> Adótartozás következményei II. RÉSZ - Végrehajtás munkabérre

Adótartozás esetén a munkabér legfeljebb 33%-a vonható le, azonban a levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének, viszont korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét. Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet.
Ha az adós több munkáltatótól kap munkabért, az említett mentesség őt abból a munkabérből illeti meg, amelyet elsőként tiltottak le.
A végrehajtó a munkáltatónál a helyszínen is ellenőrizheti, hogy a munkabérre vezetett végrehajtás szabályait a munkáltató megtartja-e. A munkáltató az eljárás során köteles biztosítani a végrehajtó részére a munkahely területére vagy az ügyintézés helyszínére történő belépést és a munkáltatónak az adósra vonatkozó személyi nyilvántartásába, valamint az adós munkabérére, és a letiltás foganatosítására vonatkozó iratokba történő betekintést.
Ha az adós munkaviszonya megszűnik, a munkáltató köteles az adós részére olyan igazolást kiállítani, amely feltünteti, hogy a munkabérből milyen tartozásokat, milyen határozat vagy jogszabály alapján, kinek a részére kell levonni.
Ha az adós (munkavállaló) újabb munkaviszonyt létesít, köteles a tartozásigazolást a munkába lépése előtt az új munkáltatójának átadni, ezzel párhuzamosan az új munkáltató köteles a tartozásigazolást az adóstól (munkavállalótól) bekérni, és a végrehajtást folytatni. Mindezt az alapozza meg, hogy a munkabérre vezetett végrehajtás hatálya újabb letiltás nélkül kiterjed arra a munkabérre is, amelyet az adós - a munkáltató megváltozása esetén - az új munkáltatótól kap.
A munkabérre vezetett végrehajtásra vonatkozó kötelesség megszegése esetén a munkáltató a le nem vont összeg erejéig készfizető kezesként felel a végrehajtást kérőnek. Ha a munkabérre vezetett végrehajtásra vonatkozó kötelességet a munkáltató alkalmazottja szándékosan szegte meg, és a munkáltatótól a le nem vont összeget nem lehetett behajtani, a be nem hajtott összeg erejéig az alkalmazott készfizető kezesként felel a végrehajtást kérőnek.
Ha a fizetésre kötelezett nyugdíjas a társadalombiztosítási nyugellátásából legfeljebb 33%-ot lehet levonni.
Végrehajtás az egyéni vállalkozó ingó vagyontárgyaira
Az ingó végrehajtásról a hátralékost általában értesíti az adóhatóság, de a végrehajtók - rendszerint ketten - előzetes értesítés nélkül is a helyszínre érkezhetnek, ahol szolgálati igazolványukkal igazolják magukat. Végrehajtási cselekményre nem kerül sor, ha az adós rendezi a tartozását.
A foglalást lehetőleg az adósnak, illetőleg képviselőjének, távollétükben pedig az adóssal együtt lakó nagykorú családtagnak a jelenlétében végzik.
A végrehajtás során a végrehajtók megtekintheti és átvizsgálhatják az adós lakását és egyéb helyiségét, bármely vagyontárgyát - például lezárt szekrényét, páncélkazettáját -, gazdasági tevékenységével kapcsolatos iratait. Ha az adós önként nem nyitja ki a lezárt dolgot, annak felnyittatásáról lakatos útján gondoskodnak a végrehajtók. A végrehajtás során azonban személymotozásnak nincs helye.
A házastársi közös vagyon is - a mentes tárgyak kivételével - lefoglalható. Nincs helye a foglalásnak, ha az a házastárs, aki ellen a végrehajtás nem irányul, kétséget kizáróan igazolja, hogy a szóban levő vagyontárgy nem a házastársi vagyonközösséghez, hanem az ő különvagyonához tartozik. Igazolásként elfogadható a közokiratba foglalt házassági szerződés, a vagyonmegosztást rendező szerződés, vagy bírósági végzés.
Végrehajtás alól mentes főbb vagyontárgyak:
az olyan eszköz, amely nélkül az adós foglalkozásának gyakorlása lehetetlenné válik, így különösen a nélkülözhetetlen szerszám, műszer, technikai és egyéb felszerelési tárgy;
felsőruházatból 3 felsőruha, 1 télikabát, 1 felöltő, 3 pár lábbeli;
a szükséges ágynemű: személyenként 1 készlet a hozzávaló 2 huzattal;
az adós háztartásához tartozók számának megfelelően szükséges bútor, legfeljebb 3 asztal és 3 szekrény vagy azonos célt szolgáló más bútor, személyenként 1 ágy vagy más fekvőhely és 1 szék vagy más ülőbútor, a szükséges fűtő- és világító eszköz;
az adós háztartásához nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelés, továbbá 1 hűtőgép vagy fagyasztószekrény és 1 mosógép;
az adós háztartásához tartozó kiskorú gyermek által használt - jellegénél fogva gyermekek részére szolgáló - tárgy;
az adós és a háztartásához tartozók részére 1 hónapra szükséges élelmiszer és 3 hónapra szükséges tüzelőanyag;
a lábon álló, illetőleg be nem takarított termés, gyümölcs.
Ha az adós élethivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel foglalkozik - a felsoroltakon kívül - mentes a végrehajtás alól:
· az adós földjének megműveléséhez szükséges vetőmag, mezőgazdasági gép és felszerelés, igavonó állat és takarmány;
· 1 tehén vagy más haszonállat és a részére 3 hónapra szükséges takarmány.
A mentes vagyontárgyak még az adós beleegyezésével sem foglalhatóak le.
Ha a törvény a végrehajtás alól mentes vagyontárgyak körét vagylagosan állapítja meg, a mentesség a foglalásnál jelen levő adós által kijelölt vagyontárgyra terjed ki. Például választhat, hogy a hűtő, vagy fagyasztó kerüljön lefoglalásra.
Arany, platina, ezüst, továbbá fizetőeszköz lefoglalásakor a végrehajtó az értéket magához veszi - azaz szoros zár alá veszi -, a lefoglalt külföldi pénzt a foglalást követő munkanapon a végrehajtói letéti számlára befizeti. Ugyanígy kell eljárni, ha az adós külföldi pénznemben fizeti meg a végrehajtónak a tartozást.
Dematerializált értékpapír lefoglalása esetén a végrehajtó a foglalásról értesíti az adós értékpapírszámláját vezető befektetési szolgáltatót, aki a lefoglalt értékpapírt az értékpapírokra vonatkozó törvényi rendelkezések szerint a végrehajtó további intézkedéséig zárolt alszámlára helyezi.
A gazdálkodó szervezet vagyonából az adóst megillető vagyonrész, illetőleg üzletrész is lefoglalható.
A muzeális vagy történeti értékű tárgy és könyv, továbbá levéltári anyag lefoglalásáról a végrehajtó köteles a tárgy jellegének megfelelő, területileg illetékes múzeumot, könyvtárat, illetőleg levéltárat a foglalási jegyzőkönyv másolatának megküldésével értesíteni.
Amennyiben a végrehajtást a vállalkozó tevékenységéhez szükséges gépjárművére folytatják, az adóvégrehajtó a végrehajtást a törzskönyv lefoglalásával foganatosítja. Ha az ezt követő 6 hónapon belül az adózó az adótartozását nem fizeti meg, az adóvégrehajtó a gépjármű forgalmi engedélyét is lefoglalja.
Vízi vagy légi jármű lefoglalása esetén a végrehajtó lefoglalja a forgalomban való részvételre jogosító okmányokat is, ezeket a foglalási jegyzőkönyv másolatával együtt megküldi a vízi, légi járművek lajstromát, illetőleg nyilvántartását vezető hatóságnak, amely a jármű lefoglalását bejegyzi a nyilvántartásába
Széfszolgáltatás esetén a széf lepecsételésével történik a foglalás, a végrehajtó egyúttal értesíti a széfszolgáltatót és az adóst a széf felnyitásának időpontjáról. A megjelölt időpontban az adós a végrehajtónak és a széfszolgáltatónak a jelenlétében felnyitja a széfet, a végrehajtó pedig elkészíti a részletes foglalási jegyzőkönyvet. Ha a megjelölt időpontban az adós nem jelent meg, a széfszolgáltató, ha a széfszolgáltató nem rendelkezik a széf felnyitására kulccsal, a végrehajtó nyittatja fel a széfet.
A végrehajtó szükség esetén az adós lezárt lakását, a tartózkodási helyéül szolgáló vagy egyéb helyiségét, a hozzájuk vezető bejáratot felnyithatja. Ha ilyenkor - az előzetes értesítés ellenére - az adós vagy nagykorú családtagja nincs jelen, hatósági tanút alkalmaznak (általában két személyt). Ez lehet akár a szomszéd, vagy gondnok is.
Ha az ingatlan vagy a helyiség felnyitása csak a zár vagy lakat eltávolításával lehetséges, a végrehajtó az új zár, lakat kulcsát az ingatlan fekvése szerinti rendőrkapitányságon helyezi el, ahol azt az adós vagy a vele együtt lakó nagykorú családtagja átveheti.
A végrehajtó a foglaláskor becsléssel állapítja meg a lefoglalt ingóság értékét, melyet a foglalási jegyzőkönyvben is rögzít. A foglalás után a végrehajtó szakértő-becsüs közreműködésével a becsértéket módosíthatja, ha ezt bármelyik fél a foglalási jegyzőkönyv kézbesítésétől számított 8 napon belül kérte.
A végrehajtó a foglalásról felvett jegyzőkönyv másolatát a foglaláskor átadja a jelen levő feleknek, vagy kézbesíti a hátralékosnak.
A végrehajtó a lefoglalt ingóságokat a hátralékos őrizetében és használatában hagyja, kivéve a szoros zár alá vett tárgyakat. Az adós a nála hagyott és lefoglalt ingóságot köteles gondosan megőrizni. A lefoglalt ingóság elhasználása, elzálogosítása, elidegenítése, megsemmisítése vagy a végrehajtás alól más módon való elvonása a Büntető Törvénykönyv szerint bűncselekmény.
Ha valószínű, hogy az adós a lefoglalt ingóságot nem fogja megőrizni, a végrehajtó az ingóságot a megőrzésére alkalmas tárolóban (szekrényben, ládában stb.) vagy az adós külön helyiségében helyezi el, azt lezárja és lepecsételi.
A tároló, a helyiség felnyitása, illetőleg a pecsét megsértése vagy eltávolítása a Büntető Törvénykönyv szerint bűncselekmény.
A végrehajtó a lefoglalt ingóság megőrzésére akkor jelöl ki zárgondnokot, ha
· az adós a megőrzésre nem vállalkozott,
· az adós hosszabb ideig távol van,
· a végrehajtást kérő zárgondnok kijelölését kérte, és ez az ügy körülményeire tekintettel a végrehajtó szerint indokolt,
· ezt az eljárás eredményessége szempontjából szükségesnek tartja, és a zárgondnok kijelöléséhez a végrehajtást kérő hozzájárult.
Ha az adós tulajdonában levő ingóság a feleken kívül álló harmadik személynél van - mert például bérbe adta vagy kölcsön adta - és a harmadik személy elismerte, hogy a nála levő ingóság az adós tulajdonában van, a végrehajtó az ingóságot a helyszínen lefoglalja.
A végrehajtás alá vont ingóságot rendszerint árverésen vagy árverésen kívüli eladással értékesíti az adóhatóság. Az értékesítendő ingóságnak az értékesítés helyére történő elszállításáról a végrehajtó gondoskodik.
Az árverési hirdetmény közhírré tételéhez fűződő jogkövetkezmények az árverés helye szerint illetékes adóhatóság hirdetőtábláján - az árverést megelőző 5. napig legalább 15 napon át - történő kifüggesztéssel állnak be.
Árverésről tájékozódni lehet még az "Árverési értesítőből" valamint az adóhatóság honlapján is.
Az adós meghatározhatja az ingóságok árverezésének sorrendjét. Ha nem élt ezzel a jogával, az ingóságokat a foglalási jegyzőkönyvben feltüntetett sorrendben kell elárverezni.
Az árverés megkezdésekor a végrehajtó az árverezőkkel közli az ingóság becsértékét (a kikiáltási árat), és felhívja őket ajánlatuk megtételére. Ha a felajánlott vételár nem éri el a kikiáltási árat, azt fokozatosan lejjebb kell szállítani a becsérték egynegyedéig.
A legtöbbet ajánló köteles a teljes vételárat a megvett ingóság elárverezése után készpénzben azonnal kifizetni. Ha nem fizette ki, az ingóságot nyomban tovább kell árverezni. A fizetést elmulasztó árverező nem vehet tovább részt az árverésben.
A végrehajtással kapcsolatban felmerült költség, így különösen az alkalmazott becsüs díjazása, a szállítási, tárolási, értékesítési és egyéb költség az adózót, illetve az adók módjára behajtandó köztartozás fizetésére kötelezettet terheli.
A végrehajtási eljárás felfüggesztése és szünetelése
Az adóhatóság az adós kérelmére vagy felettes szerve rendelkezésére a határozat (végzés) végrehajtását felfüggeszti, ha a fizetési kötelezettséget előíró határozat (végzés) megváltoztatása vagy megsemmisítése várható.
A végrehajtási eljárás szünetel, ha
· az adózó kérelmére az adóhatóság fizetési halasztást vagy részletfizetést engedélyezett,
· a fizetési halasztás, részletfizetés vagy az adótartozás mérséklésére irányuló kérelem tárgyában jogerős döntést még nem hoztak,
· az adózó meghalt, illetőleg megszűnt, az adó megfizetésére határozattal kötelezett személyt megállapító határozat jogerőre emelkedéséig,
Nem eredményezi a végrehajtási eljárás szünetelését az adózó fizetési könnyítésre vagy adótartozás mérséklésre irányuló kérelmének benyújtása, ha
· az adózó korábbi, ilyen tárgyú kérelmét az adóhatóság jogerős határozattal elbírálta,
· arra az adóhatósági árverés kitűzését követően kerül sor, vagy
· a fizetési könnyítés, illetőleg tartozás mérséklés engedélyezését e törvény kizárja.
Behajthatatlan adótartozás törlése
A végrehajtási eljárást lefolytató adóhatóság végzéssel törli az adózó adótartozását, és erről a tartozást megállapító, illetőleg nyilvántartó adóhatóságot tájékoztatja, ha
· a tartozásért helytállni köteles személyekkel szemben lefolytatott végrehajtási eljárás eredménytelenül zárult, és az adóhatóság felszámolási eljárást nem kezdeményezett, vagy
· az adótartozás végrehajtásához való jog elévült.
Az esedékessé válást követő hat hónapon belül az adótartozás végrehajthatatlanság címén nem törölhető. Azonban az adótartozást, ha az az 1000 forintot nem haladja meg az adóhatóság bármikor törölheti.
A végrehajthatatlanság címén törölt adótartozást az adóhatóság végzéssel újból előírja, ha a végrehajtáshoz való jog elévülési idején belül az adótartozás végrehajthatóvá válik. A végzés ellen végrehajtási kifogásnak van helye.
ugyvezeto.hu
2006.02.05. 14:24