HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > MDF: A romák hátrányos helyzete erősíti az előítéleteket

t: 457

MDF: A romák hátrányos helyzete erősíti az előítéleteket

A náci Németország bűntettei kapcsán a közvélemény gyakran feledkezik meg a roma áldozatokról, és a cigány holokauszt méreteinek nagyságáról, ezért a Magyar Demokrata Fórum különösen fontosnak tartja, hogy ezen a napon minden felelősséggel gondolkodó állampolgár, ha csak egy pillanatra is, de megemlékezzen az ártatlan roma áldozatokról - írta a roma holokauszt emléknapon közleményében Herényi Károly, a párt elnökségének tagja vasárnap.

A politikus hangsúlyozta: az MDF úgy látja, hogy a roma közösségek ma is gyakran hátrányos helyzetben élnek Magyarországon és más országokban, ami erősíti az előítéleteket és a társadalmi megosztottságot. Hozzátette: azért a roma holokauszt nemzetközi világnapjának máig szóló tanulsága, hogy minden érintett együttes felelőssége a roma közösségek hátrányos helyzetének felszámolása, ezen közösségek anyagi és szellemi felemelkedésének segítése, hogy még egyszer a demagógia, a felelőtlen politizálás ne vezethessen el hasonlóan tragikus eseményekhez.

Herényi Károly emlékeztetett: 65 évvel ezelőtt az augusztus másodikáról harmadikára virradó éjszaka több mint háromezer cigány férfit, nőt és gyermeket mészároltak le az auschwitz-birkenaui haláltáborban a náci Németország fajgyűlölő politikája szellemében. Erre a szörnyű eseményre emlékezve határozott úgy a Cigány Világszövetség 1972-es párizsi kongresszusa, hogy ezt a napot a roma holokauszt nemzetközi világnapjává nyilvánítja. A politikus felhívta azonban a figyelmet arra, hogy a második világháborúban meggyilkolt romák számát félmillióra becsülik a történészek.

hirado

2009.08.02. 23:53

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek