A pálinka Magyarországon termett vagy termesztett, kiváló minőségű, válogatott gyümölcsök lepárlásával készül, míg a pálinkához hasonló szeszes italt tiszta szeszből, aromák hozzáadásával állítják elő. A legegyszerűbben a hátcímke megfigyelésével deríthető ki, hogy valóban pálinkát tartalmaz-e a palack. Amennyiben az összetevők között tiszta szesz, aroma, ízfokozó, karamell, színezék, vagy más segédanyag szerepel, csak pálinkára hasonlító szeszes italról lehet szó.
Egy pálinkáspalack gyümölcspálinkát, annak a gyümölcsnek aszalványát (ágyként) és az alkoholok beállításához használt ioncserélt vizet tartalmazhat, és csak ilyen termék csomagolásán szerepelhet a pálinka szó. Akinek jó a szaglása, már az illatok alapján is rájöhet, hogy milyen itallal van dolga. A pálinkát tiszta, gyümölcsre jellemző, virágos, fűszeres illatok kísérik, míg a pálinkaszerű szeszes italt nem kellemes, szúrós szagok (ragasztó, hígító, aceton) jellemzik.
Ugyancsak rendkívül jó módszer a különbségtételre a szárazpróba. A pálinka elfogyasztását követően a pohárban a gyümölcsre jellemző lekváros illatok maradnak. A pálinkához hasonló szeszes ital szárazpróbája során az aromák elillannak. Pálinkakóstolásánál harmonikus, karakteres, hosszantartó gyümölcsös ízek maradnak a szájban, ha viszont a nedű csak hasonlít a pálinkára, diszharmonikus, nehéz, főtt, kozmás, dohos-savanykás ízérzetet kelt.
Érdemes megjegyezni ezeket az alapvető különbségeket, mert aki ennek birtokában van biztosan nem keveri össze többé a pálinkát a pálinkához hasonló szeszes itallal, és ennek köszönhetően fenséges gasztronómiai élményben részesül.
hirado