
Megkezdődött a vadászati szezon, ilyenkor komoly veszélybe kerülhet az erdőkben tartózkodó kirándulók, gombászók testi épsége.
A szarvasbőgés és a bikavadászat szeptember elsejétől kezdődik, és jellemzően a kora reggeli valamint a késő délutáni, esti órákban zajlanak. Ezekben a napszakokban fokozott veszélynek vannak kitéve az erdőlátogatók, akik jobbára nem is tudják, hogy fegyveres emberek járnak a közelükben, miként a vadász sem tudhatja, hogy a sűrűben, a tisztás mögött gombázó keresgél.
Néhány éve történt Sellye környékén, hogy a vadászok kukoricatolvajokat lőttek meg, korábban pedig gombázót találtak el – mondta Szijjártó Tibor, a Mecsek Erdő Zrt. vadgazdálkodási és turisztikai osztályának vezetője. A cég munkatársa hozzátette, általában olyanokat ér a golyó, akik nem vadásznak, valamint az is jellemző, hogy az áldozatok is tehetnek az ilyen balesetekről.
Hasonlóan látják a helyzetet a vadászok is, számukra nem csak a hosszan tartó kánikula, de a hívatlan vendég is bosszúságot és bevételkiesést jelent – nyilatkozta Gondos Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara és Vadászszövetség Baranya megyei szervezetének titkára, aki arra is kitért, hogy az idei szarvasbőgés-szezon nagyon gyengén indult. Az előbőgés augusztus végén szokott kezdődni, majd a javabőgés szeptember 20-25-ig tart, és ezt követi még kis utóbőgés – fogalmazott a szakember.
Gondos Gyula hangsúlyozta, hogy a külföldi és hazai fizető vadászvendégek a javabőgés idején érkeznek. Az ő kiszolgálásukat akadályozhatják egyrészt az erdőgazdálkodók, de náluk is sokkal nagyobb mértékben az erdőben bóklászó kirándulók. Ők akkor tudnának segíteni a vadászoknak, ha a szezon alatt békén hagynák az adott területet, nem zavarnák a vadállományt – mondta a baranyai vadászkamara munkatársa.
Szijjártó Tibor, a Mecsek Erdő Zrt. osztályvezetője azt javasolja a túrázóknak, erdőben tartózkodó civileknek, hogy ha már bemennek az erdőbe, akkor feltűnő, citromsárga, narancssárga vagy vörös színű ruházatot viseljenek, olyat, amely egyértelműen megkülönbözteti az embert a vadtól. Ez azért fontos, mert a vadászfegyverek ezer méterekre is elhordhatnak. Emellett, ha valaki vadászati területre tévedt, igyekezzen feltűnően viselkedni, mozgásával is jelezze, hogy ott van.
Az is előfordul, hogy nem a vadásztól, hanem az állatoktól kell félni, a sebzett vadak ugyanis veszélyesek lehetnek az emberre, különösen a vaddisznó támadhat. Ilyen helyzetre egy recept létezik: a lehető leggyorsabban menekülni kell, a legpraktikusabb felmenekülni az első megmászható fára – mondta a Hajnal-tájban Szijjártó Tibor, a Mecsek Erdő Zrt. vadgazdálkodási és turisztikai osztályának vezetője.
hirado
2012.09.07. 00:02