
A vasárnapi heves zivatarokat országszerte jégeső, felhőszakadás és viharos széllökések kísérték; a tűzoltók rengeteg riasztást kaptak, Vácott pedig pánikot okozott a vihar.
A vasárnapi vihar miatt országszerte több mint 400 riasztást kaptak a tűzoltók; többen meg is sérültek - tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője hétfőn kora reggel az MTI-t.
Hajdu Márton közölte: a viharos erejű szél okozott problémát, csaknem 300 esetben fakidőlés, illetve leszakadt faágak miatt hívták a tűzoltókat, kiemelt területnek számított a főváros és Pest megye.
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője, Kisdi Máté az MTI-nek elmondta: Budapesten és környékén csaknem 100 esethez riasztották őket. A legtöbb esetben leszakadt faágak okoztak problémát, sok autó megrongálódott, és számos épület tetejét bontotta meg a vihar. A XI. kerületben például több magas épület tetejének nagyobb darabjai hullottak a földre, az Egér úton több villanyoszlop is az úttestre dőlt. Solymáron pedig egy 20 méteres fa zárta el az úttestet.
Hajdu Márton arról számolt be, hogy országszerte több mint 50 épületkárról érkezett jelentés, ebből 25 Zalaszentgrótról. A közutakon 40 esetben okozott problémát a viharos időjárás, a vasúti közlekedésben öt helyszínen teljes pályán, kettőn pedig egy vágányon szünetelt a forgalom. Több helyen még a hajnali órákban is dolgoztak a tűzoltók - tette hozzá.
Az OKF-hez hét személyi sérülésről érkezett jelentés. Két autóra fa dőlt, az egyikben egy, a másikban két ember sérült meg. A Váci Világi Vigalom rendezvényen négyen sérültek meg - mondta Hajdu Márton.
Szentendre és Vác környékén még mindig kritikus a helyzet
Hétfő reggelig csaknem háromszáz bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez Pest megyéből a vasárnap délután kitört vihar és a heves esőzések miatt; Szentendrén és Vácott még harminc-negyven helyszínre várják a tűzoltókat - tájékoztatta a megyei katasztrófavédelem igazgatóhelyettese az MTI-t.
Szabó János elmondta, hogy vasárnap estig 156, hétfő reggel 6 óráig összesen 289 káreseményt regisztráltak. A tűzoltók leggyakrabban fakidőlésekhez vonultak (17 épület és 12 jármű károsodott a rádőlt fa miatt), de a szél által megbontott tetők helyreállítása is sok munkát ad.
Szentendre és Vác térségében még mindig kritikus a helyzet - közölte az igazgatóhelyettes. Ebben a térségben tombolt legerősebben a vihar, amely hatalmas esőzéssel párosult, komoly károkat okozva az ingatlanokban és az utakon. Mindkét településen még harminc-negyven káreset elhárításához várják a tűzoltókat, a megyei igazgatóságon folyamatosan csörög a telefon - tette hozzá Szabó János.
Az MTI úgy tudja, hogy Szentendrén háztetőket bontott meg a vihar, számos lakásba befolyt a víz; a településen egy ideig áram sem volt. Vácott egy szabadtéri rendezvényt kellett félbeszakítani. Helyszíni beszámolók szerint a félelmetes erejű, szinte a "semmiből" érkező vihar elől a tömeg sátrakba, majd a recsegő-ropogó építményekből kifelé menekült; a hajóállomásnál térdig érő víz hömpölygött. A szervezők és segítőik kiürítették a színpadok környékét, így "csak" négyen sérültek meg könnyebben.
Életveszélyes állapotban az újraélesztett fiatal
Villámcsapás miatt újra kellett éleszteni két 20 év körüli fiatalembert vasárnap délután a Győr-Moson-Sopron megyei Agyagosszergényben, az egyikük állapota életveszélyes. Az Országos Mentőszolgálat szóvivője korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a fiatalok a zuhogó esőben fociztak, amikor a pálya közepére lecsapott egy villám.
A villámcsapás súlyos sérültjeit a soproni kórházban kezelik. Az életveszélyben lévő játékost az intenzív osztályán ápolják, további két sérültet a kardiológiai osztályon kezelnek - közölte a kórház vezető ügyeletes az MTI érdeklődésére vasárnap este.
Becher Péter elmondta: tizenöt fiatalt játékosokat és bírót - szállítottak a soproni kórházba az agyagosszergényi focipályáról. Megfigyelésüket követően tizenkét érintettet már hazaengedtek. Ők elsősorban a történtek miatti ijedelem okán kértek orvosi ellátást.
Nyolc beteget megfigyelésre a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház kardiológiai osztályára szállítottak közölte Oláh Attila professzor, orvos- igazgató.
A Győr-Moson-Sopron megyei Agyagosszergényben falunap keretében barátságos mérkőzést játszott a helyi labdarugó csapat a Vas megyei Szergény együttesével. Távolinak tűnt még a vihar, amikor hirtelen lecsapott a villám a pálya közepére - számolt be a történtekről Szabó Alfonz polgármester.
Elmondása szerint a villámcsapás négy-öt embert "vitt le" a földre, egyiküknek a lábszárvédője is elégett. A polgármester úgy tudja, hogy Sopronon és Győrön kívül Szombathelyre is szállítottak sérülteket.
Zalaszentgróton házak tetejét bontotta le a szél, Miskolcon fák dőltek ki, akadozott a közlekedés országszerte
Zalaszentgróton legalább 25 családi háznak a tetejét verte szét, redőnyöket, ablakokat is betört, valamint autókat rongált meg a jégeső. A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közölte: a viharos szél fákat döntött ki és villanyvezetékeket is letépett.
A dél-balatoni vonalon, Budapest-Székesfehérvár-Gyékényes vasútvonalon jelentős, 30-40 perces késéssel közlekedtek a vonatok, miután - a vihar következtében - Balatonszárszó és Szántód-Köröshegy állomás között fa dőlt a felső vezetékre.
A Fejér megyei Lovasberény és Vértesacsa közötti főutat vasárnap este vízátfolyás miatt lezárták. Pest megyében is le kellett zárni a 12-es főutat Nagymaros és Zebegény között, mert iszap és víz került a burkolatra.
Miskolcra és környékére vasárnap este orkánerejű széllel csapott le a vihar. Miskolc belvárosában a Szinva-terasznál kiöntött a városon keresztül vezető Szinva-patak. Rinyu Zsuzsanna, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője azt mondta: a tűzoltókat főleg fakidőlések miatt riasztották eddig. A megyében elsősorban Miskolcon okozott és okoz gondot a heves esőzéssel kísért vihar - tette hozzá.
Móron horgászokat mentettek
Egy móri horgásztónál szigeten rekedt horgászokat kellett kimenteni, miután a vasárnap hajnali heves esőzés következtében a tó vízszintje ötven centimétert emelkedett, és emiatt víz alá került a szigetre vezető híd - közölte a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A Magyar Nagydíjat elkerülte a vihar
A Forma-1-es Magyar Nagydíj délután 2 órakor kezdődő futama gond nélkül lezajlott, a gödöllői kistérséget, így Mogyoródot is csak később érte el a zivatarzóna.
Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta: a vasárnap délután Budapestet is elérő heves zivatarok miatt folyamatosan érkeztek a riasztások a fővárosi katasztrófavédelemhez. A XI. kerületben két épületről tetődarabok hullottak le, a XIV. kerületben egy nagyjából hatméteres fa dőlt ki, a II., III., IV. és a X. kerületben is dolgoztak egységeik. Mostanáig többnyire kidőlt fák, megrongálódott épületek miatt hívták a tűzoltókat - fejtette ki.
A Budapesti Közlekedési Központ azt közölte, hogy a fővárosi közlekedésben is fennakadásokra kell számítani, a járatok közlekedését a viharos szél miatti fakidőlések és a lezúdult nagy mennyiségű csapadék akadályozza.
A heves vihar miatt vasárnap este 8 órakor fél órára le kellett zárni a budapesti Liszt Ferenc repülőtér kifutópályáit is.
hirado
2012.07.30. 11:42