HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > A néma járvány mindkét nemet utoléri

t: 3325

A néma járvány mindkét nemet utoléri

A csontritkulás olyan betegség, amelynek kialakulása során a csont szivacsos állománya, az eredendően erős csontozat fokozatosan üregessé válik, szerkezetileg átépül, azaz ritkul – tudtuk meg dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász főorvosnőtől. – Így puhábbá, kevésbé ellenállóvá és törékenyebbé válik. Nagyon hosszú ideig a kór tünetmentes, illetve csak olyan jelei vannak, amelyről nem is feltételezzük, hogy köze lehet ehhez a betegséghez. Ilyen például a fejfájás, nyaki- és gerincfájdalmak, pánikbetegség, potenciazavarok – mondta az orvosnő.

Bár a szakemberek a csontritkulás pontos okát nem tudják, a csontok leépülésének menetét már ismerik. Normális viszonyok között egy felnőtt csontozatának 6–12 százaléka cserélődik ki évente a csontátépülésnek nevezett folyamat során. Az ember csonttartalma a harmincas életévekben „tetőzik”, a csontvesztés ezután kezdődhet. A folyamat során a csontok kalciumot veszítenek, éppen azt az ásványi anyagot, amely keménnyé teszi őket. A szervezet már nem tudja pótolni a kalciumot, így az átépülés lelassul, a csontok üregessé válnak, „vékonyodni” kezdenek.

A betegség kialakulásának egyik fő oka a hormonszintek csökkenése. A nőknél a változó kor utáni három-hét évben a csontsűrűség vesztése felgyorsul, majd ismét lelassul. A tudósok szerint a gyors menopauza utáni csontvesztést a test ösztrogéntermelő képességének hirtelen csökkenése okozza. Bár a kismértékű csontvesztés a normális öregedési folyamat része, bizonyos nők nagyobb csontritkulási-, és törési kockázattal szembesülnek, mint társaik. A vézna, vékony csontú, világos hajúak kockázata nagyobb, ugyanúgy, mint a dohányosoké, a sok alkoholt fogyasztóké és az ülő életmódot folytatóké. Bár a betegséget sokan főként a női szervezet sajátosságának tekintik, mára bebizonyosodott, hogy a férfiklimax után is hasonló folyamatok zajlanak.

Persze, ehhez még hozzájárul a genetikai hajlam, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód is. Csontritkuláshoz vezethetnek a különböző vesebetegségek, a pajzsmirigytúltengés, a gyomor, az emésztőcsatorna egyes részeinek sebészi eltávolítása.

A betegség miatt a gerinc, a csípő és a csukló törik el leggyakrabban. Évente 16 ezer csípőcsonttörés (combnyaktörés) fordul elő, ez különösen az időseknél veszélyes, mert a gyógyulás hosszas fekvést igényel, és emiatt trombózis, vagy tüdőgyulladás alakulhat ki. A szövődményekben évente az idős emberek mintegy 40 százaléka meghal, és 3500 ember végleg mozgáskorlátozottá válik, mert az oszteoporózis miatt a csigolyáik összeroppannak.
(Forrás: Színes Mai Lap)

2005.02.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok