A daganatos betegségek kialakulására életkorunk bármely szakaszában számíthatunk, hiszen a szervezetünkben naponta 2000-3000 mutáns sejt keletkezik, amelyek sorsa, azaz kifejlődése főként testünk aktuális állapotától, immunrendszerünk erősségétől függ. Ezt persze számos tényező – genetikai hajlamunk, táplálkozásunk, pszichés állapotunk, stresszes napjaink, általános fizikai állapotunk – befolyásolja. Ugyanakkor lényeges az életkorunk is, hiszen az öregedő szervezetben a spontán mutációk gyakorisága jelentősen emelkedik, az immunrendszer aktivitása csökken.
A rosszindulatú folyamatok kialakulása általában hosszú ideig tartó, többlépcsős folyamat. A tudomány mai állása szerint a rákos daganatok keletkezésében mintegy 70-90 százalékban a környezeti tényezők játszanak szerepet. A kémiai rákkeltő anyagok (karcinogének) nap mint nap különböző formában kerülnek be szervezetünkbe.
– A rosszindulatú folyamatok kialakulásában óriási szerepük van az úgynevezett szabad gyökök felhalmozott jelenlétének – mondta lapunknak dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász főorvos. – Ezek a biokémiai reakciók az anyagcsere melléktermékei, amelyek azonban a természetes élettani folyamatok részei. Jelenlétük az egészséges működéshez szükséges, ölik a baktériumokat és vírusokat, vagyis az öregedő sejteket „eltakarítják.” Azonban ha túl sok van belőlük, „tombolnak”, és pusztítják az egészséges sejteket is. A szabad gyökök külső forrásból is bejuthatnak a szervezetbe, például a környezeti ártalmak (kipufogógáz, sugárzás, füst, ólom stb.), helytelen életmód (dohányzás, stressz, erős napfényhatás, UV-sugárzás, vagy táplálkozás) révén.
A szervezetnek bonyolult antioxidáns védekezőrendszere van a szabad gyökök károsító hatásának kivédésére. Az antioxidánsok zömükben vitaminok, amelyek megvédik a szervezet sejtjeit a szabad gyökök által okozott károsodásoktól, anélkül, hogy önmaguk káros anyaggá válnának. Saját elektronjaikat adják át a szabadgyök-molekuláknak, így a romboló folyamatokat lassítják, vagy meggátolják.
A négy „kapuőr” – az A-, C-, E-vitaminok és a szelén, mint nyomelem – együttesen gátolja a káros gyökök elszaporodását. A vízben oldódó vitaminok közül a C-vitamin, a zsírban oldódóak közül az E-vitamin, illetve az A-vitamin előnyaga, a béta-karotin antioxidáns hatású. A béta-karotin semlegesíti a szervezetben termelődő és a külső forrásból bejutó szabad gyököket. Elnyomja a bőrben az ultraviola sugárzás hatására keletkező, rendkívül aktív oxigén-molekulákat. A C-vitamin az immunvédekezés és a molekuláris szintű kémiai folyamatok szempontjából jelentős. Az E-vitamin a sejtfal védelmében játszik nagy szerepet, gátolja a zsírok oxidációját – tudtuk meg a doktornőtől.
Daganatos betegségek
A daganatok a leggyakoribb halálokok közé tartoznak. Kialakulásukban döntő a sejtek folyamatos és szabályozatlan felhalmozódása, melynek oka elsősorban a szaporodásukat, halálukat meghatározó gének, és az ezek aktivitását befolyásoló tényezők hibája. A génhibák lehetnek öröklöttek és szerzettek (kémiai, fizikai, biológiai károsítás következtében). A génhibák a genetikai állomány instabilitásához vezetnek, ennek következtében egyre eltérőbbek lesznek a daganatot felépítő sejtek, lehetőséget kínálva olyanok kiválogatódására, amelyek adott környezetben a legjobb túlélési eséllyel rendelkeznek. Férfiaknál a tüdőrák, a nőknél az emlőrák a leggyakoribb.
(Forrás: Színes Mai Lap)