A tavasz első napjaiban nemcsak az emberek, hanem a tavasszal nyíló virágok is türelmetlenül várják a meleg napsugarakat. Ha egy kicsit odafigyelünk, nyomon követhetjük, hogyan ébred a természet téli álmából.
Vannak olyan növények, melyek már az első fagymentes éjszakákat meghálálva életre kelnek és virágaikkal hirdetik, hogy bizony vége a télnek.
Téltemető (Eranthis hyemalis)
Ha nincs időnk egész napos erdei kirándulásra, elég elsétálnunk egy közeli parkba.
A tavasz közeledtét egyértelműen a hóvirágok jelzik. A botanikai elnevezése (Galanthus nivalis ) a görög gala (=tej) és anthon (=virág) szavak összevonásából származik. Leginkább a félárnyékos helyet kedveli, ahol nemcsak hagymáról, hanem magról is hajlandó szaporodni. Elvirágzás, illetve magérlelés után visszahúzódik a talajba, ezért akár a pázsitba is ültethetjük. 2005-től védett növény, ezért ne szedjünk és ne is vásároljunk hóvirágcsokrokat.
Ha már a pázsitnál vagy a gyepnél tartunk, érdemes megemlíteni egy egyszerű, de szép növénykét; a százszorszépet . Apró, fehér virágaival szinte fűszerezi a zöld gyepszőnyeget.Sok "pázsittartó" hadakozik ellene kétszikű gyomirtószerekkel, holott már létezik olyan pázsitfű-magkeverék is, melybe százszorszépmagot is kevernek.
Igazán szép látvány majd akkor fogadja a parkok látogatóit, ha már zöld a környezet, és a hagymás növények virágözönnel árasztják el az ágyásokat. A Budai Arborétum (Bp., Villányi út) területén több ezer virághagyma várja a tavaszt.
Az orgona bokrok is felkészültek a napsütésre, rügyeikből nemsokára levelek bontakoznak ki. Április végére, május elejére lesz teljes az orgonavirág-bemutató; ekkorra nyílnak ki a különböző virágszínű változatok virágai. A közönséges orgona (Syringa vulgaris ) a Balkánon őshonos, nálunk a török uralom alatt terjedt el. A törökfürdőknek nélkülözhetetlen növénye volt. Török nevéből (leilak) származik lila szavunk.
A Kínában őshonos aranyfa (Forsythia x intermedia )- melyet megtévesztésül aranyesőnek is szoktak nevezni - már felhívta magára a figyelmet sárga virágaival. Több fajtája létezik; a különbség mindig a virágok megjelenésében vagy színében a legszembe-tűnőbb. Közepes igényű cserje, akár a félárnyékot is elviseli, ráadásul a földre lelógó vesszői könnyen meggyökeresednek, így szaporítása is egyszerű.
A fűzfa (Salix sp.) akár már unalmasnak is tűnhetne egy kertben, de vannak olyan fajtái mely igazán egzotikusak. A szomorúfűz most barkáival díszít, később földig ellógó sárga vesszőivel. A spirálfűzet dugóhúzószerűen csavarodott hajtások és ágak jellemzik. Aranyspirál változatának vesszői télen aranysárga színűek.
Rendkívül színes virágaival egyből feltűnnek a krókuszok (Crocus sp .). Elnevezésük a görög krokos (=sáfrány) szóból származik. Nem összetévesztendő a színadó fűszernek való jóféle sáfránnyal, melynek ibolyaszín virágai ősszel nyílnak.
Hagymagumóit ősszel kell elültetni, általában mindenféle kerti talajon jól fejlődik, egyedül a pangó vizet nem szereti. Idén tavasszal már cserepes, hajtatott krókuszt is lehetett vásárolni a virágüzletekben.
Bizony van olyan nőszirom (Iris sp.) is, amely a krókuszokkal egy időben virágzik. Ez a faj a Kaukázusból származik és rendkívül kis méretű, kb. 20 cm magas. Több változata létezik, virágszíne a halványkéktől a bíborliláig változhat.
A jázmin nemzetség többsége trópusi-szubtrópusi cserje. Nálunk most a Kínából származó téli jázmin (Jasminum nudiflorum ) sárga virágai nyílnak.Vesszői feltűnően zöldek, a földig hajolva meggyökeresednek, nem csoda éppen ezért rendkívül sűrű és kacifántos bokrot nevel.Napon nagyon hamar kinyílnak a virágai, sokszor már decemberben próbálkozik, ilyenkor ezek a virágok rendszerint elfagynak.
Legszebb dísz a télvégi kertben:
Téltemető
Hóvirág
Odvas keltike
Téli jázmin
Varázsmogyoró
Az odvas keltike (Corydalis solida) szintén tavaszjelző növény. Az odvas elnevezést onnan kapta, hogy a föld alatt elhelyezkedő gumója üreges. Gyertyános-tölgyes erdeink elmaradhatatlan növénye.
Ha kedvet kapott a sétához, nyomtassa ki ezt az oldalt, hívja el magával barátait, és látogassa meg a tavaszi virágokat
édenkert