Az elhízás mostanában nem ritka jelenség. Szervezeted nehezen birkózik meg a túlsúllyal, a „terhektől” számos kedvezőtlen folyamat indul el testedben, amelynek eredménye többféle betegség is lehet. Nők esetében: a ciklus változása, kisebb mértékű hormonzavarok, cukorbetegség, érelmeszesedés, szív- és érrendszeri betegségek, epebetegségek, emésztési zavarok stb.
Számos tanulmány hívja fel a figyelmet a megelőzés és a korai kezelés szükségességére. Ezek közül is kiemelkedik egy bostoni, kilenc évig tartó megfigyelés, amelynek során 33.840 nő étkezési szokásait vizsgálták. Azoknál az elhízottaknál, akik pozitív irányban változtattak étkezési szokásaikon, megfigyelhető volt a testtömeg-index csökkenése. A kutatók megállapították, hogy az étkezési minta elemzése segítséget nyújt a túlsúlyosság kezelésében.
Bár az elhízottak közül sokan fogyókúráznak, gyakran nem veszik komolyan a diétát, nem kérik szakértő segítségét, inkább valamelyik „csodafogyókúrát” választják, és a gyors sikerben bíznak. A legtöbbször egyoldalú tápanyagbevitelen alapuló ún. „hiányállapot-diétákkal” ezt vagy sikerül elérni, vagy nem, azonban a korántsem tartós eredmény miatt állandósul a „fogyókúrás” és „zabálós” időszakok egymást követő ciklusa. A tartós eredmény hiánya állandó kudarcérzettel, a fogyókúrázó önbecsülésének elvesztésével jár.
Fontos lenne, hogy minél többen fogadják el, a „szájról szájra terjedő” diéták egészségtelenek, a sikeres fogyáshoz szakember segítsége szükséges. Az elfogyasztott étel (energiafelvétel) és a fizikai aktivitás (energialeadás) egyensúlya a titok nyitja. A fogyás akkor eredményes, hogyha kevesebbet eszünk és többet mozgunk. Az olyan diéták, amelyek rövid idő alatt látványos eredményt ígérnek, egyszerűen hazudnak és megterhelik a szervezetet. Az önsanyargatással ledobált kilók duplán „másznak vissza” a diéta befejeztével. A jó diéta nem tilt semmilyen ételt, inkább mértékletességre tanít. A fogyás lassú (heti fél – egy kg), de eredménye tartós.
rtlklub