
A holokauszt idején magyar zsidók tízezreit megmentő svéd diplomatáról nevezik el a Dohány utcai zsinagóga melletti felújított parkot.
A száz éve született Raul Wallenbergre emlékeznek ma Budapesten, a Dohány utcai zsinagógában. Az idei Wallenberg-év kiemelt eseményének számító emlékesten felavatják a zsinagóga melletti felújított emlékparkot, amely az "Igaz Ember, Raoul Wallenberg" nevet viseli majd.
A Wallenberg Emlékbizottság által az Élet Menete Alapítvánnyal és a Külügyminisztérium közreműködésével szervezett emlékesten beszédet mond Áder János köztársasági elnök, Louise von Dardel, Raoul Wallenberg unokahúga, Fröhlich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija, Ilan Mor, Izrael Állam budapesti nagykövete, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Karin Olofsdotter, Svédország nagykövete és Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) ügyvezető igazgatója. Az emlékesten közreműködik Jávori Ferenc Fegya előadóművész, Kézdy György színművész, Korcsolán Orsolya hegedűművész, Rost Andrea operaénekes és Varnus Xaver orgonaművész.
Raul Wallenberg svéd diplomata a második világháború végén Budapesten magyar zsidók tízezreinek életét mentette meg menlevelekkel és svéd védett házakkal. A szovjet Vörös Hadsereg Budapestre történt bevonulása után Wallenberget 1945 januárjában őrizetbe vették. A szovjet, majd az orosz hatóságok rendre azt állították, hogy a svéd diplomata 1947. július 17-én szovjet fogságban halt meg, erre azonban Moszkva mind a mai napig nem mutatott be egyértelmű bizonyítékot, ezért történészek és Wallenberg hozzátartozói kételkednek az állításban. Magyarország a 2012-es évet Wallenberg emlékévnek nyilvánította.
hirado
2012.09.09. 12:52