HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Télire - saját kezűleg > Befőzünk: tartósítószer nélkül!

t: 2365

Befőzünk: tartósítószer nélkül!

A lekvároknak-befőtteknek még néhány évvel ezelőtt is „egyenízük” volt, lévén, hogy mindenki szalicillal tartósította az eltett finomságokat. Később az ipari tartósítószer, a nátrium-benzoát jött divatba, amelynek kétségkívül enyhébb volt a mellékíze. Ma viszont több olyan módszer - például a két celofánréteg közé szórt tartósítószer, a légtelenítés - ismert, amellyel elkerülhető, hogy bármilyen mesterséges szert tartalmazzon a télire eltett édesség. Sőt, a cukorbetegek számára kifejlesztették a cukor és tartósítószer nélküli módszert is.

A befőzés sikerének titka az alapanyagok minőségében és a gondos előkészítésben rejlik. Tévedés azt hinni, hogy eltevéshez megteszik a rosszabb minőségű, olcsóbb gyümölcsök-zöldségfélék is. Csakis hibátlan nyersanyagból készíthető olyan termék, amelyik később nem romlik meg! A gyümölcs lehet szépséghibás, kisebb, formátlan, félig éretlen, de nem lehet romlott. Bármilyen kicsi is, a gyümölcs húsában megindult erjedés tovább terjed és végül penészes lekvárral vagy befőttel fizethetünk spórolásunkért.

Ugyanilyen fontos, hogy megfelelően előkészített, kiforrázott, majd kiszárított – nem kitörölt! – üvegbe tegyük el a gyümölcsöt. A keveréshez használt fakanál, és a merőkanál is alaposan legyen elmosva, mielőtt használatba vesszük. Ne térjünk el az előírt szabályoktól!

Vegyes dzsem

Hozzávalók: 75 dkg őszibarack, 1 rózsaszín grépfrút, 40 dkg nagy szemű szőlő, 40 dkg piros bogyós gyümölcs (eper, meggy, szeder, ribizli idény szerint), 50 dkg cukor vagy befőzőcukor, 1 citrom leve, 1 rúd vanília

-A gyümölcsöket megtisztítjuk, ha kell, meghámozzuk és kimagozzuk. A gyümölcsök húsát kockákra vágjuk. Citromlével meglocsoljuk, burgonyanyomóval kissé összetörjük. - A vaníliarudat hosszában felhasítjuk, belsejét kikaparjuk. A rudat több részre vágjuk. A gyümölcsöt a vaníliarúddal és a befőzőcukorral együtt lábosba tesszük és felforraljuk. Állandóan kevergetve 5 percig főzzük. - A lekvárt üvegekbe töltjük. Egy réteg nedves celofánnal lekötjük. Tetejére késhegynyi nátriumbenzoátot szórunk, majd lekötjük egy másik réteg nedves celofánnal. - Száraz gőzbe tesszük, azaz újságpapírba csomagoljuk és a többi, forró üveggel együtt pokrócba burkoljuk. Egy napig hűlni hagyjuk. Fogyasztáskor óvatosan bontsuk fel, hogy a tartósítószer ne kerüljön bele az élelmiszerbe.

A másik, vegyszer nélküli tartósítási mód a légtelenítés. Ehhez a lekvárral megtöltött üvegre egy réteg nedves celofánt kötünk, majd a csavaros fedéllel lezárjuk és a tetejére fordítjuk. 5 perc múlva megfordítjuk és hűlni hagyjuk. A légtelenítési módszerrel a keletkezett vákuum nem engedi be a kórokozókat a lekvárba. Felbontás után hűtőszekrényben tárolandó, és ajánlatos minél előbb elfogyasztani!

Csíramentes üvegek

Egy széles fazék aljára konyharuhát terítünk, ráhelyezzük a csavaros tetejű üvegeket (tető nélkül). Felöntjük bőven vízzel, majd felforraljuk. Kis lángon 15 percig főzzük. Mellétesszük a tetőt és együtt, további 5 percig főzzük. Lecsöpögtetés után azonnal használjuk. Nem töröljük ki az üvegeket! (forrás: www.gyongy.hu



2005.08.29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok