HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Fogamzásgátlás > A fogamzásgátlás-dilemmája 2.

t: 4316

A fogamzásgátlás-dilemmája 2.

Tabletták – A fogamzóképes korban lévő magyar nők 30 százaléka tablettát szed, ami világviszonylatban is magas arány. A legtöbbek által választott védekezési mód tehát, szedését nőgyógyászati vizsgálatnak és rákszűrésnek kell megelőznie. Előnye, hogy kizárja a méhen kívüli terhesség lehetőségét, csökkenti a menstruációs vérveszteséget és rendezi, szabályozza a ciklust. Sőt, ezen felül csökkenti bizonyos rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát.

A tabletta működésének lényege, hogy megakadályozza a peteérést. A tabletták kétféle hormonális hatóanyagot tartalmazhatnak: ösztrogént vagy progeszteront. Vannak továbbá egy – egyforma hatóanyagú – és háromfázisú – különböző hormonális hatóanyagokat tartalmazó – tabletták.

Az első fogamzásgátló tabletta még 10 milligrammnyi hormont tartalmazott, ezért a páciensnek több, nem kívánatos mellékhatással is kellett számolni. A mai tabletták 10 milligrammnyi helyett már csak 0,1 milligramm hormont tartalmaznak.
Két “harmadik generációs gesztogént” tartalmazó fogamzásgátlóról Magyarországon fél éven át, több mint ezer szülész-nőgyógyász gyűjtött tapasztalatokat. A közel kétezer 15 és 49 év közötti páciensnél a nem kívánt terhesség megakadályozásán kívül számos jótékony hatást tapasztaltak:
– a menstruációs ciklus beállt.
– csökkent a vérzés erőssége és időtartama, ami segítheti a vérszegénység megelőzését.
– megszűntek a menstruációs fájdalmak.
– erőteljes testsúlyváltozást nem regisztráltak.
– a kellemetlen bőrelváltozások javultak, illetve megszűntek.

A fogamzásgátló tabletták további előnye, hogy véd:
– a kismedencei gyulladástól, amelyek akár meddőséghez is vezethetnének.
– a petefészekrákkal és a méhnyálkahártya rosszindulatú daganatával szemben (hatása a szedés abbahagyását követő 10-15 évig fennáll!).
– a jóindulatú méh- és emlődaganatoktól, valamint emlőcisztáktól.
– az érelmeszesedéstől.
– a csontritkulástól.
– a méhen kívüli terhességtől.



Esemény utáni tabletta – több ilyen is van forgalomban, de csak akkor hatásosak, ha pontosan betartják a használatával kapcsolatos előírásokat. Csak sürgősségi esetben alkalmazhatóak, mert jó nagy adag hormont tartalmaznak.

Progeszteron-injekció – a hormoninjekciót – általában – három havonta adják, ám használata csak szülés után ajánlott. Hátránya továbbá, hogy cikluszavarokat okozhat, elhagyása után nehezen áll vissza a nő „természetes rendje”, s hatása nem szakítható meg. Az injekcióhoz hasonló módszer a a bőr alá ültetett hormonkészítmény, melyet nálunk – egyelőre – nem forgalmaznak.

Spirál – szintén szülés után ajánlott védekezési eszköz. Anyaga lehet műanyag, ezüst vagy arany, amelyet rézdrót fog körül. Általában öt évre helyezik el őket, hatásosak, kényelmesek. Egyetlen veszélyük a méh gyulladása, fertőzése.

A legújabbak
Hüvelygyűrű – havonta egyszer kell – saját kezűleg – a hüvelybe helyezni, s egy hónapon át teljes védettséget jelent.

Tapasz – talán ez jelenti a jövőt. Külsőleg kell a testre helyezni, így fejti ki a hatását.

S a férfiak…
Ne feledkezzünk el róluk se, hiszen a fogamzásgátló szerek legtöbbje a nőre hárítja a problémát. Nekünk kell szedni, felrakni, stb. Csak az óvszer az, amelyet a férfi használ.
Egyre nagyobb az igény egy olyan tablettára vagy módszerre, amely az élet egyik legkellemesebb területén is megosztja a „teherviselést”. Ki is kísérleteztek egy olyan tablettát férfiak számára, melynek hatóanyaga időszakosan felfüggesztené a spermium termelést. A szer egyelőre az engedélyeztetési folyamatot járja végig.

Végleges módszerek
Azaz a meddővé tétel. Nőknél a műtét során a petevezetékez zárják el, férfiaknál a spermiumok útját blokkolják.
Azonban mindkét esetben komoly eljárás előzi meg, a műtétek engedélyezése törvényhez kötött. Az egyik feltétel az, hogy a páciens legyen minimum 35 éves, és legyen három élő gyermeke.

A Presolution Kommunikáció, az Astarte Alapítvány és a GfK Hungária Piackutató Kft. 2004. november és 2005. január között végzett kutatást a nők fogamzásgátlási szokásairól. A felmérésből az alábbiak derültek ki:
- minden második nő hetente két-három alkalommal él szexuális életet, 20 % ennél is többször, 34 % pedig csak havonta párszor bújik ágyba kedvesével;
- a válaszadóknak csupán fele tartja biztonságosnak az általa, általuk használt védekezési formát;
- a válaszolók kb. 25 %-a szívesen kipróbálna új módszereket, a legnyitottabbak a 30 év felettiek;
- a 30 év feletti nők több, mint fele a nőgyógyászával beszéli meg a fogamzásgátló módszerét, a fiatalabbak pedig a barátnőikre hallgatnak;
- a válaszadók 60 %-a tablettával, 29 %-a óvszerrel védekezik (a választott módszert az iskolázottság is meghatározza);
- a tablettát szedők közel 40 %-a felejtette el már bevenni a tablettáját, de csupán 10 %-uk biztos abban, hogy sosem mulasztotta el bevenni az aznapi adagot. Azok között, akik – 80% - igyekeznek mindennap fix időpontban bevenni a tablettát, 11 % -uk a mobiltelefonját használja figyelmeztetőnek;
- a tabletta-beszedés elfelejtésének okáért legtöbben – 49 % - váratlan eseményre, 39 %-uk pedig a rohanó, stresszes életmódra hivatkozott;
- akik a legkevesebbet akarnak foglalkozni a védekezéssel – 39 % - helyileg alkalmazandó módszereket választanak. 20% választaná a Magyarországon még újdonságnak számító hüvelygyűrűt, 19 % a spirált.
Első rész
(nana)

2005.05.25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok