HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Bakancsos > Természetismereti tanösvények Észak-Magyarországon

t: 3665

Természetismereti tanösvények Észak-Magyarországon







Az első, mai értelemben is tanösvénynek tekinthető létesítményt 1972-ben a Szalajka-völgyi Erdei Múzeumhoz kapcsolódó Horotna-völgyben alakították ki. Kezdetben erdei tanulóútnak vagy sétaútnak nevezték, de Kovács Jenő az Erdei Múzeumról írt könyvének 1982. évi kiadásában már tanösvény néven említi.

A tanösvény fogalma ma sem egységes. Legpontosabban talán Kiss Gábor (1999) fogalmazta meg: "A tanösvények olyan - elsődlegesen a látogatók környezeti tudatának fejlesztése céljából létrehozott - terepi bemutatóhelyek, amelyek turistaútvonalra felfűzött állomásokon, táblák vagy kirándulásvezető segítségével mutatják be egy adott terület természeti-kultúrtörténeti adottságait és értékeit, valamint azok megőrzésének fontosságát és módját."

Alapvetően a tanösvények sajátos turistaösvények, de mindig konkrét céllal hozzák létre. Különböző szempontok szerint tipizálhatjuk őket. Az ismeretközlés módja szerint lehetnek tájékoztató táblás, karós-füzetes és vegyes típusúak. Jellegük alapján általában két csoportot alkotnak: vagy komplex természetismereti tanösvények vagy egy-egy értéktípust bemutató tematikus tanösvények. Utóbbiak a bemutatásra kerülő fő értéktípus alapján lehetnek erdészeti (erdei), földtani (geológiai), növénytani (botanikai), állattani (zoológiai), tájképi és kultúrtörténeti tanösvények is. A közlekedés módja szerint nálunk csak gyalogos és kerékpáros tanösvények vannak. A tanösvények jelleg szerinti besorolásánál csak azokat tekintettük tematikusnak, amelyeknél csak egy jól kirajzolódó értéktípus fedezhető fel (erdei vagy földtani). A részletes ismertetőben azoknál is pontosításként legfeljebb kettős jelleget adtunk meg (pl. földtani-őslénytani, geológiai-tájképi, erdészeti-geológiai). Amelyeknél irányítottan tanulmányozható kettőnél többféle értékcsoport, azokat természetismereti jelzővel illettük. A bemutatott tanösvények többsége természetismereti.

A bejárhatóság tervezésekor fontos, hogy egybeesik-e a tanösvény kiindulási és befejező állomása. Ahol egybeesik, azokat körútként, ahol nem, azokat vonalasként jelöltünk meg.
A tanösvények száma örvendetesen gyarapodik. Kialakításuk és fenntartásuk a nemzeti parkok, a társadalmi szervezetek, az erdészetek és az önkormányzatok elkötelezett tudatformáló munkáját dicséri.

(nordtour.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség



2006.11.07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok