
Egy magyar kutató szerint az egyik génmódosított kukoricafajta jóval szennyezőbb a vegyszeres növényvédelemnél.
Darvas Béla, az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetének professzora, aki ma lép a nyilvánosság elé ötéves kutatásának eredményével, azt állítja: a kukoricamoly ellen kiképzést kapott MON810 kukoricafajta 1500-2000-szer több rovarmérget termel egy hektáron, mint amennyi egy ugyanekkora terület vegyszeres növényvédelméhez szükséges, és a földbe visszaforgatott növénydarabkákból a vártnál jóval lassabban, 8-10 hónap alatt bomlik el a toxin, amely ráadásul két Magyarországon védett lepkefajtára is hat.
A MON810-t is tulajdonló amerikai cég, a Monsanto magyarországi leányvállalatának engedélyezési igazgatója meglehetősen túlzónak találta a kutatás számait, szerinte a génkezelt kukoricában legfeljebb 12,5-szer annyi rovarméreg keletkezik, mint amit a permetezéshez felhasználnak, és egy éven belül lebomlik a földbe került növényekből.
A kibontakozó vita, illetve az agrártárca reakciója azért lehet érdekes, mert úgy tudni, hogy az uniós tagállamok miniszterei jövő héten döntenek a génkezelt fajta magyarországi moratóriumáról. Az Európai Bizottság korábban azt javasolta, hogy NE tilthassuk be a fajta szántóföldi termesztését, a miniszterek tanácsa azonban felülbírálhatja ezt a döntést. A MON810-es kukoricára jelenleg csak Ausztriának van érvényes moratóriuma, Görögország pedig annak dacára tiltotta be, hogy az unió ezt nem engedélyezte neki.
Közben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előzetes döntést hozott arról, hogy az EU törvényellenesen állította le a génkezelt termékek importját az Egyesült Államokból. Az Európai Bizottság az emberi egészség és a környezet védelmére hivatkozva vezette be a korlátozást 1998-2004 között.
hirado
2006.02.09. 08:46