HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Gigadugó Budapesten: nagy ívben kerülje el a Belvárost - ezt üzenik

t: 340

Gigadugó Budapesten: nagy ívben kerülje el a Belvárost - ezt üzenik

Az új fővárosi taxirendelet ellen tiltakozik több száz taxis délután három órától. Konvojban róják majd az utakat, így az az autós, aki belefut a demonstrációba, sok jóra ne számítson.

„Nagy ívben kerülje el hétfő délután autóval a belvárost!” – tanácsolta még a múlt héten egy taxis, aki a tervek szerint ezer kollégájával együtt, a délutáni csúcs idején próbál majd nyomást gyakorolni a városvezetésre.

A forgalomlassító demonstráció, amely a Tor-túra nevet kapta, három órakor kezdődik. A résztvevők a Hősök teréről indulnak, és ugyanide érkeznek vissza, miközben végigaraszolnak a város legforgalmasabb útjain. A várhatóan 3-4 órás megmozdulás hosszabb-rövidebb időre biztosan blokkolja majd a közlekedést.

A forgalomlassító demonstráció útvonala:

Andrássy út-Oktogon-Blaha Lujza tér-Rákóczi út-Városház utca-Erzsébet tér -Lánchíd-Bem rakpart-Margit híd-Oktogon-Andrássy út-Hősök tere

A demonstráció szervezői már most elnézést kérnek a budapestiektől, hogy a legkritikusabb időszakban mennek az utcára, de, mint mondják, nem maradt más választásuk. Az Országos Taxis Szövetség elnöke szerint ugyanis június 20-án olyan rendeletet készül elfogadni a közgyűlés, amely a taxis vállalkozók jelentős részét a padlóra küldené.

Metál Zoltán a hirado.hu-nak azt mondta, hogy abban a dokumentumban, amit ők láttak, olyan drasztikus szigorításokat vannak, amelyeknek a jelenlegi gazdasági helyzetben csak kevesen tudnának megfelelni.

„Félroncs autók, bizonytalan tarifák”

A főpolgármester még tavaly novemberben fordult határozott kéréssel a Budapesti Közlekedés Központ vezetőjéhez, hogy mihamarabb tegyen le az asztalra egy olyan szabálytervezetet, amely rendet vág a fővárosi taxispiacon.

Tarlós István kérte, hogy legyen konzultáció az érintettekkel, így a BKK az elképzeléseit április elején megosztotta a taxisokkal is.

Vitézy Dávid vezérigazgató a dokumentum prezentálásakor a társaságok tudomására adta, Budapest számára a legfontosabb, hogy 2013-tól kiszámítható, egységes, megbízható és szabályozott taxis szolgáltatást kell biztosítani.

Szabályozási javaslatok

Fix kilométerdíj
Hátsó ülésen is kényelmes elhelyezést szolgáló tengelytávolságú autó (minimum: 2550 mm - ebbe a középkategóriás autók mind beleférnek)
4 utas járműben tartózkodása mellett is a csomagok elhelyezését biztosító csomagtérméret (minimum: 430 liter)
Maximális jármű-életkor (első ütemben legfeljebb 10, majd 8 éves kor)
A rendelet bevezetésétől EURO 4, később legalább EURO 5 környezetvédelmi besorolás és a szabályozásban az elektromos és hibrid autók előnyben részesítve
Egységes járműarculat és szabadjelző, de a fuvarszervezők egyedi logójának megjelenítésére szabályozott lehetőség
Kötelező bankkártyás fizetési lehetőség biztosítása
Tájékoztatási elemek a jármű belterében és a jármű külsején
GPS-alapú csendes címkiadás

Forrás:BKK

A vállalkozók képviselői részben elfogadták a terveket, bár azt elmondták, hogy a megvalósítás nem megy egyik napról a másikra.

Metál Zoltán szerint a BKK az egyeztetés után azt kérte, hogy mindenki írja le a javaslatait, és ígéretet tett rá, hogy április 23-án újra leülnek tárgyalni.

A taxisok elküldték az észrevételeiket, a megbeszélés azonban elmaradt. Az újabb hideg zuhany májusban érte a vállalkozókat, miután képviselőik találkoztak a főpolgármesterrel. Az ott felvázolt tervben már az állt, hogy például nem lenne fix tarifa, egy éven belül egységesítenék az arculatot, az 1600 köbcenti alatti autók tulajdonosai pedig nem taxizhatnának.

Az Országos Taxis Szövetség elnöke szerint ez végképp kiütötte a biztosítékot, és a válasz rá a mostani megmozdulás. A taxisszervezetek éppen ezért azt szeretnék, hogy addig ne fogadják el a szabályozást, amíg nincsenek mögöttük megfelelő szakmai érvek.

A legnagyobb taxiscég nem demonstrál

A Főtaxi elítéli a hétfő délutánra tervezett forgalomlassító megmozdulást. Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében az áll, hogy a taxistársadalom helyzetének békés és minden érdekelt félnek elfogadható, felelős rendezése nem utcai megmozdulásokkal, hanem jól előkészített, többoldalú egyeztető tárgyalásokkal érhetők el.

Szerintük közös érdek, hogy rendezett és korrekten szabályozott piaci viszonyok között, legálisan, az utasok igényeit minél jobban kiszolgálva dolgozhassanak a taxisok.

Az áregyeztetés terén úgy látják, hogy a BKK javaslatai elfogadhatóak, bár az árak az európai átlaghoz képest így is rendkívül alacsonyak.

Tarlós István főpolgármester a pünkösdhétfőn tartott demonstráció után azt mondta, hogy a taxisoknak is az az érdekük, hogy ne lehessen többféle tarifával, "akármilyen roncsokkal" forgalmat szervezni.

A városvezető közölte azt is, hogy az eddigiekhez hasonlóan ezután is egyeztetéseket folytatnak az érdekeltekkel, de "akik azt kérik, hogy a rendezésre hét év türelmi idő után kerüljön sor, azok nem ezen a világon élnek".

Budapesten jelenleg 6221 jármű rendelkezik taxiengedéllyel, ezekkel az autókkal csaknem nyolcezer ember dolgozik, és a gépkocsiknak 328 taxiállomás 1400 férőhelyén kell osztozniuk.

hirado

2012.06.04. 10:20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek