), a tárcsázási betűszín emlékeztet egy másik gyártóra, a kontrasztot meg ne állítgassuk, mert jobb nem lesz tőle semmi.
Természetesen többféle dátum- és időformátum van, az időzóna is megadható, de a nyári időszámítást nem ismeri. A jobb funkciógomb és a navigációs gomb négy iránya tetszőleges funkcióra állítható. Továbbá a bal funkciógomb nyitja meg a Kedvencek listáját, ami egy gyorsmenü.

Ide is mi válogathatjuk össze a sűrűn használt opciókat, a sorrendet is meghatározhatjuk. A hanghívás mellett hangutasításokkal is vezérelhetünk bizonyos menüpontokat. A GPRS kijelzése szintén bekapcsolható, így látjuk, hogy éppen van-e megfelelő sebességünk. Az automata hangerőszabályzást érdemes használni, mert egészen jól működik. Kikapcsolhatjuk a menü súgóját, az indítási dallamot, a billentyűzár lehet automata vagy biztonsági is (jelszóval védett).

Adatátvitel

A Bluetooth-t egyből kilőhetjük, mert az nincs. Van helyette usb adatkábel vagy infra, az elsőt eszköz hiányában nem tudtam kipróbálni.

Az infra megfelelően működött, program nélkül is lehet küldeni és fogadni, azonban a PC Suite-ot nem tudtam rávenni a kapcsolatra. A gép látta a telefont, de a program sehogyan sem, pedig pontosan a leírásnak megfelelően csináltam mindent. Másik telefonnal sem volt probléma, rendben ment az adatátvitel. Amennyiben a hálózaton keresztül szeretnénk ténykedni, akkor ehhez a Class10 GPRS mellett EDGE is segít, ezt most már egyre több helyen használhatjuk az országban. Ezzel nem volt semmi gond, minden normálisan működött. Az adatkapcsolatok beállítása viszont elég nehézkes, sok helyen kell a menüben állítgatni, hogy minden rendben menjen.

Multimédia

Azt hiszem, a kamerától nem kell elájulni, hiszen a VGA egység csak a szükséges minimumot nyújtja. Két képméret (640x480 és 80x96 pixel), 3 minőségi fokozat (kiváló, jó, átlagos), kikapcsolható kamerahang, időzítő, sorozatkép, éjszakai mód, nagyjából ennyi.

Zoom és fényerő állítás nincs, ezzel szemben videófelvétel van, itt semmit nem állíthatunk, de a memória erejéig vehetünk fel. Az elkészült képek és videók kizárólag a kijelzőn való nézegetéshez valóak, képminőségben egy Samsung X600 megveri. A zseblámpa az elhelyezése miatt nem használható mobilfénynek, mellesleg a fényereje sem elég hozzá. Érdekes lehetőség, hogy csengőhangként MP3-at is feltölthetünk, de ehhez nem nagyon partner az összesen 3,5 MB dinamikus memória. Erre rátetéz, hogy a hangminőség elfogadhatatlan szintű, a csengőhangtól függetlenül, egyedül a hangerő van rendben.
A JAVA alkalmazásoknál két játék és három program vár minket. Utóbbiak között találunk egy fitness programot, továbbá egy bemutatót (hang nélkül nézzük meg). A harmadik alkalmazást akkor használhatjuk, ha van Polar márkájú pulzusmérőnk, ezzel ugyanis képes összekapcsolódni. A rádió talán a legjobban sikerült része az 5140i-nek. A szintén érdekes külsőt kapott sztereó headset megfelelő társ a használathoz (ez is benne van a dobozban). Futhat a háttérben, de a hőmérő ilyenkor nem működik és kamerázáskor kikapcsol. A headset gombjaival tudunk csatornát váltani, ebből amúgy 20-at tárolhatunk el, elnevezni nekünk kell, mert RDS nincs, de szólhat a hangszórón is.

Végszó

Alapvetően nem volna rossz telefon az 5140i, hiszen a tudása elfogadható, azonban a kivitelezés nem passzol ehhez. A kijelző harmatgyenge, a hangok szörnyűek, a memória nagyon kicsi, a kamera szinte nulla és a vízállóság sem hibátlan. A 760 mAh-s lítium akku elég jól teljesített, normális használat mellett 4 napot elbír, a beszélgetés hangereje jó, a minősége nem igazán, kihangosítva sem, a rezgés megfelelő. Akik szeretnének egy átlagosnál strapabíróbb mobilt, és nem különösebben zavarja őket a felsorolt hiányosságok, gyengeségek, azoknak talán megfelelő kompromisszumot nyújthat, de semmiképp ne ebben a zöldben vegyék.

gsmportál


2005.11.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok