
A szocialista politikus szerint a kormánynak szüksége van egy papírra, melynek a végére oda van írva, hogy 2,2 százalék.
Ennek a költségvetésnek a legfőbb hibája, hogy gazdasági növekedést nem ösztönöz, éppen ellenkezőleg, gátolja azt. Ha pedig nincs gazdasági növekedés, nincs munkahelyteremtés bármiféle varázslatok történjenek a Fidesz-frakció ülésén. Ráadásul egy olyan politikát nem lehet folytatni, mely mindenkitől elvesz. Egy költségvetés bevételi oldalának nem csak abból kellene állnia, hogy adóhegyeket halmozunk oda – jelentette ki a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában Tukacs István, az MSZP szakpolitikusa.
Aradszky András, a KDNP részéről arról beszélt, hogy idén ugyan stagnálás várhat, de jövőre 1,6 százalékkal nőhet a gazdaság, és utóbbi adat összhangban van az OECD és az Európai Unió növekedési kilátásaival. A jelenlegi európai gazdasági helyzetben lehetetlen száz százalékos biztonsággal megmondani, mekkora növekedés valósul meg. E kérdésben az EU vezető állami is megengedőek – tette hozzá.
Tukacs István arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte idén nem stagnálás van, hanem gazdasági visszaesés, jövőre pedig nem 1,6 százalékkal nő a GDP, ezt csupán a költségvetésbe írták bele. Úgy vélte: ez a költségvetés ebben a lehetetlen időpontban benyújtva valójában egy kettős csapda. Szerinte a kormány nagyon szeretne egy papírt, aminek a végére oda van írva, hogy 2,2 százalék. Nem tudjuk, hogy ez teljesül-e, de lehet lobogtatni. Másfelől, a kormány, mely nagyon ki akar bújni az IMF-tárgyalások alól, hiszen annak megkezdését fél éve halogatja, megteremti azt a helyzetet, miszerint a dokumentumra rá lehet mutatni, ha a valutaalapnak bármi baja van – érvelt a szocialista politikus.
Aradszky László szerint kifejezetten az Európai Unió elvárása volt az, hogy az év közepére legyenek meg a költségvetés sarokszámai. Mint mondta: szerinte ez nem ördögtől való. Ráadásul ezáltal egy nyugodtabb gazdasági környezetet tudunk teremteni, hosszabb távra lehet tervezni ezáltal – fűzte hozzá. Szavai szerint Tukacs István és a szocialista képviselők lehetetlennek nevezték már a 2010-es, a 2011-es és a 2012-es költségvetésre is, de ez egyik alkalommal sem jött be, mert a kormány tudta tartani a 3 százalékos hiányt. Méghozzá úgy, hogy a személyeket érintő adóterhek nem növekedtek, a költségvetési hiány csökkentésének közel 50 százalékát az államháztartási megtakarítások adták – hangoztatta a KDNP-s honatya.
Komolytalan az a költségvetés, amelybe az egyik pillanatban be lehet írni 130 milliárdot, a másik pillanatban pedig 280 milliárdot. Az a költségvetés, melyet év közben készítenek, nem alakul az év tényszámain. Az a költségvetés, mely minden előrejelzés ellenére optimistábban tervez az inflációs ügyekben, devizaarányokban, és gazdasági növekedésben, nincs megalapozva. Míg egyik oldalrl változatlanul folyik a foldozgatása az egykulcsos jövedelemadó katasztrofális következményeinek, ezért kell a rengeteg adó, mert tömni kell a lyukakat, a másik oldalon nincs gazdasági növekedésre utaló jel, és egyébként minden szféra nagyon rosszul jár. A fiskális szigor természetesen rendben van, csakhogy ennek az a következménye, hogy adóztatni kell – szögezte le Tukacs István.
Megismételte, hogy az előző költségvetések szerinte rosszak voltak. Emlékeztetett arra, hogy a 2011-es költségvetéshez másfél hónap után hozzá kellett nyúlni, a mostani költségvetés ugyanerre a sorsra fog jutni – prognosztizálta az MSZP-s politikus.
KDNP-s vitapartnere kiemelte: 2010-ben, a költségvetés elfogadásakor már jelezték, ahogy alakul a gazdasági helyzet, ha kell, hozzányúlnak a büdzséhez. Ugyanez a helyzet a 2012-es és a 2013-as költségvetéssel – tette egyértelművé. Vitába szállt azzal is, miszerint foldozni kellene az egykulcsos jövedelemadó miatt a költségvetést. Mint mondta: egy új adófilozófiai pályáról van szó, a fogyasztási oldalról próbálják az adót beszedni, és a munkát terhelő adókat csökkenteni, hogy az emberek a munka világában hamarabb találják meg a helyüket.
hirado
2012.06.27. 08:22