HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Fogamzásgátlás > A fogamzásgátlás-dilemmája

t: 2853

A fogamzásgátlás-dilemmája

Nyugodtan kijelenthető, hogy a fogamzásgátlás a mindennapok része. Természetes, ha azt szeretnénk elérni, hogy minél kevesebb nyűggel járjon. Ne kelljen odafigyelni az időre, meredekebb – és bátrabb – esetekben ne legyen a gyönyör pillanata óvatos, megszakított.

Megszakított közösülésről már az Ószövetségben is írnak. Az ókorban pedig már ismerték az óvszert vagy az ahhoz hasonló terhességmegelőző módszereket. Az első, hatékonynak mondható óvszer technológiát a középkorban fejlesztették ki, főként állati beleket használtak erre a célra. S csak a 18. századtól hívják kondomnak, tömeges gyártása – gumiból – pedig az 1800’-as évek második felében kezdődött.
A hormonális fogamzásgátlás 1929-ben került a középpontba, amikor felfedezték az ösztrogéneket, illetve 1932-ben a sárgatesthormont. Ám az első kombinált fogamzásgátló tablettára még majdnem harminc évig kellett várni. 1958-ban dobták piacra az Enovid nevű fogamzásgátló tablettát, az USÁ-ban.



S, akik körültekintőbbek és jövőbe látóbbak azoknak az is számít, hogy mennyi hormont engednek a szervezetükbe, hogy az általuk terhesség megelőzés céljából használt eszköz mennyire lehet fertőzések, gyulladások forrása, sőt: mennyire szennyezik a különböző módszerek a környezetet.

Módszerek
Különböző lehetőségek vannak a nem kívánt terhesség, és nem utolsó sorban a betegségek elkerülésére. Vannak olyanok, amelyeket már évszázadok, ezredek óta alkalmaznak, és vannak a legújabb, és természetesen a legkevesebb fájdalommal, odafigyeléssel „dolgozó” módszerek is. Két út lehetséges: egyre kevésbé, de mégis kitesszük testünket a hormonoknak, illetve valamennyire lemondunk a felhőtlen szeretkezésről.

Megszakított közösülés – nem annyira eredményes, mint az alkalmazók hiszik. Semmilyen egészségkárosító hatása nincs és teljesen ingyenes. Csak kényelmetlen, inkább akkor hagyatkozzunk ezen ősi módszerre, ha nincs más lehetőség.

Elhúzódó szoptatás: a szoptatás ugyan késlelteti a tüsző-repedést, de egyáltalán nem megbízható a módszer, mert nem tudni, mikor áll teljesen „helyre” a tervezet.



Naptárazás – a ciklus meghatározott idején tartózkodni kell a szextől. Kevéssé megbízható, hiszen kevés nőnek van szabályos ciklusa.

Hőmérőzés – a test hőmérsékletének alapján meghatározható a fogamzásképesség. (Ha a hőmérséklet magas, könnyű teherbe esni.) Ha vasszigorral betartjuk a szabályokat – de csakis így – hatékony módszer.

Irrigálás – a hüvelyi fogamzásgátlás egyik formája. Egy applikátor segítségével kell spermaölő szert a hüvelybe juttatni. Veszélye is ebben rejlik: a vízsugár lehet, hogy mélyebbre tolja az ondósejteket, ahelyett, hogy kimosná. A módszer nem is hatásos annyira, s nem is tesz jót a hüvelynek.

Óvszer – egyszerűségben és hatékonyságban még nem múlták felül, a legelterjedtebb módszer, hiszen az egyetlen – valóban – hatékony védekezési forma a betegségek ellen is.

Film – ez a hüvelyi fogamzásgátló egy magyar orvos találmánya. Egy spermaölőt tartalmazó négyzet alakú filmet kell hajtva a hüvelybe helyezni, ahol feloldódik és egy órára teljes védelmet biztosít. A módszer gyorsan terjed.

Spermicidek – spermaölő habok, zselék, kenőcsök. Pár perccel az aktus előtt kell a hüvelybe helyezni, és általában három órán át hatásosak.

Pesszárium – egy kerek, kupola alakú gumi, rugalmas gyűrűvel a szélén. A hüvelybe felhelyezve elzárja a méhnyakat. Általában spermaölő szerekkel együtt használják, kb. 95%-os hatékonysággal. Ellene szól viszont, hogy nehéz felhelyezni és kényelmetlen.
Folytataás

(nana)

2005.05.25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok