HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Rózsák

Sorozatunk első témájául a rózsát választottam, mivel telepítése nemsokára aktuális lesz. Erről a növényről talán kevesebbet tudunk, mint megérdemelné, pedig igen kedvelt. Éghajlatunkon minden nehézség nélkül nevelhető, sokféleképpen felhasználható.
Még egyszer a rózsákról. Néhány rózsatő a legkisebb kertben is elfér. Jól ápolva, rendben tartva fejlődnek igazán szépen.
A csoport az amerikai J.H. Nicolastól kapta a nevét, 1930 óta használatos. A polyantha és a teahibrid rózsa keresztezésével előállított rózsákat nevezték így. Ismerkedjünk meg történetével, néhány magyar fajtával.
A géntechnológia a virágtermesztés területét sem hagyta érintetlenül. A kutatók szabadjára engedett fantáziája nem ismer határokat: már van tövis és illat nélküli rózsa, lazacszínű petúnia valamint kék szegfű. A genetikusok számára jelenleg a kék rózsa okoz fejtörést.
Az elmúlt századok során csupán kevés kiváltságos tehette meg, hogy rózsakertje legyen, ők viszont hatalmas vagyonokat áldoztak egy-egy újabb színű vagy alakú fajtára.
A cserepes rózsák különféle rózsafajok keresztezésébõl származó újabb fajtacsoport tagjai. Az apró Rose Chinensis örökletes tulajdonságai valamennyiükben fellelhetõk. Ezek elsõsorban cserepes virágok, szobanövények, de többségük erkélyládába, kõedényekbe és kertbe is kiültethetõ.
Legkedveltebb kerti virágunk méltán vált népszerűvé már az időszámításunk előtti évszázadokban. A valamivel több, mint száz fajt magába foglaló rózsanemzetség nemesített fajtáinak száma ma meghaladja a hatvanezret.
Vágyakozva nézegeti a parkokban illatozó pompás virágokat, de a termesztésükbe nem mer belefogni? Néhány tudnivaló birtokában nyugodtan felcsaphat rózsakertésznek.
Európa csak a XIII. század első felében ismerkedhetett meg, minden korok női álomvirágával, a rózsával. Robert de Brie keresztes lovag Törökországban talált rá és hozta magával Provins kastélyparkjába, ahonnan Európa szerte elterjedt.
A rózsa – a virágok királynõje. Szappho már 600 évvel ezelõtt szólt így verseiben e növényrõl. Bár virágaik már 5000 évvel ezelõtt nyíltak a kínai császárok udvarában, Európába mégis kicsit késve érkeztek. Az 1700-as években jelentek meg itt a mai rózsafajták õsei. Köztük volt a damaszkuszi rózsa is, melybõl az illóolajat készítik. Magyarországon az egyszerû gyepûrózsa – Rosa canina, a parlagi rózsa – Rosa gallica fogadta a jövevényeket. Õk a ma termesztett rózsafajták õsei.