"A 2002-ben hivatalba lépett kormány volt az első demokratikus kabinet, mely már első évében sem fordított gondot a költségvetési és fizetési mérleg egyensúlyára” - mondta az egykori pénzügyminiszter hozzátéve: ma senki sem tekint úgy Magyarországra, mint élenjáró reformországra.
„Az Európai Unió - okkal, ok nélkül - ismételten szégyenpadra ülteti országunkat, hiszen nem vesszük komolyan saját ígéreteinket sem” - mondta a CEU egyetemi tanára. A volt pénzügyminiszter szerint Magyarország folyamatosan veszíti el versenyképességét, gyengül a társadalom egysége és szolidaritása.
Bokros Lajos, miután elemezte valamennyi demokratikus kormány gazdaságpolitikáját, illetve stabilizációs lépéseit, a jelenlegi kabinetnek előadásában azt üzente: „még nem késő”.
Draskovics Tibor pénzügyminiszter a konferencián hangsúlyozta: az adóreformot azért kezdte el a kormány, mert annak sikeres megvalósítása az államháztartás más területein is reformokat ösztönöz.
A magyar kormánynak 1995-ben nem volt egyezménye a Valutaalappal (IMF), így a Bokros-csomagot nem lehet IMF-diktátumnak tekinteni - jelentette ki Surányi György korábbi pénzügyminiszter.
A konferencián Surányi szakmailag is elválasztotta a magyar stabilizációt az ortodox Valutaalap-programoktól. Az emblematikus bajuszt viselő szakember nevével fémjelzett intézkedés-sorozat ugyanis lassabban egyensúlyozta ki az államháztartást, és a jövedelempolitikának is fontos szerepet szánt.
[LHP.HU]
2005.03.04. 21:09