A hét EU- és NATO-tagállam - Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Litvánia, Észtország és Lettország - bizonyos kérdésekben együttműködik majd, de külön-külön fognak tárgyalni az Egyesült Államokkal a feltételek teljesítéséről és a vízummentességet ennek függvényében kapják meg, tehát nem feltétlenül ugyanabban az időben.
Az útiterv értelmében alapvetően három területen kell teljesítni: a biztonsági garanciák megteremtésében, a megszabott tartózkodási idő túllépési statisztikájának és az elutasított vízumkérelmek arányának a javításában. Ez utóbbi az előírás szerint nem haladhatja meg a 3 százalékot. Magyarország a jövendő schengeni tagsággal, az európai uniós előírásokkal, így a biometrikus adatokat tartalmazó útlevél bevezetésével a biztonsági garanciák teljesítésének az irányba halad.
Az amerikai fél elvárja, hogy a szóban forgó országok tájékoztatási kampánnyal hívják fel a lakosság figyelmét arra, hogy milyen kedvezőtlen hatásai lehetnek a tartózkodási engedély túllépésének állampolgártársaikra és az útitervre nézve. Elvárás az is, hogy időnként tekintsék át az útiterv törvényi hátterének a megvalósulását is az adott országokban, bár ennek a részletei még tisztázásra várnak. A nagykövet nem vállalkozott annak megjóslására, hogy Magyarország mikor részesül vízummentességben.
A vízummentességi program maga nem változik, a kritériumai sem enyhülnek, de már menet közben érzékelhetően javítani akarnak a vízumkiadás gyakorlatán és körülményein. A vízummentesség kérdésében az amerikai politika nem egységes, és a végső szót a kongresszus mondja ki. A törvényhozók meggyőzésében a magyar diplomácia számít az amerikai magyarságra, ez egy olyan cél, amiért össze kell fogni - mondta a nagykövet.
[LHP.HU]
2005.03.04. 21:10