HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Nehezen megy el a használt lakás

t: 333

Nehezen megy el a használt lakás

Magyarországon tavaly kevesebb új lakást adtak át, mint egy évvel korábban, s idén várhatóan folytatódik a csökkenő tendencia. A lakáspiacon éves szinten 165 ezer tranzakciót bonyolítanak, a háztartások körülbelül 5 százaléka költözik másik lakásba. Nehéz azonban megválni a használt lakástól: az eladók közel fele több mint egy évet vár arra, hogy értékesíteni tudja ingatlanát - derült ki az Otthon Centrum Rt. tájékoztatóján.

A hosszú értékesítési idő egyebek mellett azzal magyarázható, hogy az eladók jellemzően 10-25 százalékkal túlértékelik a lakásokat. A cég szerint a panellakások iránti kereslet nem igazán jelentős, de a panelprogramok révén felfutás várható ezen a téren. Az értékesítési nehézségek miatt egyre inkább teret nyernek az ingatlanközvetítők. A reprezentatív felmérés szerint az ügyfelek többsége a szakértelem és a megbízhatóság miatt fordul ingatlanközvetítőhöz.

Változik a külföldi befektetők izlése

Budapest még mindig fontos célpontja a külföldi ingatlanpiaci befektetőknek, bár a környező országok fővárosai egyre erősebb konkurenciát jelentenek - derül ki az Engel Group elemzéséből. A vevők között a legnagyobb arányban az írek és az angolok képviseltetik magukat, de vesznek lakást Budapesten a norvégok, a franciák és újabban a spanyolok is.

Az Engel Group szerint a korábbi tendenciával ellentétben ma egyre nagyobb az érdeklődés a jó minőségű új lakások iránt. Különösen igaz ez a fővárosi, extra szolgáltatásokat nyújtó lakóparkokra. A külföldiek előszeretettel vásárolnak 20 millió forint feletti, panorámás, a Dunához közel fekvő, uszodával, fitneszteremmel, vendéglőkkel, kávézókkal ellátott épületekben lakást, ilyen jellegű beruházásból azonban ma még kevés van Budapesten.

A tetőtereké a jövő?

Az elmúlt néhány évben a fővárosban, ha lassan is, de beindult a belső kerületek épületeiben a padlás-és tetőterek beépítése - írja a Napi Gazdaság. Igaz, ezek a fejlesztések többnyire a belső városmag XIX. század végén, XX. század elején épült lakótömbjeire korlátozódtak, ahol általában luxuslakásokat alakítottak-alakítanak ki a beruházók. Ennek során többnyire a tetőterületért cserébe az érintett lakóházat felújítják. A panorámás, többnyire nívós belső kialakítású lakásokért gyakran igen borsos, 0,5-1 millió forint közötti négyzetméterárat kell fizetni.

Több fővárosi kerületben az önkormányzatok maguk is támogatják a lakásteremtésnek és a városképjavításnak ezt a formáját. Emellett van olyan helyhatóság, ahol egyszerűsítik a tetőtér-beépítésekkel kapcsolatos engedélyezési procedúrát, lerövidítik az idejét és saját parkolási rendeletük keretében engedményeket adnak a parkolóhely-megváltásra. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet (OTÉK) előírása szerint ugyanis minden újonnan létesített lakáshoz legalább egy parkolóhelyet kell biztosítani 500 méteren belül. A kötelező parkolóhely-megváltás összege a fővárosban kerületenként különböző: 300 ezer és 5 millió forint között mozog, ami nagyobb lakásszám esetén jócskán megemelheti a beruházás költségeit, így számos esetben emiatt lép vissza a lakásépítő cég.

Jelentősen átalakult a lakáshitelezés az elmúlt években. Míg 2003-ban a kölcsönök négy százaléka volt deviza alapú, tavaly 60 százaléka - mondta Borsi László, az építésügyi hivatal elnöke. A számok szerint a lakástámogatási rendszer első két évében, 2001-2002-ben 230 ezer lakáshitelt folyósítottak a bankok 643 milliárd forint összegben, ebből az államilag támogatott hitel 101 ezer volt, 449 milliárd forint értékben, 2003-ban és 2004-ben pedig 320 ezer lakáshitelt folyósítottak a bankok 1344 milliárd forint összegben. Ebből 197 ezer volt támogatott hitel, az összérték 1028 milliárd forintot tett ki.

hirado

2006.02.13. 11:34

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek