HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > MOBIL > Telefonok > Samsung S3550 Shark 3 - bébi cápa

t: 3026

Samsung S3550 Shark 3 - bébi cápa

Bevezető, tartozékok

Még februárban, a barcelonai Mobile World Congress kiállításon futottam össze a Shark modellekkel. Nem volt egyszerű, mert a Samsung stand közel háromnegyedét a Wave töltötte ki, így a többi újdonság egy sarokba volt „összedobálva”. Két széria is itt indult útjára, az egyik a Monte, a másik pedig a Shark (mely egyébként január elején került bejelentésre). A cápás mobilok hárman vannak, közülük kettőt (S5350 és S5550) már bedarált a Mobilaréna tesztelő gépezete. Egyikük azonban eddig kibújt a megmérettetés alól, de most sikerült elkapnunk. Ebben segítségünkre volt a GSM Takács, akik kihalászták a többiek közül.



Az örömbe némi üröm is vegyült, mikor a „milyen színt adtok?” kérdésre egyből jött a válasz, hogy pinket. Igaz, a doboz oldalára pillantva ezt magam is láthattam volna, de titkon reménykedtem, hogy a fekete, fehér és pink közül az első lapul benne. Hát nem, és ez igazából két okból volt csak rossz. Egyfelől ilyen színű telefonnal nem szívesen mutatkozom az utcán, tehát vagy tokban/zsebben volt nálam vagy sehogy. A másik gond a fotózáskor jött. Eddig azt hittem (a szerkesztőség általános tapasztalatai alapján), hogy a fehér telefont a legrosszabb fotózni. Nos, ennyit még nem szenvedtem fotózással, mint ezzel. Végül néhány óra izzadás után sikerült elfogadható képeket kreálni, de előre is bocsánat, ha nem éri el a megszokott szintet.



A kis cápát akkora dobozban kaptam, ami kis hasonlattal élve akár egy akvárium is lehetne. Igazából feleekkora is elég lett volna. A mobil mellett egy töltőt és egy sztereó fülest tartalmaz, úgyhogy csak a szükséges kötelezőt kapjuk. Egy adatkábelt azért még szívesen láttam volna, helye lenne bőven.

Külső

Elsőnek túl kellett esnem a szín okozta sokkon. Az oké, hogy pink, de itt sikerült három árnyalatot is felvinni rá. Az nem kétséges, hogy ez így eléggé nőies, még durvábban plázacicás cucc. Mint írtam, van fehérben és feketében, úgy kissé konszolidáltabb a megjelenése. Ha valakinek gyanús a forma, az nem téved. A Shark széria másik modelljével, az S5550-nel erős a hasonlóság. Azonban ha összevetjük az adatokat, akkor látjuk, hogy ez kisebb és keskenyebb is, formailag pedig a navigációs gomb más. A Samsungtól megszokott módon ez a telefon is szépen össze van rakva. Itt minden műanyag, tehát a hátsó fedél is, ami a másik kettőnél fém. Ezzel minden rendben is van, kivéve a csúszkát, ami kinyitva kissé lötyög (becsukva viszont atomstabil), és a rugója lehetne picit puhább. A fedlap alsó része hajlamos hozzáérni a gombokhoz, erre is figyelhettek volna.



Ha már a különbségeket említettem, rögtön itt a legjobban szembetűnő, a kijelző. A 2,2 helyett 2 hüvelykes képátló kevésbé érdekes. Ami fontosabb, hogy AMOLED helyett normál TFT-t kapunk. Ez nyilván visszalépés képminőségben, bár az ok nyilván az alacsonyabb ár volt. Noha a Samsungok eléggé élen járnak kijelzőben, ezúttal nem sikerült túl jót alkotni. A 240 x 320 pixeles felbontás és a 262 ezer szín teljesen megfelelő, ám a betekintési szögek nagyon kicsik, és még szemből nézve se jön át az, amit elvárnánk tőle. Szerény vigasz, hogy napsütésben is olvasható marad. Felette kis krómcsíkkal jelölték a hangszórót, melyen hangosan és elfogadható hangminőségben halljuk a másik felet. A gomboknál meglehetősen fura és zavaró, hogy a fedlapon lévők egyáltalán nem világítanak. Ezek a billentyűk kissé kemények, ellenben az alsókkal, amik picit puhább nyomásponttal rendelkeznek. Itt már világítás is van, de a fehér fény furcsán homályosan sejlik át a feliratokon.



Az általában unalmas hátlapot a tervezők több dologgal is feldobták. Noha nem fém, de a Shark széria csíkos mintázata és fényes, tükrös felülete itt is megtalálható. Erre még bónusz a pink szín, mivel itt a hátlap nem ezüst, hanem szintén pink, de egy mélyebb árnyalatban. A hullám forma magára a hátlapra is jellemző, oldalt és felfelé is ívesen formázták. Erre jön rá a kamera, melyet egy fémes betétbe ültettek be, párban a kihangosító hangszóróval.



Az oldalakra már kevesebb részlet jutott. A hátlap íves vonalán kívül jobboldalt találjuk a fedél mögé rejtett microUSB csatlakozót, továbbá a kamera exponálógombját. Felül totál üres minden, alul (ahol egy harmadik árnyalatú pink festés van) csupán a mikrofon árválkodik. Baloldalt futunk össze a hangerőszabályzóval és itt kell a nyakakasztót is befűzni.

Menürendszer, szoftverek
Az utóbbi időben a Samsung elsősorban az érintős mobilokra fókuszált, de nem felejtették el a hagyományos készülékeket sem. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a Shark széria új kezelőfelületet kapott. Megijedni nem kell, elsősorban a főképernyő változott, ha kicsit gonosz akarok lenni, akkor „nokiásodott”. Arról van szó, hogy a finneknél bevált aktív készenlét beköltözött ide is, intelligens kezdőképernyő néven. Kitehetünk akár tizenöt parancsikont, a kedvenc kontaktjainkat, havi naptárat és normál vagy dupla órát. Persze az egész ki is kapcsolható, ha valakit zavarna. A menü már szokványos, 4 x 3 ikonos, átlátható, mindent a helyén találunk.



A névjegyzékről nem sok rosszat tudok mondani. Ezer férőhelyes kapacitása megfelelő, egy névhez igen sok adat tárolható, köztük telefonszámok, e-mail címek, de cégnév és beosztás is. Minden névhez hozzárendelhetünk csengőhangot és hívófotót is, illetve csoportokba rendezhetjük őket. Az üzeneteknél is némi nokiás felhangot fedezhetünk fel. Az SMS és MMS közös felületen szerkeszthető, a szövegbeviteli mező alatti ikonokkal villámgyorsan csatolhatunk képet, videót vagy hangot. E-mail klienst is kapunk, ezzel a POP3 és IMAP fiókok működnek, van időzített lekérés, a melléklet se gond, de 300 kilobájtnál nagyobb nem lehet.



Havi, heti és napi nézetben tárul elénk a naptár, melybe háromféle bejegyzést készíthetünk, összesen legfeljebb ötszázat. Van hozzá külön jegyzettömb, illetve feladatlista, továbbá nem hiányozhat a grafikus világóra, az alapfunkciós számológép és a mértékegység konvertáló. Kiváló az ébresztő, melyből akár tízet is létrehozhatunk, mindenhol egyedileg megadva az ismétléseket, dallamokat, de szabályozható a szundi ideje és a hangerő is. A sort az időzítő, a stopper és az egyszerre akár egy órát rögzítő diktafon zárja.



Adatkommunikáció, internet
A nagytesó S5550 elég jól elkényeztet bennünket, hiszen van benne 3G és HSDPA is. Na, ebben nincs, csak a GPRS és EDGE nyújtotta sebességre támaszkodhatunk. Helyileg megmaradt a Bluetooth, mely 2.1-es verziójú és természetesen sztereó. További jó pont a szabványos microUSB csatlakozó, ezen keresztül számítógépről is tölthetjük. A csatlakozáskor választhatunk, hogy a Samsung szoftverével kommunikálnánk vagy inkább a memóriakártyát szeretnénk böngészni. Ha már memóriakártya, akkor említést érdemel, hogy a belső memória kb. 46 MB-ot tesz ki, ezt bővíthetjük microSD segítségével. Sajnos a kártyát az akku alá kell behelyezni, így kénytelenek vagyunk kikapcsolni a telefont előtte.



A korlátozott sebesség már alapvetően behatárolja a interneten való böngészés élményét. Igaz, komolyabb élményt úgysem várhatunk el ekkora kijelzőtől és a NetFront Access szoftver sem a legtökéletesebb társ ehhez. Működik, eldöcög a HTML oldalakkal is, ám kétségtelen, hogy ez a telefon nem igazán erre készült. Azért a fontosabb információk eléréséhez, illetve mobilra optimalizált oldalakhoz ez is megfelel.



Ez utóbbi jól jön, ha belépünk a közösségi oldalak című menübe. Itt találunk egy instant messenger programot, mely nem más, mint a Fring mini változata. Ha kicsit közelebb vagyunk a csevegő személyhez, akkor használhatjuk inkább a Bluetooth Messengert. Igaz, én valahogy nem tudom elképzelni, hogy egy tőlem legfeljebb tíz méterre álló személlyel mobilon, Bluetooth segítségével beszélgessek. Nem maradhattak ki a közösségi oldalak sem, ám sajnos csak annyit tettek, hogy összegyűjtötték hét oldalnak a mobilos linkjeit és ezt berámolták egy menübe. Natív kliens tehát nincs egyikhez sem, ahogyan semmilyen SNS link nincs a telefon szoftverében, akár a névjegyzéknél, akár máshol. Egy apró Google menüpont is fellelhető benne, ez viszont szintén csak a mobilos linket rejti, semmi többet.



Multimédia
A különbségek újabb példájára derül fény, ha rápillantunk a kamerára. Az 5 megapixeles, autofókuszos, LED villanós egység helyét egy 2 megapixeles, fix fókuszos, villantó nélküli megoldás váltotta fel. Ezek után már nem is várhatunk túl sokat tőle, bár volt már rá példa, hogy a Samsungokban még a teljesen egyszerű kamera is egész jól sikerült. A kereső fekvő tájolással jelenik meg, állíthatjuk a felbontást, kérhetünk sorozat-, mozaikfotót, használhatunk kereteket, kiválaszthatjuk a fehéregyensúlyt, vannak effektusok, éjszakai mód, szabályozható az expozíció, kapunk időzítőt, illetve a zárhang kikapcsolható.



Ha megnézzük a fotókat, gyorsan megállapíthatjuk, hogy a Shark 3 gyengén teljesít. Élesség nem sok van a képeken, ellenben kék szín helyett mindenhol lilát látunk, az ég is roppant fura színű, bizonyos helyeken bőven akad kromatikus abberáció. Ezt minimálisan se kompenzálja, hogy legalább a zajszint elég alacsony. Videót 176x144 pixelben tudunk rögzíteni, azt hiszem, elnézik a kedves olvasók, hogy nem mellékelek tesztfelvételt.



Zenei fronton már konszolidáltabb a helyzet. A lejátszó alapvetően jó, hiszen szépen leválogatja nekünk a zenéket a szokásos szempontok szerint, amikből ráadásul elrejthetjük azt, amire nincs szükségünk. Kezeli az albumképeket, fut a háttérben, ilyenkor egy kis sávról a főképernyőn vezérelhető, a hangerőszabályzás megy lezárt készülék mellett is. A gond ott van, hogy az albumokat megnyitva a számok nem eredeti, hanem ABC szerinti sorrendben vannak és ezt nem is tudjuk változtatni. Ez azért zavaró lehet, ha valaki rendes sorrendben szeretné végighallgatni a kedvencét. A hangminőség kihangosítva is egész jó, bár mélyek ugye nem igazán vannak. Gyári fülesen elfogadható, ám cserére nem nagyon van lehetőség (legfeljebb adapterrel), mivel a headset is a microUSB-re csatlakozik. Kapunk rádiót is, erre viszont nem sok rosszat lehet mondani. Van RDS, megy a háttérben, lehet felvenni belőle, korrekt.



Még a zenéhez kapcsolódóan van két extra szolgáltatás. Az egyik a zenefelismerő, mely meghökkentő módon arra képes, hogy a segítségével rögzített rövid részletet elküldi egy szervernek, ami jó eséllyel kitalálja az előadó és a szám címét, amit visszaküld a telefonunkra. Továbbá van lehetőség a feltöltött albumok, előadók és számok címei alapján irányított keresésre, így az interneten további információkhoz juthatunk. Aki egyéb szórakozásra vágyik, annak ott vannak a gyári játékok, melyek számát utólag is bővíthetjük a JAVA-nak köszönhetően.

Üzemidő, összegzés
A körömmel (de viszonylag könnyen) leszedhető hátlap alatt egy 800 mAh-s lítium telepet helyeztek el. Ez nem túl sok, igaz, a telefon sincs tele mindenféle energiazabáló funkciókkal. Ezzel együtt a Shark 3 átlagosan olyan három-négy napig nem kívánkozik töltőre. Erőteljesebb használatnál (ami itt elsősorban a beszélgetést és/vagy zenét jelenti) ez nyilván kevesebb, szolidabbnál meg több.



Hogy miként lehetne összefoglalni a S3550-et? Nos, egyértelműen a Shark széria legbutább, ugyanakkor legolcsóbb, legegyszerűbb tagjának szánták. Ez bizonyos helyeken jól érezhető rajta (kamera, adatátviteli képességek), viszont ettől még nem rossz. A megújított főképernyő hasznos, a memória bővíthető, az alapszintű multimédia megvan, mindez egy apró, jó minőségű házba csomagolva. A színétől tekintsünk el, hiszen feketében, de még fehérben is sokkal konszolidáltabb, mint ebben. Ráadásul az ára sem olyan vészesen magas, kártyafüggetlenül már 23 ezer forintért lehet ilyet szerezni. Ha valaki inkább szolgáltatónál venné, akkor a Vodafone-nál nézelődjön. Náluk két éves előfizetéssel 9 990-ért, kártyásan 20 490-ért kapja meg. Plecsnit azért nem kap, mert nagyobb érzelmet nem váltott ki belőlem, se pozitív, se negatív irányba. Ez nem meglepő, a Samsung ezerszám szór ki hasonló készülékeket, legtöbbjükkel nincs is gond, csak egyszerűen egy idő után unalmas, legalábbis nekünk. Csak ezt a pink színt ne lássam még egyszer…

A Samsung S3550 Shark 3 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

mobilaréna.hu

2010.10.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok