Nem kizárt, hogy már az idén nyilvános lesz a fogyasztóvédelmi feketelista; a vásárlókat megtévesztő vállalkozások adatai várhatóan a hatóság honlapján olvashatók majd - mondta Kathy Attila. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség szóvivője jelezte: egyelőre annak súlyozása folyik, hogy milyen mértékű jogsértések váljanak publikussá.
A jelenlegi szabályzók alapján már most nyilvánosságra kerülhetnek az egymillió forintnál nagyobb bírsággal sújtott cégek, és amelyek ismételten megszegik a törvényt.
Ám nem csak a készülő feketelista az egyetlen intézkedés, amely bizonyítja, hogy szigorodik a kormány fogyasztóvédelmi politikája. Egy hónap múlva, szeptember elsejével feláll a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), s ez lehetővé teszi, hogy az összes, jelenleg szakigazgatási szervként működő regionális felügyelőség az FVF közvetlen irányítása alá kerüljön át a közigazgatási hivataloktól; a közös szakmai irányító a Szociális és Munkaügyi Minisztérium lesz.
A most elkészült kormányrendelet értelmében év végéig létrejön a Fogyasztóvédelmi Tanácsadó Irodák Hálózata is, amely többek között jogsegélyszolgálatot nyújt, s az állami, a civil és a szakmai szervezetek együttműködésével létrejön egy új érdekegyeztető fórum, a Fogyasztóvédelmi Tanács. Január elsejétől pedig életbe lép a fogyasztóvédelmi törvény módosítása, amely átalakítja a mostani bírságpolitikát is.
A leggyakrabban alkalmazott fogyasztóvédelmi bírságnak ugyan nincs felső plafonja, ám Kathy Attila jelezte: a felügyelők szigorúbban veszik majd az ismételt jogsértéseket, ezeknél többmilliós szankciók kiszabása várható. A fogyasztóvédelmi felügyelők létszáma is nő: az idén 26 fővel bővül a csapat, jövőre pedig további 250 munkatársat vesznek fel, így közel félezer fős lesz a hatóság létszáma. A nyári szezonban egyébként több nagyszabású ellenőrzést is tartott az FVF. Folyamatosan ellenőrizték például a strandokat, a renitensekre eddig 180 millió forint bírságot szabtak ki.
A múlt hét végi, az országos piacokon és vásárcsarnokokban zajló razzia során 120 boltot ellenőriztek, ahol 89 szabálytalankodóra 12 millió forintnyi szankciót róttak ki. A kormány középtávú fogyasztóvédelmi politikája alapján főleg a fogyasztók egészségére, biztonságára, anyagi érdekére veszélyt jelentő termékek ellenőrzésére koncentrál a hatóság.
Korántsem csak az élelmiszerek, a vegyszerek, a gyermekjátékok értendők ez alatt, hanem a pénzügyi szolgáltatások és a betegellátás is jobban górcső alá kerül, sőt az FVF már az októbertől induló karácsonyi ellenőrzésekre is elkezdte a felkészülést. A hét évre szóló fogyasztóvédelmi koncepció egyik célkitűzése, hogy öntudatosabb magyar fogyasztók legyenek, az ő tájékozódásukat segíti majd, hogy a kormány a jövő év végéig ?Fogyasztóbarát termék?, illetve ?Fogyasztóbarát szolgáltatás? embléma bevezetését tervezi.
index