Közzétette 3G-s videotelefon szolgáltatásának díjtáblázatait a Pannon GSM és a T-Mobile: a két szolgáltató eltérő struktúrát dolgozott ki, így ismét főhet a feje annak, aki össze szeretné hasonlítani a tarifákat. A T-Mobile megkülönböztet csúcsidőt és azon kívüli időszakot, míg a Pannon GSM egységesen árazza a videohívásokat a nap 24 órájában. Míg csúcsidőben a Pannon, csúcsidőn kívül a T-Mobile hálózatán telefonálhatnak olcsóbban azok, akik már 3G-s készülékkel rendelkeznek, s a társalgás közben hasonló beszélgetőpartnerük arcát is látni szeretnék.
hálózaton... csúcsidőben* csúcsidőn kívül*
Pannon belül 90,- 90,-
kívül 110,- 110,-
T-Mobile belül 150,- 75,-
kívül 120,- 60,-
* A csúcsidő munkanapokon 7-20 óráig tart, azon kívül - így hétvégén is - a csúcsidőn kívüli tarifák érvényesek.
Videodíjak csak januártól
A tarifatáblázatban szereplő díjazás azonban csak 2006. január 1-jétől lesz érvényes, addig a megfelelő készülék birtokában díjmentesen lehet egymást látva csevegni. Egyik telefontársaság sem tesz különbséget havidíjas, vagy feltöltőkártyás ügyfelei között, és a szolgáltatók közlése szerint valamennyi díjcsomagban ugyanezek a tarifák érvényesek.
A két társaság közül a Pannon GSM a hét elején indította útjára harmadik generációs szolgáltatásának kereskedelmi üzemét, míg a T-Mobile-nál augusztus végén zárultak le a tesztek, s került éles üzembe a rendszer. A Vodafone eddig nem nyilatkozott ilyen irányú terveiről - a koncessziós szerződés értelmében azonban január 1-től mindhárom szolgáltatónak el kell indítania 3G-s hálózatát a főváros belső kerületeiben.
Az előbbi két társaság számos szolgáltatást nyújt még, melyeket a megfelelő 3G készülékkel lehet igénybe venni: így például televízióműsorok megtekinthetőségét, vagy éppen letölthető filmeket, klipeket. Ezeknek azonban nincs egységes díjazása, társaságtól, sőt, szolgáltatástól, vagy akár filmtől, műsortól is függ, hogy miért és pontosan mennyit kell fizetni.
A 3G-s hálózaton használt széles sávú mobilinternetért sem a fenti percdíjak érvényesek, hanem szolgáltatótól függően többféle adatátviteli csomag alapján számláznak. A társaságok nem vizsgálják, hogy éppen 3G-s, vagy a lassabb EDGE nevű szolgáltatást, netán a nagyjából egy modemes kapcsolattal azonos sebességű GPRS technológiát használva éri el a világhálót, az adatátvitel díját a technológiától függetlenül kell megfizetnie az ügyfeleknek.
origo