Mielőtt megvásárolná a töveket, el kell döntenie, hová akarja telepíteni a növényeket. Kizárólag a kert napos, szellős része jöhet szóba, csak itt virágzik szépen. A növény fejlődéséhez legalkalmasabb a vályogtartalmú, enyhén meszes, laza szerkezetű és tápanyagokban gazdag talaj. Gondoskodni kell a folyamatos tápanyag utánpótlásról is.
Kerítésre, pergolára
Előkertekbe bokros növekedésű floribunda vagy a virágaikat széles ernyőben hozó poliantha-hibrideket telepítsen. Ha nemes teahibridekre vágyik, alakítson ki önálló rózsakertet a számukra. Az egész ház megjelenését ünneplőbe varázsolják a számtalan virággal, szinte egész nyáron díszító kúszórózsák. Ezeket a ház falához, pergola mellé vagy kerítésekhez ültesse. Akkor sem kell lemondania a rózsa látványának élvezetéről, ha csak egy lodzsája vagy terasza van. Legszebben a délkeleti vagy délnyugati tájolású erkélyeken virítanak, ahol nem száradhatnak ki. Erre a célra a legjobbak a 30-40 cm magasra növő törperózsák, melyeknek a gyökere sem hatol túlságosan mélyre.
Tippek
- Tavasszal az elhalt és elfagyott hajtásokat távolítsa el.
- Csak az ágyásrózsákat kell metszeni. A bokor és futórózsákról elég eltávolítani az elhalt hajtásokat.
- A metszést 5-10 mm-rel a rügy fölött, ferde metszéslappal végezze.
Konténerben nyáron is
A rózsát rendszerint október-novemberben ültetik, de a konténerben kapható növényeket bármikor elültetheti. Tavasszal és nyáron rendszeres öntözést igényel, de hőségben reggel nyolc óra után és este hat előtt ne tegye.
Jó tudni, hogy a rózsa fagyérzékeny, ezért a fagyok beállta előtt a töveket felkupacolt földdel kell védeni. A magas töveket metssze vissza egyharmad magasságig, és fedje be avarral. A futórózsák ellenállóbbak a hideggel szemben, de azért ezek töveit is ajánlatos betakarni.
Történelmi virágok
Az északi féltekén száznál is több vadon élő rózsafaj őshonos. A belőlük mintegy 9 ezer (!) éve folyamatosan nemesített rózsafajtáknak és hibridjeiknek pedig se szeri, se száma. A római lakomák gazdagságának egyik mércéje az volt, hogy hány ezer rózsaszál díszítette a termeket. A pogány világ e népszerű növényét a kereszténység a kezdeti időkben elítélte: a kolostorokba például tilos volt ültetni. A rómaiaéhoz hasonló rózsakultusz csak az 1800-as években alakult ki. A kor leghíresebb rozáriuma Napóleon első feleségének, Jozefin császárnőnek a Párizs melletti malmaisoni kertje volt. Ennek az 1804-ben alapított gyűjteménynek a rózsái alapján készült az első rózsakatalógus is.
Kevesen tudják, hogy Miskolc is büszkélkedhet egy gyűjteményes rózsakerttel. Dr. Kovács Miklós negyven év alatt kialakított kertjében 1500 fajta és változat található, még ázsiai városokból: Taskentból, Szamarkandból, Buharából is. A gyűjtemény természetvédelmi terület. A rózsák „nagyvirágzásakor”, júniusban és július első felében – előzetes bejelentéssel – megtekinthető. (Miskolc, Kőporos út 34.)
Kiültethető a cserepes?
A minirózsát az elvirágzásig tartsa a lakás világos, hűvös helyén, legjobb a teraszon. Kiültetés előtt a növényt edzeni kell; fokozatosan szoktassa a szabad levegőhöz és az erős napfényhez. A tűző naptól eleinte óvja, öntözze sokat. Mint minden rózsa, ez is bőséges tápanyag utánpótlást kíván.
Így ültetesse
1. Áztatás
Ültetés előtt a rózsatövet egy éjszakára állítsa vízbe. A szabadon álló gyökerek könnyen kiszáradnak.
2. Ültető gödör
Az ültető gödör akkora legyen, hogy a növény a hajtások eredési helyéig beleférjen. A gyökerek végét csípje vissza.
3. Ültetés
Nyomkodja a földet a növény gyökerei közé. Jó ha egy kis trágyát is adagol a talajhoz.
4. Feltöltés
Kézzel tömörítse a földet, majd tapossa körbe, így a növény töve körül lapos teknő képződik.
5. Beöntözés
Töltse föl a teknőt vízzel, majd ismételje meg, de mindig várja meg, amíg a víz teljesen fölszívódik.
6. Felkupacolás
Púpozza kissé fel a földet a rózsa töve köré. Ezzel megakadályozhatja a növény kiszáradását.
(forrás: Gyöngy online)