Kezdetben a kereszténység, mint pogány orgiák szimbólumát vélte felfedezni e csodás virágokban, ezért, mint vallási jelképet megvetették, sőt még a rómaiaktól örökölt, és később kolostorkertként használt parkokból is kiírtatták.
Rómában annyira közkedvelt virág volt, hogy az előkelő patríciusok olykor még hálószobájuk padlózatát is rózsaszirmokkal borítatták, de gyakori volt, hogy a császárok előtt az utat szolgáik ugyancsak rózsaszirommal szórták fel nagyobb ünnepségek alkalmával.
Kezdetben Egyiptomból hozatták a különféle rózsakészítményeket, később pedig már a római rózsakertek is képesek voltak a hazai igényeket kielégíteni. Téli időszakban e csodálatos növényeket üvegházakban is virágoztatták.
Kedvelték, mint illatosító szert, mint dísznövényt és italokat, ételeket is készítettek virágszirmaiból.
Először a mínoszi kultúrában találkozunk a rózsával, ahol a liliom mellett közkedvelt, termesztett virág volt már Kr. e. a II. évezredben. Teltvirágú fajtáit a perzsák nemesítették, a görögök pedig a rózsák termesztési útmutatását írásba foglalták, Theophfrastus révén, Kr.e. V. században.
Európában a rózsa végül is a reneszánszban terjed el, a rokokóban válik divatvirággá, de fénykorát a bidermaier-ben éri el.
Magyarországon a török uralom ideje alatt válik ismert és gyakran termesztett virággá (Gülbaba mesés rózsakertje).
Szirmaiból rózsaolajat készítettek illatosító szerekhez és italok ízesítésére, nyugtató és altató hatását pedig gyógyászatban használták fel.
A magyar rózsatermesztés úttörője Geschwind Rudolf. A XIX. század végén több rózsafaj kinemesítésével szerzett elismerést világszerte nevének és hazánknak.
Mára a világ rózsakertjeiben szinte naponta „állítanak” elő újabb és újabb fajtákat, fantasztikus színekben és csodálatos illatokkal. Ezt a gazdagságot példázza az a tény, hogy napjainkra, mintegy 6000 vágórózsa hibrid ismeretes, melyek, mint törzskönyvezett újdonságok kerülnek forgalomba a világ virágpiacain nap mint nap.
Ebből a csodálatos virágból mutatunk be kedves olvasónknak honlapunkon néhány fajtát.
Kellemes kikapcsolódást. (forrás: Lakberendezés.hu)